Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 10. január 2025Meniny má Dáša
< sekcia SEKCIA: Zdravie

Ivan Uhliarik nepresvedčil poslancov o otázke nemocníc

Ivan Uhliarik Foto: TASR/Štefan Puškáš

Uhliarik upozorňuje, že nemocnice v Dunajskej Strede i Galante môže postihnúť rovnaký osud ako zariadenie v Malackách, kde sú ohrozené niektoré oddelenia.

Trnava 2. októbra (TASR) – Nemocnice Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) v Dunajskej strede a v Galante sú otvorené pre vstup strategického partnera. Môže sa tak stať prevodom cenných papierov, formou zvýšenia základného imania, dlhodobým prenájmom alebo kombináciou týchto možností. Schválili to dnes na svojom poslednom pracovnom zasadnutí poslanci TTSK. Kraj si má ponechať v oboch zdravotníckych zariadeniach najmenej 34-percetný podiel na majetku.

Rozhodnutie sa zrodilo po dlhej diskusii, do ktorej vstúpil aj poslanec NR SR a kandidát na post predsedu TTSK za KDH a SDKÚ-DS Ivan Uhliarik. V uplynulých dňoch sa usiloval rozhovormi na rôznych úrovniach odvrátiť pripravovaný krok krajskej samosprávy, ktorý je podľa neho iba inými výrazmi zakrývanou privatizáciou. Uhliarik upozorňuje, že nemocnice v Dunajskej Strede i Galante môže postihnúť rovnaký osud ako zariadenie v Malackách, kde sú ohrozené niektoré oddelenia. Dnešné hlasovanie parlamentu v tejto otázke je podľa neho fackou občanom kraja. "Prehrali sme bitku, ale verím, že vojnu vyhráme," dodal Uhliarik. Položil otázku, prečo má vlastne súkromný investor záujem o nemocnice.

"Vari bude hneď zázrakom vo vyrovnanom hospodárení? Prestane v zime kúriť? Alebo prepustí zdravotníkov? Zavrie oddelenia? A keď je nemocnica v dobrom stave, prečo nezostane pre občanov TTSK? Toto som sa chcel ešte spýtať na zasadnutí pléna v reakcii na diskusiu, ale župan ma nepustil k slovu," povedal Uhliarik, ktorému predseda TTSK Tibor Mikuš umožnil päťminútové vystúpenie pred poslancami. Podľa Uhliarika po odpredaní akcií nemocníc do vlastníctva súkromných spoločností bude výsledok pre ľudí taký, že TTSK a jej občania stratia kontrolu nad nemocnicami a zdravotnými službami, ktoré im poskytujú.

Tibor Mikuš po skončení schôdze povedal, že zámer so štyrmi možnosťami vstupu strategického partnera je politickým kompromisom, ale otvára transparentný proces, na konci ktorého by mali byť ozdravené nemocnice. Dodal, že záujem prejavil Grafobal Skalica, a. s., predstavenstvo Nemocnice s poliklinikou Skalica, a. s a spoločnosť Agel, súkromný poskytovateľ zdravotníckej starostlivosti. "My však pre transparentnosť ideme do verejnej súťaže, ktorá bude ukončená až v roku 2014 a konečné slovo bude mať krajský parlament, ktorý vyjde z novembrových volieb," spresnil Mikuš. Podľa neho návrh nie je šitý horúcou ihlou a načasovaný tesne pred voľby.

"Nemocnicami sa zaoberáme sedem a pol roka a v parlamente bolo na túto tému 46 materiálov," povedal Mikuš. Obe zdravotnícke zariadenia sú zaťažené záväzkami aj z obdobia, keď prešli transformáciou pod kraj, ich hospodárenie ovplyvňujú otvárajúce sa nožnice medzi príjmami od zdravotných poisťovní a platbami za služby, tovary a prácu.

V hlasovaní o zámere vstupu strategického partnera do nemocníc v Dunajskej Strede a Galante dalo súhlas 29 poslancov, nikto nebol proti, siedmi sa zdržali hlasovania a dvaja poslanci nehlasovali.