Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 9. január 2025Meniny má Alexej
< sekcia SEKCIA: Zdravie

Lekárom by mali opäť rásť platy, peniaze majú nájsť nemocnice

Zuzana Zvolenská Foto: TASR/Martin Baumann

Novela zákona o zdravotnom poistení vychádza z dohody medzi ministerstvom a Lekárskym odborovým združením.

Bratislava 26. júna (TASR) - Platy lekárov by mali opäť rásť.

Garanciu ďalšej etapy navyšovania ich miezd prináša novela zákona o zdravotnom poistení, ktorú v úvode šiesteho rokovacieho dňa 21. schôdze NR SR predstaví ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská (nominantka Smeru-SD).

Novela vychádza z dohody medzi ministerstvom a Lekárskym odborovým združením (LOZ). Platy lekárov sa majú navyšovať postupne a na dvakrát. Potrebné financie si však nemocnice musia nájsť samé, keďže na tento účel nie sú vyčlenené žiadne zvláštne zdroje. Po prvý raz sa majú platy zvyšovať k januáru 2014, kedy by sa mzdy neatestovaných lekárov navýšili na 1,25-násobok priemernej mzdy a mzdy atestovaných na 2,1-násobok. Od ďalšieho roku by došlo ešte k zvýšeniu základných platov atestovaných lekárov, a to na úroveň 2,3-násobku priemernej mzdy. Celkovo by si tento krok mal po úplnom navýšení vyžiadať náklady vyše 30 miliónov eur ročne.

Na účtoch ZP je 130 miliónov eur, ktoré patria pacientom, tvrdí ministerka Zvolenská


Návrh na zvýšenie platov lekárov nie je opretý o nejaké budúce predpokladané úspory. Na účtoch zdravotných poisťovní (ZP) je totiž v tejto chvíli 130 miliónov eur, ktoré patria pacientom a nie do súkromných vreciek niekoho iného. Vyhlásila to dnes ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská (nominantka Smeru-SD) na margo návrhu novely zákona o zdravotnom poistení, ktorý prináša garanciu ďalšej etapy zvyšovania platov lekárov.

"Tam je priestor na to, aby sa zvýšila cena práce zdravotníkov, lebo sú to peniaze patriace pacientom. A čo potrebuje pacient viac, ako nájsť svojho zdravotníka v ambulancii?" pýtala sa.

Pripravené zvyšovanie miezd kritizoval v rozprave podpredseda SDKÚ-DS Viliam Novotný, podľa ktorého je nereálne a nezodpovedné, keďže peniaze naň nie sú. "Nekryté zvyšovanie sa rovná zadlžovanie nemocníc," povedal. Novotný dodal, že na vyššie platy lekárov budú musieť napokon nájsť peniaze samotné nemocnice, ktoré ale dnes nemajú ani na svoje oddlženie.

Zvolenská opätovne odmietla aj kritiku Alojza Hlinu (nezaradený), ktorý vidí v novele aj zvyšovanie cien súkromných ZP, ktoré chce štát odkúpiť. Ako problematické vníma ustanovenie, ktoré hovorí, že sa zvyšuje strop sumy (zo súčasného 36-násobku na 60-násobok priemernej mzdy), z ktorej sa platia odvody z dividend na zdravotné poistenie, a to aj spätne. "Niekto, kto si bude vyplácať dividendu, musí z nej odviesť zdravotný odvod a ZP si to zahŕňa do predpokladaných budúcich výnosov. Ono sa to dá aj ohodnotiť. Navyše, väčšina podnikateľov je poistených v súkromných ZP. Je to účelovo šitá záležitosť a koordinovaná snaha, ako pripraviť občanov tejto krajiny o peniaze," myslí si Hlina.

