Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 8. máj 2025Meniny má Ingrida
< sekcia SEKCIA: Zdravie

Na dovolenke je riziko dehydratácie vyššie – chráňte sa

Foto: VODAX

Odborníci odporúčajú dodávať vodu do organizmu takmer nepretržite, keďže na rozdiel od tuku si telo nedokáže spraviť jej zásoby.

Bratislava 20. júna (OTS) - Vyčerpávajúce letné horúčavy si automaticky vyžadujú dôslednejší denný príjem tekutín. Ak však do rovnice pridáte ešte preddovolenkový stres, nekonečné cestovanie v rozpálenom aute, letné túry či hodiny slnenia, od správneho pitného režimu doslova závisí vaše zdravie. Nedajte dehydratácii šancu pokaziť vám vytúžené prázdniny.

Viac ako polovica hmotnosti nášho tela je tvorená vodou. Obrovský význam pravidelného pitného režimu vidno najmä na fakte, že už 2%-ná strata vody v organizme vedie k až 20%-nej strate energie. Voda tiež zohráva dôležitú úlohu pri regulácii telesnej teploty a nedostatočne hydratované telo je celkovo menej odolné voči psychickej i fyzickej záťaži. Ak preto počas dovolenky pri mori či na horách nechcete riskovať kolaps z vyčerpania, fľaša čistej pramenitej vody by mala byť vašim verným spoločníkom.

Foto: VODAX
Dospelý človek v bežných podmienkach denne stráca asi 2,5l tekutín, ktoré treba neustále nahrádzať. Teplé počasie, cestovný stres či fyzická námaha však tieto straty ešte zvyšujú a v horúcom lete sa tak denná potreba vody môže vyšplhať aj na 3 litre. Rýchlejšia strata tekutín pritom zvyšuje aj riziko dehydratácie organizmu,“ upozorňuje MUDr. Eva Beňová. Skúsená detská lekárka zároveň radí piť radšej o trochu viac, ako menej. Ak nemáte zdravotné problémy obličiek, s prípadným miernym nadbytkom vody si hravo poradia.

Zvláštnu pozornosť pri cestovaní venujte najmä svojim deťom. „Obsah vody v ich organizme je vyšší ako u dospelých a detské telo je citlivejšie na záťaž vyvolanú napríklad dlhým pobytom v rozhorúčenom aute,“ varuje pediatrička s viac ako 35 ročnou praxou. Na dopĺňanie tekutín pre deti, ale aj dospelých, odporúča čistú pramenitú vodu, najlepšie dojčenskú. Tá je vďaka nízkej mineralizácii a mikrobiologickej čistote pre telo najprirodzenejšia a doplní potrebnú vodu bez toho, aby vás zbytočne zaťažila.

Silno sýtené a ochutené minerálky, naopak, na dodržiavanie pitného režimu vo všeobecnosti veľmi vhodné nie sú. Bublinky v nich síce uprostred leta príjemne osviežia, no oxidu uhličitého sa vaše telo bude potrebovať opäť zbaviť, rovnako ako nadbytku minerálnych látok. To isté platí v prípade umelých farbív, príchutí či konzervantov v rôznych nápojoch, na odbúranie ktorých organizmus musí vodu opäť spotrebúvať a efekt dopĺňania tekutín sa tým citeľne znižuje.

Predstaviť si to môžete na extrémnom príklade – morskej vode. Ak by ste sa jej napili, telo musí na odbúranie vysokej dávky soli spotrebovať viac čistej vody, než v skutočnosti prijalo. Vy by ste sa teda síce „napili“, no spôsobili by ste si paradoxne dehydratáciu. „Na každodenné pitie a čo najefektívnejšie dopĺňanie tekutín sú preto optimálne čisté pramenité vody s celkovým obsahom rozpustených látok do 500 mg/l. Tomuto kritériu spravidla vyhovujú práve dojčenské vody,“ radí lekárka.

Foto: VODAX
Okrem obsahu minerálnych látok sa môžete zamerať aj na iné ukazovatele. Dojčenská voda Lucka napríklad priamo na fľaši informuje aj o jemne zásaditom pH a vyváženom obsahu vápnika a horčíka. Na praktickej pollitrovej fľaši s detským uzáverom navyše môžete vďaka odmerke sledovať aj to, koľko vaše dieťa počas cesty na dovolenku vypilo.

Myslite na to, že základným kameňom pitného režimu musí byť pravidelnosť. Častejšie dopĺňanie tekutín po dúškoch, hoci aj niekoľkokrát za hodinu, je oveľa vhodnejšie ako nárazový príjem veľkého množstva. Ak napriek tomu na pitie pozabudnete, určite neignorujte varovné príznaky začínajúcej dehydratácie – sú nimi vysušené pery a jazyk, bolesť hlavy, malátnosť, ale aj podráždenosť. Okamžite siahnite po fľaši vody, ktorá má byť vždy poruke. V exotických destináciách, kde si kvalitou a nezávadnosťou miestnej vody nie ste istí, je zase výhodou, ak si radšej overenú balenú vodu prinesiete so sebou.

