Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia SEKCIA: Zdravie

O zelenom zákale treba hovoriť. Hrozí aj vám?

O zelenom zákale treba hovoriť. Hrozí aj vám? Foto: VESELY Očná Klinika

Dnes sa začína svetový týždeň boja proti zelenému zákalu, zakernému očnému ochoreniu, ktoré vás môže pomaly okradnúť o zrak. Dá sa mu však vyhnúť — včasnou prevenciou.

Bratislava 9. marca (OTS) - Na klinike VESELY Očná Klinika práve preto vznikla špecializovaná glaukómová ambulancia.

Žije s ním neuveriteľných 60 miliónov ľudí na celom svete, až polovica z nich ani nevie, že toto ochorenie vôbec má. Zelený zákal, odborne nazývaný glaukóm, je pritom zákerné očné ochorenie, ktoré vplyvom zvýšeného vnútroočného tlaku spôsobuje nenávratné poškodenie zrakového nervu. Prichádza nenápadne a ak sa včas neodhalí a nelieči, môže mať fatálne následky. Počet ľudí, ktorí v dôsledku neliečeného zeleného zákalu prišli o svoj zrak, je viac ako 8,5 milióna. Práve preto odborníci prízvukujú, že ľudia z rizikových skupín by mali o tomto ochorení vedieť, a odporúčajú pravidelné vyšetrenia.

Koho sa zelený zákal týka?
„Predovšetkým ľudí, ktorí prekročili 40. rok života, no môže sa vyskytovať aj u mladších. Vo zvýšenej miere postihuje ľudí s cukrovkou, vysokým krvným tlakom či srdcovými ochoreniami a tiež ľudí, ktorí majú toto ochorenie v rodinnej anamnéze,” hovorí MUDr. Pavol Veselý, špecialista z kliniky VESELY Očná Klinika, ktorá patrí medzi špičkové neštátne oftalmologické pracoviská na Slovensku.

MUDr. Veselý zdôrazňuje, že nebezpečenstvo tohto ochorenia spočíva v jeho nenápadnom a bezbolestnom nástupe. „Sprvu sa môže prejavovať zúžením zorného poľa z vonku smerom dnu, zvýšenou svetloplachosťou a vnímaním farebných kruhov okolo svetla. Pri niektorých formách zeleného zákalu dochádza ku strate zrakovej ostrosti a kontrastu. U niektorých ľudí sa prejavuje aj náhlou a dočasnou stratou zraku, takzvaným glaukómovým infarktom. Symptómy tohto ochorenia však vznikajú postupne, takže mnohí ľudia si ich najprv vôbec neuvedomujú. Až postupom času sa zhoršujú, neraz je však už neskoro,” upozorňuje lekár.

Najrizikovejšími faktormi pre vznik zeleného zákalu sú vek a genetická predispozícia, preto je dôležitá prevencia a včasná diagnostika tohto ochorenia. „Zelený zákal pomáha odhaliť meranie vnútroočného tlaku, odporúčame ho vykonávať počas preventívnych prehliadok od 40. roku života,” hovorí MUDr. Pavol Veselý.

Ak sa zelený zákal vďaka preventívnym prehliadkam odhalí včas, možno ho liečiť. Dokonca úšpešne. „Cieľom liečby je ochrániť zrakový nerv a zachovať zrakové pole nepoškodené. Najväčším rizikovým faktorom pri vzniku a progrese zeleného zákalu je zvýšený vnútroočný tlak, preto je základným krokom pri liečbe jeho znižovanie,” vysvetľuje MUDr. Veselý. Typ liečby závisí od štádia, v ktorom sa ochorenie nachádza.
Foto: VESELY Očná Klinika

Práve kvôli tomu, že toto ochorenie je také závažné a zároveň také rozšírené, na bratislavskom pracovisku VESELY Očná Klinika vznikla začiatkom tohto roku nová ambulancia so špecializáciou na diagnostiku a liečbu glaukómu. Ambulanciu vedie špičková odborníčka na glaukóm, MUDr. Erika Vodrážková, ktorá je zároveň zakladateľkou a prezidentkou Slovenskej glaukómovej spoločnosti.

Pracoviská VESELY Očná Klinika sa navyše aj tento rok opäť zapojili do boja proti zelenému zákalu v rámci Svetového týždňa proti glaukómu (od 8.3 - 14.3.2020), ktorého cieľom je šíriť osvetu o tomto nie až takom známom ochorení, a upozorniť verejnosť na potrebu prevencie. Záujemcovia si tak môžu vo štvrtok, 12. marca 2020, nechať na bratislavskom pracovisku VESELY Očná Klinika BEZPLATNE zmerať vnútroočný tlak.