Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 27. apríl 2025Meniny má Jaroslav
< sekcia Zdravie v TASR TV

HAZLINGER: Röntgenu a mamografie sa netreba obávať, žiarenie je nízke

Na snímke MUDr. Martin Hazlinger. Foto: TASR TV

V relácii TASR TV Zdravie diskutuje Lucia Illanitzová so zástupcom prednostky Rádiodiagnostickej kliniky SZU a Univerzitnej nemocnice – Nemocnice sv. Michala Martinom Hazlingerom.

Bratislava 30. marca (TASR) – Pacienti sa nemusia obávať žiarenia pri rádiologických vyšetreniach, dávky žiarenia pri röntgene a mamografii sú veľmi nízke. V relácii TASR TV Zdravie to uviedol zástupca prednostky Rádiodiagnostickej kliniky Slovenskej zdravotníckej univerzity (SZU) a Univerzitnej nemocnice – Nemocnice sv. Michala (UN-NsM) Martin Hazlinger.

„Špeciálne röntgenové lampy, ktoré ožarujú prsné tkanivo (pri mamografii) majú len mäkké žiarenie, tieto dávky sú nižšie ako napríklad pri klasickom röntgene, takže obavy naozaj nemusia byť,“ konštatoval.

Pozrite si diskusiu s Martinom Hazlingerom v televíznom formáte


Odborník vysvetlil, že pri rádiologických vyšetreniach ako je röntgen a CT dostávajú pacienti dávku ionizujúceho žiarenia, pri ultrazvuku a magnetickej rezonancii nie. „Existujú národné referenčné štandardy, ktoré určujú, aká dávka je prípustná na danú oblasť. Pacienti sa nemusia báť,“ dodal.

Čo sa týka rádiologických vyšetrení detí, treba podľa odborníka pri vyšetrení dávať pozor na práve deliace sa bunky detí, ktoré rastú až do dospelosti. „Musíme dávať pozor na všetky snímky v oblasti panvy, v oblasti rastových štrbín kostí, čiže u detí máme aj nižšie radiačné dávky,“ zhodnotil.

Rádiológom sa bežne stáva, že sú k nim pacienti objednaní s nejakou diagnózou a popri vyšetrení nájdu u pacienta aj iné, pridružené ochorenie.“Stáva sa, že okrem diagnózy, ktorú vyšetrujeme, nájdeme aj vedľajšie, ktoré sa potom riešia v prospech pacienta a môžu mu pomôcť predísť komplikáciám a ťažkostiam v budúcnosti, o ktorých v tej chvíli ešte nevie,“ vysvetlil Hazlinger.

Vypočujte si rozhovor s Martinom Hazlingerom vo forme PODCASTU



Rádiológa podľa neho občas prekvapí, čo všetko vyšetrenie v tele pacienta ukáže. „Keď som robil detskú rádiológiu, stretol som sa s rôznymi predmetmi, čo deti poprehĺtali, napríklad náušnice alebo malé žiarovky z vreckových bateriek, ktoré sú veľmi nebezpečné,“ spomenul rádiológ a v tejto súvislosti upozornil, aby rodičia dávali pozor, čo všetko dajú deti do úst.

Pri sledovaní populárnych seriálov a filmov, ktorých časti sa odohrávajú na rádiológii, sa odborník občas pozastaví pri scénach, ktoré nezodpovedajú realite. „Zvykne sa stávať, že interný lekár vo filme pošle pacienta na magnetickú rezonanciu a v ďalšom zábere ju ten istý lekár aj urobí a aj si ju vyhodnotí. To, samozrejme nie je pravda. Pacienta k nám pošlú, rádiologickí technici urobia vyšetrenie, rádiológovia ho popíšu,“ uviedol.

Lekár tiež spomenul situáciu, keď vo filme na zdramatizovanie príbehu počas vykonávania magnetickej rezonancie prístroj vypli, aby niečo vyriešili a potom opätovne zapli a pokračovali vo vyšetrení.



„Magnetickú rezonanciu tvorí magnet, teda magnetické pole, do ktorého si pacient ľahne. Je trvalé a nedá sa vypnúť. Na to, aby sme mohli vykonať vyšetrenie, potrebujeme rádiofrekvenčné pulzy, ktoré vysielame do pacienta,“ vysvetlil lekár. „Búchanie, ktoré pacient pri tomto vyšetrení počuje, to sú tie rádiofrekvenčné pulzy,“ dodal.