Viac informácií tu.

Prezident: Fašistické zlo si nesmie nájsť nových kazateľov nenávisti

Prezident sa venoval aj aktuálnej situácii vo svete.

,aktualizované 

- Na južnej železničnej trati Košice - Zvolen - Bratislava pribudnú ďalšie výluky, dôvodom sú rekonštrukčné práce na dvoch úsekoch.

- Slovenské národné povstanie (SNP) nám dáva príkaz, že nemôžeme zostať pri oslavách 80. výročia konca druhej svetovej vojny neutrálni. Pretože SNP nám prikazuje, že sme národ, ktorý je jasne protifašisticky orientovaný. Skonštatoval to premiér Robert Fico (Smer-SD).

- Z komína nad Sixtínskou kaplnkou vo Vatikáne stúpa čierny dym po dvoch kolách hlasovania, kardináli si dopoludnia v druhý deň konkláve nezvolili nového pápeža.

- Ôsmy máj má byť spomienkou na hrdinov, ktorí nám vybojovali našu budúcnosť a vďaka ktorým tu dnes môžeme stáť ako slobodní ľudia. Po položení venca k Pamätníku padlých to povedal minister vnútra a predseda strany Hlas-SD Matúš Šutaj Eštok.

- Dvojdňové podujatie venované 80. výročiu ukončenia druhej svetovej vojny pokračuje v Múzeu SNP v Banskej Bystrici programom pre širokú verejnosť.

- Slovenskí hokejisti nastúpia vo svojom prvom dueli na MS v Štokholme proti jednému z favoritov na celkový triumf.

- Kardináli katolíckej cirkvi z celého sveta sa zhromaždili v Sixtínskej kaplnke vo Vatikáne, kde budú v druhý deň konkláve voliť nástupcu zosnulého pápeža Františka.

- Druhá svetová vojna je tragickým dôkazom absolútneho zlyhania diplomacie, rešpektu a porozumenia medzi štátmi. Pri príležitosti 80. výročia víťazstva nad fašizmom a ukončenia druhej svetovej vojny v Európe na to upozornil Juraj Blanár.

- Slovenská televízia a rozhlas (STVR) uvedie výnimočný galavečer venovaný 80. výročiu víťazstva nad fašizmom.

- Na sociálnych sieťach sa šíri nebezpečný trend, tzv. SkinnyTok. Podnecuje extrémne chudnutie, hladovanie a poruchy príjmu potravy.

- Ukrajinské vzdušné sily tvrdia, že Rusko pár hodín po tom, čo údajne začalo uplatňovať trojdňové jednostranné prímerie vyhlásené prezidentom Vladimirom Putinom, niekoľkokrát zhodilo kĺzavé bomby na ukrajinskú Sumskú oblasť.

- Severná Kórea (KĽDR) vypálila najmenej jednu balistickú strelu smerom do vôd pri svojom východnom pobreží.

- Vplyvný americký politológ a teoretik medzinárodných vzťahov Joseph S. Nye, ktorý zaviedol pojem mäkká sila, zomrel vo veku 88 rokov.

- Francúzsky prezident Emmanuel Macron v Paríži vyzval svojho sýrskeho náprotivka Ahmadu Šaru, aby zabezpečil ochranu všetkých Sýrčanov bez výnimky.

- Trojdňové prímerie, ktoré jednostranne vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin, vstúpilo do platnosti vo štvrtok o polnoci moskovského času (v stredu o 23.00 h SELČ), informovali podľa agentúry AFP ruské štátne médiá.

- Sýrsky prezident Ahmad Šara počas návštevy Paríža potvrdil, že Sýria vedie nepriame rokovania s Izraelom, ktorých cieľom je zmierniť napätie medzi krajinami.

- Na okamžité zastavenie bojov medzi Indiou a Pakistanom vyzval aj americký prezident Donald Trump.

- Futbalisti Paríža St. Germain budú 31. mája v Mníchove súpermi Interu Miláno vo finále Ligy majstrov. Hráči francúzskeho šampióna po minulotýždňovom víťazstve 1:0 na pôde FC Arsenal zvládli aj stredajšiu domácu odvetu, v ktorej zdolali anglického súpera 2:1.

- Rusko v stredu údajne zostrelilo niekoľko ukrajinských dronov smerujúcich na Moskvu. Stalo sa to v čase, keď do krajiny pricestovali viacero zahraničných predstaviteľov pri príležitosti 80. výročia konca druhej svetovej vojny, oznámil primátor Moskvy Sobjanin.

- Komínom Sixtínskej kaplnky vyšiel čierny dym. Pápeža nateraz teda nezvolili.