Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 4. december 2024Meniny má Barbora a Barbara
< sekcia SEKCIA: Zdravie

Lekárske odbory: Lekári po celom Slovensku začali podávať výpovede

Na snímke zľava podpredseda Lekárskeho Odborového Združenia (LOZ) Miroslav Mendel a predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský počas tlačovej konferencie LOZ. Foto: TASR- Jaroslav Novák

Hromadné výpovede podávali lekári aj v minulosti.

Bratislava 29. októbra (TASR) - Vyše 2700 lekárov z nemocníc po celom Slovensku v utorok začalo podávať výpovede na znak nespokojnosti so situáciou v zdravotníctve. Zástupcovia Lekárskeho odborového združenia (LOZ) len v Univerzitnej nemocnici v Bratislave doručili 511 výpovedí. Šéf lekárskych odborárov Peter Visolajský vyzval vládu, aby s LOZ rokovala a situáciu v sektore vyriešila. Zároveň vyzval ostatných zdravotníkov, aby sa k iniciatíve lekárov pripojili.

"Dnes začíname podávať na celom Slovensku lekárske výpovede a aktuálne ten počet je 2713 výpovedí. Je to viac ako 33 - 34 nemocníc, ktoré sa zapojili, sú tam univerzitné nemocnice, všetky fakultné nemocnice, sú tam národné ústavy srdcových chorôb, sú tam menšie nemocnice, súkromné nemocnice, nemocnice Agelu aj Penty naprieč spektrom, naprieč Slovenskom," povedal Visolajský. Priblížil, že má ísť o lekárov z kľúčových oddelení ako anestéziologické a resuscitačné oddelenie, tiež z interného oddelenia, kardiológie, chirurgie, traumatológie, ortopédie, pediatrie či neonatológie. Má ísť aj o gynekológov či kožných lekárov.



"Lekárom plynie dvojmesačná výpovedná doba a počas toho môžeme pristúpiť aj k výpovediam z nadčasov. (...) Je to vyše 3000, čo sme ich nazbierali. (...) Veríme v zdravý rozum vo vláde a že premiér to v najbližších dňoch zastaví," povedal Visolajský. Podanie výpovedí je podľa neho jediný spôsob, ako dosiahnuť v sektore potrebné zmeny. "Prosíme vládu o stretnutie, ideálne aj s premiérom, kde by sme si sadli a vyriešili to bez toho, aby slovenské nemocnice ostali bez lekárov," dodal šéf odborárov. Očakáva, že počty výpovedí budú v najbližších dňoch stúpať.



LOZ trvá na tom, aby vláda plnila body memoranda z roku 2022, ktoré podpísal vtedajší vládny kabinet s odborármi. "Nemáme žiadne nové požiadavky. To isté, čo sme ukazovali pred dvomi rokmi, ukazujeme dnes a žiadame vládu, aby sa starala o svojich občanov," poznamenal Visolajský. Odborári tiež trvajú na tom, aby vláda jasne deklarovala, že nedôjde k transformácii štátnych nemocníc na akciové spoločnosti. "My čakáme, že vláda sa postaví a jasne povie všetkým občanom, aj svojim voličom, že stojí na strane pacienta a chce zabezpečiť fungujúce zdravotníctvo. Že chce konečne zlepšovať naše zdravotníctvo, ktoré neustále upadá a všetci hovoríme už roky, že kolabuje," dodal šéf LOZ.

Hromadné výpovede podávali lekári aj v minulosti. Naposledy v októbri 2022 počas vlády Eduarda Hegera. Výpovede dalo viac ako 2100 lekárov, viaceré nemocnice preto rušili plánované operácie, uvažovalo sa aj o vyhlásení núdzového stavu. Pred uplynutím výpovednej doby dospeli vláda a lekári k dohode na ich požiadavkách. Akcia hromadných výpovedí otriasla zdravotníctvom aj koncom roka 2011 za vlády Ivety Radičovej. Vtedy došlo na niekoľko dní k reálnemu odchodu asi 1200 lekárov z nemocníc, čo viedlo k vyhláseniu núdzového stavu. Aj vtedy sa lekári rozhodli siahnuť po radikálnom riešení pre neakceptovanie ich požiadaviek.