Ministerka ho upozornila, že bodaj by bolo navýšenie ceny také jednoduché. "Toto obvinenie je postavené na populistickom, zavádzajúcom prepojení – čím je vyšší príjem poisťovne, tým je vyššia jej cena," dodala.
Novela zároveň prináša možnosť, aby nezamestnaní dohodári či samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) s nízkym príjmom, ktorí sú zároveň poistencami štátu, mohli platiť nižšie odvody na zdravotné poistenie. V právnej norme sa navrhuje, aby sa na tých, ktorí majú príjem vyšší ako 15-násobok životného minima, a tak už nie sú poistencami štátu, nevzťahoval minimálny vymeriavací základ. Ak takýto poistenec v súčasnosti zarobí viac ako 2918,7 eura, musí si od januára poistné platiť sám.

Právna norma upravuje aj problematiku cezhraničnej zdravotnej starostlivosti. Novela po vzore európskej smernice, ktorú preberá, stanovuje, že slovenskí pacienti majú mať nárok na preplatenie ambulantnej zdravotnej starostlivosti v rámci ktoréhokoľvek štátu Európskej únie. Zdravotná poisťovňa im má takýto výkon uhradiť, pokiaľ o to následne požiadajú, do výšky úhrady nákladov v SR. Zoznam výkonov, na ktoré bude dopredu potrebný súhlas, určí ministerská vyhláška.

V. NOVOTNÝ: P. Kažimír by si mal pripraviť balík peňazí na oddlženie nemocníc



Podpresdeda SDKÚ-DS Vialiam Novotný
Foto: TASR/Martin Baumann
Minister financií Peter Kažimír (Smer-SD) by si mal na budúci rok pripraviť balík peňazí. Bude ich totiž potrebovať na oddlženie nemocníc, ktoré sa zadlžia treťou etapou zvyšovania platov lekárov. Vyhlásil to dnes v parlamente podpredseda SDKÚ-DS Viliam Novotný.

Pripravené zvyšovanie platov je podľa neho nereálne a nezodpovedné. Reálne peniaze naň totiž podľa Novotného nie sú. "Nekryté zvyšovanie sa rovná zadlžovanie nemocníc," povedal Novotný. Dodal, že na vyššie platy lekárov budú musieť napokon nájsť peniaze samotné nemocnice, ktoré ale dnes nemajú ani na svoje oddlženie.

Novotnému sa v novele zákona o zdravotnom poistení nepozdáva ani to, že ľudia by na plánovanú zdravotnú starostlivosť mali čakať primeranú dobu. "Čo to je primeraná lehota? Pacient príde, povie, už čakám pridlho a oni mu čo povedia? Ešte ste v primeranej lehote?" zamyslel sa Novotný.

Lepšie riešenie by podľa neho bolo presne zadefinovať maximálnu čakaciu dobu. Tá by mala byť 12 mesiacov. Ak by pacient nedostal počas jedného roka plánovanú zdravotnú starostlivosť, mohol by si po ňu ísť do zahraničia a zdravotná poisťovňa ju preplatí. "A ak ide o takú starostlivosť, na ktorú je potrebný súhlas zdravotnej poisťovne, tak ten súhlas nebude potrebovať," doplnil svoj návrh Novotný.

Opozičný poslanec zároveň vyhlásil, že novela nie je dobre pripravená, skritizoval aj 89 strán pozmeňujúcich návrhov, ktoré predložili nie opoziční, ale vládni poslanci. Novotný navrhol, aby bola novela vrátená na dopracovanie. O stiahnutie novely požiadal aj Jozef Mihál (SaS), ktorý poukázal na chaos v zmenách týkajúcich sa odvodov z dividend. "Spôsob, ktorý je tam navrhnutý je zmätočný," poznamenal.

Novela z dielne ministerstva zdravotníctva rieši zvyšovanie platov lekárov a tiež prináša možnosť, aby nezamestnaní, dohodári či samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) s nízkym príjmom, ktorí sú zároveň poistencami štátu, mohli platiť nižšie odvody na zdravotné poistenie. Právna norma upravuje aj problematiku cezhraničnej zdravotnej starostlivosti.