Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 24. máj 2025Meniny má Ela
< sekcia SEKCIA: Zdravie

Ministerstvo práce chce bezplatné rodinné poradne v 46 regiónoch

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Pavol Zachar

Rezort zriadil päť rodinných poradní, ktoré pomáhajú klientom v Nových Zámkoch, Trnave, Žiline, Košiciach a od 18. júla aj v Humennom.

Žilina 15. júla (TASR) - Bezplatné psychologicko-poradenské služby pre páry, rodiny aj jednotlivcov plánuje ministerstvo práce sprístupniť v 46 regiónoch na Slovensku. TASR o tom v piatok informovali z tlačového odboru rezortu práce.

Rodinné poradne poskytujú odbornú psychologickú pomoc a pomáhajú klientom prekonať ťažké životné obdobia. Podľa ministra práce Milana Krajniaka (Sme rodina) je mnohým rozvodom a rozchodom možné predísť, ak sa vo vzťahu nastaví efektívna komunikácia medzi partnermi, ktorá vedie k vzájomnému pochopeniu.

"Mediátorom tohto vzťahu môže byť odborník z rodinnej poradne, ktorý pomôže páru porozumieť vlastnej situácii a nájsť nástroje uzdravenia vzťahu. Takéto poradenstvo môže zachrániť a ozdraviť slovenské rodiny, ktoré tvoria základnú jednotku našej spoločnosti,"
podotkol minister.

Rezort zriadil päť rodinných poradní, ktoré pomáhajú klientom v Nových Zámkoch, Trnave, Žiline, Košiciach a od 18. júla aj v Humennom. Odborníci v poradniach poskytujú klientom aj nástroje na prevenciu duševných chorôb. "Mentálne zdravie je dlhodobo zanedbávané najmä z dôvodu finančnej nedostupnosti psychologických služieb," uviedol rezort práce s tým, že rodinné poradne sú dostupné pre každého, pretože poskytujú poradenstvo bezplatne.

HRABKO: Nový poradca prezidenta je politickým signálom voči menšinám

Za zbytočnú označil Hrabko konfrontáciu politikov vládnej koalície v oblasti pandemickej dohody. (správa, PODCAST, VIDEO)

- Slovenský reprezentant v rýchlostnej kanoistike Samuel Baláž obsadil piate miesto v A-finále K1 na 1000 m na druhom podujatí Svetového pohára v poľskej Poznani.

- Dôchodkový strop by mal byť zavedený minimálne pre manuálne pracujúcich ľudí. Uviedol to minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš (Hlas-SD) v relácii STVR Sobotné dialógy v diskusii s opozičnou poslankyňou parlamentu Irenou Bihariovou (PS).

- Rusko a Ukrajina si vymenili ďalších vojnových zajatcov, tentokrát obe strany po 307, oznámilo v sobotu ruské ministerstvo obrany i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

- Americký prezident Donald Trump chce sériou nových dekrétov podporiť masívne rozšírenie využívania jadrovej energetiky v Spojených štátoch.

- Slovensko má podľa koaličnej Slovenskej národnej strany (SNS) právo požadovať finančnú kompenzáciu od Ukrajiny. Vyzýva preto predsedu vlády SR Roberta Fica na konania Európskej únie o podiely na nerastnom bohatstve Ukrajiny.

- Na letisku v americkom meste San Diego, kde plánovalo vo štvrtok pristáť zrútené súkromné lietadlo, bola hmla, nefungovali svetlá na pristávacej dráhe ani systém výstrahy pred nepriaznivým počasím.

- Ruský prezident Vladimir Putin vyjadril záujem o zvýšenie vývozu zbraní do zahraničia. Urobil tak v piatkovom prejave, ktorý odvysielala štátna televízia.

- Prijatie bývalého predsedu Maďarskej aliancie Krisztiána Forróa za poradcu hlavy štátu je zo strany prezidenta Pellegriniho politickým signálom, že tému národnostných menšín považuje za dôležitú. V TASR TV to konštatoval publicista Juraj Hrabko.

- Rusko odošle Ukrajine návrh podmienok na trvalé mierové urovnanie, keď sa dokončí veľká výmena vojnových zajatcov medzi obomi stranami, uviedol v piatok ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

- Futbalisti DAC Dunajská Streda si v nadchádzajúcej sezóne zahrajú v európskej klubovej súťaži. V piatkovom finálovom stretnutí play off o Konferenčnú ligu zvíťazili doma nad FK Železiarne Podbrezová 3:2.

- Najmenej 12 ľudí utrpelo zranenia pri útoku nožom, ktorý sa odohral v piatok na železničnej stanici v meste Hamburg na severe Nemecka, informovali tamojšie úrady. Polícia na platforme X uviedla, že podozrivú osobu zadržala.

- Slovenský tenista Lukáš Klein neuspel vo finálovom treťom kole kvalifikácie na grandslamový turnaj Roland Garros. S domácim Ugom Blanchetom prehral v piatok v dvoch setoch 4:6 a 5:7.

- Hokejisti Ruska sa údajne nepredstavia na budúcoročnom olympijskom turnaji v Taliansku. Napísal to v piatok lotyšský portál sportacentrs.com, podľa ktorého sa o tom rozhodlo na výročnom kongrese Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) v Štokholme.

- Odzbrojenie palestínskych táborov v Libanone sa začne v júni na základe dohody s palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbásom, ktorý je v súčasnosti na návšteve Libanonu.

- O návrhu vyhlášky k liekovej politike sa bude diskutovať na odbornej úrovni. Do momentu, kým sa nenájde odborná zhoda a udržateľné riešenie, vyhláška do platnosti nevstúpi. Na piatkovej tlačovej konferencii to uviedol minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD).

- Prezident SR Peter Pellegrini vystúpi na pôde Národnej rady (NR) SR so správou o stave Slovenskej republiky v stredu (28. 5.) o 10.00 h. Vyplýva to z programu nadchádzajúcej 35. schôdze NR SR. Pôjde o prvé vystúpenie Pellegriniho v parlamente vo funkcii prezidenta.

- Návšteva Maroka potvrdila začiatok novej éry spolupráce Slovenskej republiky a Marockého kráľovstva, vyhlásil minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár počas svojej cesty v Maroku.

- Americký prezident Donald Trump v piatok uviedol, že Rusko a Ukrajina uskutočnili rozsiahlu výmenu zajatcov vo vzájomnom viac než tri roky trvajúcom vojenskom konflikte.

- Tanec pri fontáne sa aj tento rok vráti na bratislavské Námestie slobody. Festival hudby a tanca nadväzuje so svojím programom na predchádzajúce ročníky.

- Národná protidrogová jednotka Prezídia Policajného zboru (PZ) realizovala v utorok (20. 5.) policajnú akciu s krycím názvom Mexiko. Cieľom bola bezpečná likvidácia takmer 1500 kilogramov kryštalického metamfetamínu.