Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 10. január 2025Meniny má Dáša
< sekcia SEKCIA: Zdravie

Chrípka úraduje aj v lete, počet prípadov za týždeň stúpol o 43 %

Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván

V porovnaní s rovnakom obdobím vlaňajška je výskyt respiračných ochorení vyšší o 6,5 percenta a chrípky takmer o 50 percent.

Banská Bystrica 24. augusta (TASR) - Až o 43 percent stúpol v Banskobystrickom kraji za týždeň výskyt chrípkových ochorení. Akútnych respiračných ochorení je viac o vyše 13 percent. TASR o tom informovala hovorkyňa banskobystrického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Mária Tolnayová.

V porovnaní s rovnakom obdobím vlaňajška je výskyt respiračných ochorení vyšší o 6,5 percenta a chrípky takmer o 50 percent. Podľa epidemiológov však tieto čísla nemožno dramatizovať - každoročne sa totiž s koncom školských prázdnin a vracajúcimi sa dovolenkármi počet chorých zvyšuje.

„Ochorenia, ktoré sa v tomto čase vyskytujú sú vo väčšine prípadov nie virózy, teda nie prenosné ochorenia, ale faringitídy a laryngitídy z tepla, prípadne chladných rán, kedy sa ľudia neoblečú a neobujú adekvátne k teplote a počasiu. Aj v nasledujúcich týždňoch bude počet chorých podľa každoročných skúseností narastať“, konštatovala vedúca oddelenia infekčnej epidemiológie banskobystrického RÚVZ Viera Morihladková.

Podľa hlásení 42 percent lekárov pre deti a dorast a 40 percent lekárov prvého kontaktu, v prípade respiračných ochorení predstavuje prepočítaná chorobnosť 550 na 100.000 obyvateľov Banskobystrického kraja. V prípade chrípky predstavuje chorobnosť necelých 29 na 100.000 obyvateľov kraja.

Ako Tolnayová upozornila, pomerne nízky počet hlásiacich lekárov spôsobuje, že môžu vznikať isté rozdiely medzi skutočným a evidovaným počtom chorých.

V 34. kalendárnom týždni najvyšší počet chorých na akútne respiračné ochorenia je v absolútnych číslach v okrese Lučenec (299), Veľký Krtíš (187) a Žiar nad Hronom (183). Čo sa týka chrípky a jej podobných ochorení je ich najviac v okrese Lučenec, Revúca a Banská Bystrica. Choroby najviac postihli ekonomicky aktívne obyvateľstvo, deti základných škôl, ale aj najmenšie deti do 5 rokov. Najmenej chorých je medzi adolescentmi.