Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 30. november 2024Meniny má Ondrej a Andrej
< sekcia SEKCIA: Zdravie

Moje zdravie, moje právo. Tak znie téma Svetového dňa proti AIDS

Britský premiér Keir Starmer sa prihovára hosťom na recepcii pri príležitosti Svetového dňa boja proti AIDS na Downing Street v Londýne vo štvrtok 28. novembra 2024. Foto: TASR/AP

Vírus HIV vyvoláva syndróm získanej imunitnej nedostatočnosti - chorobu známu ako AIDS.

Ženeva/Bratislava 30. novembra (TASR) - Svetový deň boja proti AIDS sa pripomína 1. decembra a jeho symbolom je červená stužka. Koncepcia tohto svetového dňa vznikla v roku 1988 na svetovom summite ministrov zdravotníctva o programoch prevencie AIDS. Iniciovali ho James W. Bunn a Thomas Netter zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Hlavným zameraním tohto dňa je informovať verejnosť o spôsoboch šírenia vírusu imunitnej nedostatočnosti človeka (HIV), ale tiež o ochrane pred nákazou a podpore prevencie.

Vírus HIV vyvoláva syndróm získanej imunitnej nedostatočnosti - chorobu známu ako AIDS. Retrovírus HIV útočí na bunky imunitného systému. V prvých štádiách infekcie sa symptómy neprejavia, vývoj infekcie však oslabuje imunitný systém, v dôsledku čoho je človek náchylnejší na rôzne infekčné choroby. Vírus HIV je aj naďalej jedným z hlavných globálnych problémov verejného zdravia a podľa WHO si doteraz vyžiadal viac ako 40 miliónov životov.

Svet stále nedosiahol stanovený cieľ 90-90-90, ktorý znamená, že 90 percent ľudí s HIV by malo poznať svoj HIV status, 90 percent ľudí s HIV by malo dostávať účinnú liečbu a 90 percent ľudí s HIV by malo dosiahnuť vírusovú supresiu, teda stav, keď je vírusová nálož v tele následkom liečby veľmi nízka.

Tohtoročnou témou či mottom Svetového dňa proti AIDS je: Vykročte cestou práv: Moje zdravie, moje právo! (Take the rights path: My health, my right!). Témou sa má zdôrazniť dôležitosť zdravia ako základného práva a upriamiť pozornosť na to, aby bol zabezpečení rovnaký prístup k zdravotnej starostlivosti pre každého. Odstránenie nerovnosti k prístupu zdravotnej starostlivosti môže totiž viesť k potlačeniu choroby AIDS, ktorá by už nemusela byť do roku 2030 hrozbou pre verejné zdravotníctvo.

V roku 2023 žilo podľa WHO na celom svete 39,9 milióna ľudí s HIV. V minulom roku zomrelo na príčiny súvisiace s HIV približne 630.000 ľudí. Podľa správy Spoločného programu Organizácie Spojených národov (OSN) pre HIV/AIDS (UNAIDS) sa v minulom roku vírusom HIV nakazilo na celom svete okolo 1,3 milióna ľudí. Ide o trikrát vyšší počet nakazených, ako by bol prijateľný v záujme dosiahnutia cieľa, ktorým je do roku 2030 eliminovať AIDS ako hrozbu pre verejné zdravie.

V správe vydanej UNAIDS sa tiež uvádza, že minulý rok zomrelo na choroby súvisiace s AIDS približne 630.000 ľudí, čo je najnižšia úroveň od maxima - 2,1 milióna v roku 2004. Veľká zásluha za tento pokles sa pripisuje antiretrovírusovej liečbe, ktorá môže znížiť množstvo vírusu v krvi pacientov. Správa obsahuje aj varovanie, že z celkového počtu takmer 40 miliónov ľudí žijúcich s HIV asi 9,3 milióna nedostáva liečbu.

Slovenská republika (SR) patrí k členským štátom Európskej únie (EÚ) s najnižšou ročnou incidenciou HIV infekcie. V poslednom desaťročí však nastal vzostupný trend vo výskyte nových prípadov HIV infekcie a rýchlo stúpa aj počet ľudí žijúcich s HIV infekciou.

K 30. júnu 2024 bolo na Slovensku evidovaných 1327 ľudí žijúcich s HIV infekciou. V roku 2023 bol zaznamenaný nižší výskyt nových prípadov HIV ako v predchádzajúcom kalendárnom roku. Celkovo bolo v roku 2023 u občanov SR i cudzincov diagnostikovaných 92 nových prípadov HIV infekcie. Viac ako 90 percent ľudí diagnostikovaných s HIV infekciou v SR je na antiretrovirálnej terapii.



Zdroje: https://www.who.int/campaigns/world-aids-day/2024; https://www.uvzsr.sk/web/uvz/hiv-aids/-/asset_publisher/favz/content/vyskyt-hiv-infekcie-v-slovenskej-republike-k-30-06-2024; https://www.unaids.org/en