Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 7. máj 2025Meniny má Monika
< sekcia SEKCIA: Zdravie

Epilepsiou trpia desaťtisíce Slovákov. Ako reagovať počas záchvatu?

Ilustračné foto. Foto: TASR - Marko Erd

Pri epileptickom záchvate je dôležité vedieť poskytnúť prvú pomoc, ktorej cieľom je, aby sa človek nezranil.

Bratislava 25. marca (TASR) - Epileptický záchvat prekoná približne každý 20. človek. Počas záchvatu je potrebné podložiť pod hlavu niečo mäkké a odstrániť z okolia tvrdé predmety. Pri príležitosti Svetového dňa epilepsie, ktorý každoročne pripadá na 26. marca, to pripomína hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR Alena Krčová.

Na Slovensku trpí epilepsiou viac ako 68.000 ľudí, pričom najčastejšie postihuje deti a seniorov. Podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) pribudlo v roku 2020 na Slovensku viac ako 11.000 novodiagnostikovaných pacientov. Z nich bolo 6162 mužov a 4853 žien. „Epilepsia je relatívne časté ochorenie prejavujúce sa opakovanými epileptickými záchvatmi v dôsledku abnormálnej elektrickej aktivity mozgu,“ priblížila Katarína Klobučníková z Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.

Príčin vzniku ochorenia môže byť podľa lekárky viacero. "V detstve prevládajú vrodené vývojové alebo genetické poruchy mozgu, pozápalové zmeny alebo nádorové ochorenia mozgu. Vo vyššom veku bývajú príčinou epilepsie cievne mozgové príhody, úrazy mozgu, ale aj konzumácia alkoholu a iných toxických látok. Často sa však príčina epilepsie nezistí," vysvetlila.

Pri epileptickom záchvate je dôležité vedieť poskytnúť prvú pomoc, ktorej cieľom je, aby sa človek nezranil. „Postihnutým zmietajú kŕče celého tela a chrčivo dýcha. Ďalším typickým príznakom je pena okolo úst, často aj krvavá, a pomočenie sa,“ priblížila Krčová.

Pod hlavu pacienta je podľa jej slov potrebné položiť niečo mäkké. Treba sa tiež snažiť odstrániť z dosahu pacienta tvrdé predmety, o ktoré sa môže udrieť, ako je radiátor alebo nábytok. „Okamžite voláme na tiesňovú linku 155. V žiadnom prípade mu nedávame do úst žiadne predmety ani prsty, riskujeme vlastné vážne zranenie. Rovnako sa ho nesnažíme počas záchvatu preberať,“ upozornila Krčová. Záchvat by mal spravidla odznieť po niekoľkých minútach.

Príznaky epileptického záchvatu môžu byť rôzne. „Od minimálnych prejavov ako chvíľkové zahľadenie sa, záraz v reči či myknutie končatinami až po záchvaty s kŕčmi celého tela a bezvedomím,“ upozornila Klobučníková. Dodala, že spúšťačom záchvatu môže byť napríklad blikavé svetlo z televízie, mobilu či tabletu. Riziko tiež zvyšuje nedostatok spánku.

Základom liečby je podľa jej slov spolupráca s pacientom. Dodržiavať by mal pravidelný spánkový režim, zákaz alkoholu a predpísanú medikáciu. „V súčasnosti sú k dispozícii moderné antiepileptiká, ktoré vo väčšine prípadov dokážu stabilizovať záchvaty. Asi vo štvrtine prípadov lieky u pacientov nezaberajú, vtedy nastupuje na rad epileptochirurgická liečba,“ ozrejmila odborníčka.

Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa pripomína, že liečba epilepsie je finančne náročná. „Minulý rok vynaložila najväčšia zdravotná poisťovňa na Slovensku na liečbu epilepsie u detí viac ako 493.000 eur, u dospelých náklady v roku 2021 presiahli sumu 4,4 milióna eur,“ uviedla manažérka oddelenia komunikácie VšZP Eva Peterová.

Pri príležitosti Svetového dňa epilepsie nahrali rodičia detí s týmto ochorením hymnu Nič so mnou nezatrasie. V niektorých mestách budú pri tejto príležitosti prebiehať udalosti pod názvom Počítaj so mnou. Ich cieľom je zvýšenie povedomia o epilepsii.

Z komína stúpa čierny dym, konkláve nezvolilo pápeža

V nasledujúce dni budú kardináli takýmto spôsobom výsledky voľby oznamovať dopoludnia a podvečer po každých dvoch kolách voľby. Očakáva sa, že konkláve bude krátke, trvajúce len niekoľko dní.

