Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 8. október 2024Meniny má Brigita
< sekcia SEKCIA: Zdravie

Ochorenie VPDM pomôže včas odhaliť aj svojpomocné vyšetrenie zraku

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Ochorenie sa vyvíja postupne, môže sa rýchlo zhoršovať.

Bratislava 26. apríla (TASR) - Vekom podmienená degenerácia makuly (VPDM), teda centrálnej časti sietnice oka, patrí vo vyspelých krajinách k najčastejším príčinám straty zraku. Postihuje najmä seniorov. Začínajúce ochorenie môže odhaliť aj svojpomocné vyšetrenie zraku pomocou Amslerovej mriežky.

Mriežka je dostupná v ambulanciách očných lekárov, ako aj na webovej stránke Slovenskej oftalmologickej spoločnosti. Stačí si zakryť jedno oko a druhým sa sústrediť na čierny bod v strede Amslerovej mriežky. Ak pacient vidí obraz rovnako, zrak je v poriadku. Ak pacient vidí obraz deformovane, napríklad vlnité alebo zahmlené čiary, vynechaný obraz, je potrebné navštíviť očného lekára.

„Keď vekom podmienená degenerácia makuly postupuje, pacientovi sa pri čítaní začnú prehýbať riadky, má problém s čítaním, vypadávajú mu písmená, nerozoznáva tváre. Vidí tmavú škvrnu alebo zdeformované objekty. Tým, že sa mu postupne znižuje ostrosť videnia, výrazne sa mu znižuje aj kvalita života," vysvetlil očný lekár Pavol Kusenda.

Ochorenie sa vyvíja postupne, môže sa rýchlo zhoršovať. "Ak postihnutie zraku zistíme neskoro môže sa stať, že pacientovi už nedokážeme pomôcť a o zrak definitívne príde," upozornil na riziko Kusenda.

Nová edukačná kampaň s názvom "Zakryte si oko, aby ste videli" má ambíciu nielen informovať, ale aj povzbudiť ľudí, aby si svoj zrak pravidelne kontrolovali. Ochorenie, ktoré zasahuje miesto najostrejšieho videnia, postihuje ľudí nad 50 rokov a jeho výskyt stúpa s vekom. Vo veku 65 rokov a viac ho diagnostikujú jednému človeku z desiatich. Po 75. narodeninách ním trpí približne každý štvrtý človek.

Príčiny vzniku ochorenia nie sú podľa odborníkov známe. Riziko vzniku VPDM však zvyšuje fajčenie, vysoký krvný tlak, vysoký cholesterol, nadváha, nedostatok pohybu, vystavenie očí slnečnému žiareniu, svetlé dúhovky či výskyt ochorenia v rodine. Lekári preto odporúčajú predovšetkým zdravú životosprávu.

Edukačná kampaň vznikla s podporou spoločnosti Novartis a spolupracuje na nej Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska, občianske združenie Za zdravé oči, ako aj odborníci zo Slovenskej oftalmologickej spoločnosti.