Keby sa uprostred vyšetrenia magnetickou rezonanciou práve robená sekvencia vypla, celá by sa podľa neho musela robiť odznova. „Magnetická rezonancia v rámci vyšetrovanej oblasti robí napr. každý druhý rez a potom dorába tie zvyšné. Ak sa pacient pohne, tak tie dorábané alebo tie ďalšie rezy už nesedia,“ vysvetlil Hazlinger.

SKALIČAN BELLANOVÁ: Karpálny tunel hrozí najviac ženám po pôrode

V relácii TASR TV Zdravie diskutuje Lucia Illanitzová s fyzioterapeutkou Martinou Skaličan Bellanovou.

- Peľová sezóna trvá od januára do konca októbra. Počas jarného obdobia dominujú alergény liesky, jelše a brezy, v lete potom peľ tráv a na jeseň burín.

- Viacero ľudí zahynulo v kanadskom meste Vancouver po tom, čo vodič auta vrazil do davu ľudí na pouličnom festivale.

- Palestínske militantné hnutie Hamas je pripravené na komplexnú dohodu o prímerí s Izraelom, uvádza sa vo vyhlásení zverejnenom v sobotu.

- Severná Kórea kritizovala japonského premiéra Šigeru Išiba za to, že poslal obetný dar do kontroverznej vojenskej svätyne v Tokiu a označila tento čin za ďalší dôkaz militarizačných snáh Japonska.

- Niekoľko tisíc ľudí sa v sobotu zúčastnilo protestov, ktoré po celom Nemecku zorganizovala nová aliancia protestných hnutí s názvom Spoločne za Nemecko.

- Počet potvrdených obetí sobotňajšieho mohutného výbuchu v prístave pri iránskom meste Badnar Abbás sa zvýšil na štrnásť, pričom zranenia utrpelo najmenej 750 ľudí.

- Malé lavínové nebezpečenstvo, prvý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice platí v nedeľu vo vysokých polohách Vysokých Tatier.

- Irán a Spojené štáty plánujú pokračovať v rokovaniach o iránskom jadrovom programe v ďalšom týždni, uviedol iránsky minister zahraničných vecí Abbás Arákčí po treťom kole rokovaní v Ománe, ktoré sa uskutočnilo v sobotu.

- ŠK Slovan Bratislava prehral v sobotnom zápase 7. kola nadstavbovej časti futbalovej Niké ligy v skupine o titul na pôde Dunajskej Stredy 1:2.

- Predstavitelia kurdských zoskupení v Sýrii v sobotu vyzvali na nastolenie demokratického štátu, ktorý by uznal práva Kurdov ako etnickej skupiny.

- Slovenskí hokejoví reprezentanti do 18 rokov si zaistili postup do štvrťfinále MS tejto vekovej kategórie. Definitívne o tom rozhodli vo svojom treťom vystúpení v A-skupine, v ktorom v sobotu v americkom Allene deklasovali Nórov 9:1.

- V sobotu bude úplne uzavretá cesta v Prešove na úseku Prešovská ulica a ulica Arm. gen. Svobodu. Dôvodom je zabezpečenie športového podujatia.

- Na väčšine Slovenska sa v nedeľu (27. 4.) môže vyskytnúť mráz. Slovenský hydrometeorologický ústav preto vydal výstrahu prvého stupňa, ktorá platí od polnoci alebo 2.00 h do 7.00 h.

- V sobotu o 18.00 h sa na Slovensku skončil štátny smútok.

- Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlásila epidémiu ochorenia ebola v ugandskej metropole Kampala za skončenú.

- Americký prezident Donald Trump na svojej sociálnej sieti Truth Social vyjadril domnienku, že šéf Kremľa Vladimir Putin možno nechce ukončiť na Ukrajine a je potrebné s ním rokovať inak - cez sankcie.

- Britského kráľa Karola III., ktorý je súčasne aj hlavou anglikánskej cirkvi, zastupoval v sobotu vo Vatikáne na pohrebe pápeža Františka jeho syn, princ William, informovala agentúra DPA, píše TASR.

- Z bytu na štvrtom poschodí v bratislavskej Petržalke na Rovniankovej ulici vypadol 72-ročný muž. Dôsledkom pádu utrpel zranenia, ktorým aj napriek snahe záchranárov na mieste podľahol.