,aktualizované 

- Rusko v stredu údajne zostrelilo niekoľko ukrajinských dronov smerujúcich na Moskvu. Stalo sa to v čase, keď do krajiny pricestovali viacero zahraničných predstaviteľov pri príležitosti 80. výročia konca druhej svetovej vojny, oznámil primátor Moskvy Sobjanin.

- Komínom Sixtínskej kaplnky vyšiel čierny dym. Pápeža nateraz teda nezvolili.

- Polícia vykonala nočnú raziu na klinike Los Olivos v Buenos Aires s cieľom získať kompletnú zdravotnú dokumentáciu zosnulého legendárneho futbalistu Diega Maradonu. Stalo sa tak na základe súdneho príkazu.

- Estónsko nedovolí slovenskému vládnemu špeciálu s premiérom Robertom Ficom (Smer-SD) prelet cez svoje územie. Premiér to označil za úmyselný pokus zmariť jeho návštevu Moskvy. Informoval o tom na sociálnej sieti.

- Platforma pre demokraciu apeluje na poslancov Národnej rady SR, aby novelu zákona o neziskových organizáciách napadli na Ústavnom súde (ÚS) SR. TASR o tom informovali predstavitelia platformy.

- Kardináli katolíckej cirkvi z celého sveta sa v stredu popoludní zhromaždili v Sixtínskej kaplnke vo Vatikáne, kde sa oficiálne začalo konkláve. Zvolia na ňom nástupcu zosnulého pápeža Františka, informuje TASR.

- Cieľom Slovenska je, aby sa obnovili medzivládne konzultácie s Českou republikou, ktoré sú prejavom nadštandardných vzťahov krajín. Počas návštevy Prahy to uviedol predseda Národnej rady SR Richard Raši s tým, že spolupráca krajín naplno funguje.

- Novou generálnou riaditeľkou Slovenského národného múzea (SNM) sa stala Andrea Predajňová. Do funkcie ju v stredu vymenovala ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová (nominantka SNS) na základe výsledkov výberového konania.

- Prezident Peter Pellegrini vymenoval v stredu päť nových sudcov všeobecných súdov. Vo svojom príhovore v Prezidentskom paláci podčiarkol, že funkcia sudcu nie je iba prácou, ale celoživotným poslaním spojeným s veľkou cťou i zodpovednosťou.

- Útoky na sudcov sú aj útokmi na spravodlivosť a nezávislosť justície. Povedal to prezident SR Peter Pellegrini v súvislosti so stredajším ozbrojeným prepadnutím martinskej sudkyne vo svojom príhovore k vymenovaniu nových sudcov všeobecných súdov.

- Snahy premiéra Roberta Fica (Smer-SD) o návrat k energetickej závislosti Slovenska od Ruskej federácie opozičná SaS dôrazne odmieta.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR majú v roku 2025 zarábať takmer 6900 eur. Poslanci, ktorí žijú mimo Bratislavského kraja, majú dostávať celkovo vyše 7300 eur.

- Estónsko, Lotyšsko a Litva údajne svetovým lídrom zakázali prelet cez svoj vzdušný priestor pri ich ceste do Moskvy na oslavy Dňa víťazstva 9. mája.

- Opozícia vyzýva predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD), aby v záujme Slovenska zrušil svoju plánovanú cestu na oslavy 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny v Moskve.

- Plánovaná návšteva Moskvy slovenským premiérom Robertom Ficom je jeho suverénnym rozhodnutím. Je to vizitka jeho osoby. Uviedla to predsedníčka Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Markéta Pekarová Adamová po stretnutí s predsedom Národnej rady SR Richardom Rašim v Prahe.

- Informačný systém Agis na Pôdohospodárskej platobnej agentúre funguje, jeho dodávateľ si však neplní zmluvné povinnosti. PPA však plní akreditačné kritériá. Uviedol to v stredu na tlačovej konferencii minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč.

- Úrad na ochranu ústavy v nemeckej spolkovej krajine Brandenbursko klasifikoval tamojšiu organizáciu strany Alternatíva pre Nemecko (AfD) ako preukázateľne pravicovo-extrémistickú.

- Dlh v zdravotníctve vlani predstavoval 810,03 milióna eur, medziročne poklesol o sedem miliónov eur. Podobne ako v predchádzajúcom období aj v minulom roku vývoj dlhu ovplyvnilo oddlžovanie.

- Dočasné obnovenie kontrol na hraniciach s Maďarskom a Rakúskou republikou v dôsledku ochorenia slintačky a krívačky sa predlžuje do 7. júla. Rozhodla o tom vláda na stredajšom zasadnutí.