Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 7. október 2024Meniny má Eliška
< sekcia SEKCIA: Zdravie

Mikas: Prenos vírusu vtáčej chrípky na človeka je zriedkavým javom

Na snímke hlavný hygienik SR Ján Mikas. Foto: TASR - Pavel Neubauer

Osoby, ktoré prišli do priameho kontaktu s chorým alebo uhynutým vtáctvom, musia sledovať svoj zdravotný stav.

Bratislava 18. januára (TASR) - Prenos vírusu vtáčej chrípky z vtákov na človeka je zriedkavým javom. Pripomína to hlavný hygienik SR Ján Mikas. Ohrozenými sú podľa jeho slov najmä osoby, ktoré sú v priamom kontakte s chorými vtákmi, hydinou alebo ich kadávermi. "Napríklad farmári, veterinári a robotníci zapojení do utrácania a likvidácie," vymenoval hygienik.

Ozrejmil, že existujú nízkopatogénne a vysokopatogénne vírusy vtáčej chrípky. "Vysokopatogénny vírus vtáčej chrípky preukázal schopnosť prenosu na človeka, zostáva však naňho slabo adaptovaný a prenos z vtákov na človeka je zriedkavým javom," zdôraznil hygienik. Ubezpečil tiež, že zatiaľ neexistujú dôkazy o prenose z osoby na osobu. "Riziko prenosu na širokú verejnosť je extrémne nízke," dodal.

Prirodzeným rezervoárom vírusu vtáčej chrípky sú podľa jeho slov voľne žijúce vodné vtáky, pričom k prenosu na človeka dochádza buď priamo, alebo nepriamym kontaktom s infikovanou živou alebo uhynutou hydinou. "Takmer všetky infekcie u ľudí súviseli s úzkym kontaktom s infikovanými alebo chorými vtákmi, alebo ich fekálnymi produktmi," spresnil odborník.

K infekcii najčastejšie dochádza pri kontakte s infikovanou krvou/orgánmi alebo telesnými tekutinami infikovanej hydiny, pri starostlivosti o infikovanú hydinu, pri plávaní alebo kúpaní sa v potenciálne vírusom zaťažených rybníkoch. "Medzi identifikované rizikové faktory patrí aj návšteva trhov so živými vtákmi v Ázii a prostredníctvom hydiny z drobnochovu v Egypte," dodal Mikas.

Osoby, ktoré prišli do priameho kontaktu s chorým alebo uhynutým vtáctvom, musia sledovať svoj zdravotný stav, pričom v prípade vzniku príznakov chrípky alebo respiračného ochorenia musia bezodkladne kontaktovať lekára. "Určí ďalší postup liečby a zrealizuje laboratórne vyšetrenie vzorky biologického materiálu od chorého," ozrejmil hygienik.

Chrípka spôsobená vírusom vtáčej chrípky je infekčné ochorenie, ktoré sa obvykle prejavuje primárne respiračnými príznakmi. Klinický priebeh u ľudí závisí od vlastností vírusu a od predchádzajúceho zdravotného stavu pacienta. Často je charakterizovaný počiatočnou horúčkou a kašľom s rýchlou progresiou do ochorenia dolných dýchacích ciest. Ochorenie však môže prejsť aj do respiračného zlyhania, náhleho poškodenia pľúc a zlyhania vnútorných orgánov.

Štátna veterinárna a potravinová správa SR v utorok (17. 1.) informovala o pozitívnom prípade vtáčej chrípky v súkromnom chove dospelej hydiny v obci Bzenov v okrese Prešov.