Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 10. január 2025Meniny má Dáša
< sekcia SEKCIA: Zdravie

Hormonálnu antikoncepiu preverovala európska agentúra, má byť bezpečná

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo

Pri užívaní kombinovanej hormonálnej antikoncepcie je zároveň nutné poznať faktory, ktoré zvyšujú riziko vzniku tromboembolizmu.

Bratislava 2. decembra (TASR) - Prínosy používania kombinovanej hormonálnej antikoncepcie (HAK) prevažujú nad jej rizikami. Taký je záver prehodnocovania jej bezpečnosti Európskou liekovou agentúrou (EMA), ktorá sa zaoberala najmä rizikom vzniku krvných zrazenín. EMA začala prehodnocovanie vo februári na podnet Francúzska, jej závery sa teraz odošlú Európskej komisii, ktorá vydá konečné rozhodnutie.

"Záverom týchto zistení je, že prínosy kombinovanej HAK používanej na zabránenie neplánovaného tehotenstva, prevládajú nad možnými rizikami," informuje Štátny ústav pre kontrolu liečiv. Zároveň sa potvrdila už známa skutočnosť, že používanie hormonálnej antikoncepcie mierne zvyšuje riziko vzniku zrazenín. Odporúča sa preto zvýšenie informovanosti žien a zdravotníckych pracovníkov o riziku vzniku tromboembolizmu.

Aj napriek tomu, že riziko vzniku zrazenín je podľa EMA nízke, pacientky majú byť o ňom informované a mali by vedieť rozpoznať jeho príznaky. Medzi tie patria silná bolesť alebo opuch dolných končatín, náhla nevysvetliteľná dýchavičnosť, zrýchlené dýchanie alebo kašeľ, bolesť na hrudi, slabosť alebo tŕpnutie tváre, rúk alebo nôh. "V prípade výskytu týchto príznakov je nutné okamžite vyhľadať lekára," upozorňuje ŠÚKL.

Pri užívaní kombinovanej hormonálnej antikoncepcie je zároveň nutné poznať faktory, ktoré zvyšujú riziko vzniku tromboembolizmu. Ide o fajčenie, nadváhu, vyšší vek, opakované migrény, rodinné predispozície na vznik krvných zrazenín v relatívne nízkom veku, teda menej ako 50 rokov a dlhodobo zníženú pohyblivosť. Riziko vzniku krvných zrazenín v žilách je tiež vyššie počas prvého roka užívania antikoncepcie.