Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 9. január 2025Meniny má Alexej
< sekcia SEKCIA: Zdravie

Počas leta sa utopilo už 27 ľudí, 30 sa podarilo zachrániť

Ilustračné foto Foto: TASR/Martin Baumann

Hovorca Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby Boris Chmel apeluje na ľudí, aby pri vode nepreceňovali svoje sily.

Bratislava 5. augusta (TASR) - Aj keď odborníci radia, ako sa správať v horúčavách pri vode, nie všetci ľudia zrejme tieto dobre mienené rady berú vážne. Upozorňuje na to hovorca Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby Boris Chmel, podľa ktorého o tom svedčí aj 27 utopených od 15. júna, kedy sa začala letná sezóna.

"Toto číslo však mohlo byť aj vyššie, no zdravotníkom sa podarilo zachrániť ďalších 30 topiacich sa ľudí. Pri záchrane rozhodujú najmä prvé minúty do príchodu záchranky a kvalitná laická prvá pomoc," vysvetľuje Chmel.

O šťastí môže podľa jeho slov hovoriť 31-ročný muž, ktorý sa v nedeľu kúpal v jazere Guláška v Senci. Po tom, ako sa krátko pred 15. hodinou stratil pod hladinou, ho z vody vytiahli okolostojaci ľudia. Tí sa muža rozhodli oživovať a zavolali na linku 155. "Keďže začal dýchať, zdravotnícka operátorka poradila oživujúcim, aby ho dali do stabilizovanej polohy nabok a čakali na príchod sanitky, ktorá dorazila za štyri minúty," opisuje prípad Chmel.

Život mužovi zachránila pohotovosť ľudí a najmä to, že vedeli podať prvú pomoc, čo dnes nie je také samozrejmé, i keď by sme to mali vedieť všetci. "Podľa trestného zákona je totiž každý človek povinný poskytnúť potrebnú pomoc osobe, ktorá je v nebezpečenstve smrti, alebo javí príznaky ujmy na zdraví, ak tak môže konať bez nebezpečenstva pre seba alebo iného. Nestačí však len zavolať na číslo 155. Najdôležitejšie je spolupracovať do príchodu sanitky so zdravotníckym operátorom," odporúča Boris Chmel a apeluje na ľudí, aby si pri vode dávali naďalej pozor, nepreceňovali svoje sily, nepili pred kúpaním alkohol a neskákali do vody, v ktorej nevidíme na dno.