Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 4. december 2024Meniny má Barbora a Barbara
< sekcia Zahraničie

Zurabišviliová poukazuje na násilie voči zadržaným demonštrantom

Demonštranti protestujú pred budovou parlamentu v gruzínskej metropole Tbilisi v sobotu 30. novembra 2024. Foto: TASR/AP

V poradí piaty deň pokračovali v noci na utorok v gruzínskej metropole Tbilisi protesty proti rozhodnutiu vlády pozastaviť európsku integráciu krajiny.

Tbilisi 3. decembra (TASR) - V poradí piaty deň pokračovali v noci na utorok v gruzínskej metropole Tbilisi protesty proti rozhodnutiu vlády pozastaviť európsku integráciu krajiny. Informovala o tom stanica Echo Kaukazu, píše TASR.

Protestné demonštrácie sa konali aj v mestách Batumi, Kobuleti, Ozurgeti a inde. Protesty opäť sprevádzali potýčky demonštrantov s políciou.

Obyvatelia Tbilisi sa v pondelok večer zišli pred parlamentom a na hlavnej dopravnej tepne Tbilisi - Rustaveliho triede. Polícia sa snažila dav rozohnať pomocou vodných diel a korenistého slzotvorného spreja. Demonštranti sa napriek tomu odmietli rozísť.

Gruzínske médiá informovali, že počas následného zásahu proti demonštrantom došlo k početným zadržaniam. Kým demonštranti počas zásahu policajtov odpaľovali pyrotechniku a hádzali kamene a iné predmety, jednotky osobitného určenia proti nim použili slzotvorný plyn a vodné delá. Polícia neskôr uviedla, že vzhľadom na agresívne správanie demonštrantov bola nútená zasiahnuť "proporčne primeranou silou".

Polícii sa dav napokon podarilo rozohnať a vytlačiť z námestia pred parlamentom k Námestiu republiky.

Gruzínska prezidentka Salome Zurabišviliová vo svojom statuse na sieti X napísala, že mnohí zo zadržaných demonštrantov mali zranenia hlavy a tváre, vrátane zlomených kostí a očných jamiek. Odvolávajúc sa na právnikov, ktorí zastupujú zadržaných, uviedla, že niektorí ľudia boli medzi zatknutím a prevozom do väzenských zariadení systematicky bití.

Viaceré miestne médiá informovali, že kaviarne v blízkosti epicentra demonštrácie ponúkali demonštrantom zadarmo kávu, polievky a teplé jedlá. Chrámy a obchody ukryli aktivistov, ktorých prenasledovali príslušníci zásahových jednotiek.

V pondelok sa k nim pridali aj školáci a študenti, ale i učitelia - napriek tomu, že minister školstva všetkých vyzval, aby sa vrátili do tried a posluchární, doplnilo Rádio Sloboda (RFE/RL).

Krátko pred pondelkovým protestom gruzínsky premiér Irakli Kobachidze na tlačovej konferencii uviedol, že Gruzínsko je naďalej odhodlané vstúpiť do EÚ.

"Chcem všetkých ubezpečiť, že európska integrácia sa neodkladá, ale bude pokračovať s maximálnym úsilím," povedal, pričom však dodal: "Jediná vec, ktorú sme odmietli, je hanebné a urážlivé vydieranie".

Podľa britskej stanice BBC premiér súčasne odmietol možnosť rokovaní s predstaviteľmi opozície. Pripomenul, že "akékoľvek porušenie zákona bude prísne potrestané". "Ani politici, ktorí sa skrývajú vo svojich kanceláriách a vydávajú svojich násilných prívržencov napospas prísnemu trestu, neuniknú zodpovednosti," varoval.

Zurabišviliová deklarovala, že východisko zo súčasnej krízy vo svojej krajine vidí v obnovení práce predchádzajúceho parlamentu pred konaním nových volieb. Kľúčové je podľa nej urýchlené zasadnutie Ústavného súdu, kde by sa malo rozhodnúť o jej žiadosti na uznanie parlamentných volieb z 26. októbra za protiústavné.

Kobachidze označil toto prezidentkino vyhlásenie za trestný čin, za ktorý by človek mal byť uväznený. Následne na adresu prezidentky poznamenal, že nikto by nechcel zatknúť "72-ročnú ženu s ťažkou emocionálnou traumou z minulosti".