Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 8. máj 2025Meniny má Ingrida
< sekcia SEKCIA: Zdravie

Odborníčka: Výskyt echinokokózy stúpa, ochorenie je však zriedkavé

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Antolová pripomenula, že pri echinokokóze, tak ako aj pri mnohých iných parazitárnych ochoreniach, je najdôležitejšia hygiena, najmä umývanie rúk.

Bratislava 16. apríla (TASR) - V posledných rokoch výskyt alveolárnej echinokokózy, ktorú spôsobuje pásomnica líščia (Echinococcus multilocularis), u ľudí na Slovensku stúpa, ochorenie je však stále zriedkavé. V súčasnosti sa ročne zaznamenáva 15 až 20 prípadov. Presný počet pacientov je však ťažké určiť pre dlhú inkubačnú lehotu ochorenia. Pre TASR to uviedla Daniela Antolová z Parazitologického ústavu Slovenskej akadémie vied.

„Úplne prvý prípad ochorenia človeka bol na Slovensku zaznamenaný v roku 2000. Následne došlo k postupnému nárastu jeho incidencie, pričom kým do roku 2011 boli potvrdené ročne jeden až tri prípady ochorenia, od roku 2012 narastal počet prípadov o päť až desať za rok,“ priblížila Antolová.

Objasnila, že pásomnica líščia je drobná pásomnica, ktorá u človeka spôsobuje ochorenie označované ako alveolárna echinokokóza. „Dospelý jedinec dosahuje dĺžku len asi 1,2 až 3,54 milimetra a hrúbku do jedného milimetra, preto je voľným okom takmer neviditeľný. Parazituje v tenkom čreve mäsožravcov, najčastejšie líšok hrdzavých, menej často psov či vlkov, ktoré vylučujú do vonkajšieho prostredia v truse vajíčka,“ poznamenala Antolová.

Doplnila, že človek sa môže nakaziť po náhodnom požití vajíčok, napríklad pri práci s kontaminovanou pôdou, po konzumácii neumytého ovocia či zeleniny (najčastejšie lesných plodov) kontaminovaných pôdou obsahujúcou vajíčka a podobne.

Podľa slov parazitologičky sa v čreve človeka z vajíčka uvoľní drobná larvička, ktorá migruje cez stenu čreva do krvi, ktorou je zanášaná do pečene, kde dochádza k vývinu larválneho štádia pásomnice. „To sa prejavuje tvorbou cystických útvarov, ktoré sú zle ohraničené od okolitého tkaniva, majú tendenciu prerastať do okolia a dokonca aj metastázovať do iných orgánov,“ objasnila. Zdôraznila tiež, že medziľudský prenos ochorenia nie je možný.

Odborníčka ďalej spresnila, že alveolárna echinokokóza patrí medzi najzávažnejšie parazitárne ochorenia a v neliečených prípadoch sa môže skončiť smrťou. „Ochorenie má však veľmi dlhú inkubačnú lehotu a často trvá päť až desať rokov, kým sa prejavia prvé príznaky infekcie. Preto sa prakticky nedá zistiť, kde a ako sa pacient nakazil,“ priblížila Antolová s tým, že stále však ide o ochorenie, ktoré možno považovať za zriedkavé, a nie všetci sú na ochorenie vnímaví. „Je potvrdené, že väčšina ľudí sa po kontakte s vajíčkom parazita nenakazí a ochorenie u nich nikdy nevznikne,“ podčiarkla.

Antolová pripomenula, že pri echinokokóze, tak ako aj pri mnohých iných parazitárnych ochoreniach, je najdôležitejšia hygiena, najmä umývanie rúk, predovšetkým po práci s pôdou alebo po pobyte v lese. „Dôležité je aj umývanie ovocia a zeleniny, prípadne ich tepelná úprava. Opäť, týka sa to najmä ovocia a zeleniny, ktoré boli alebo mohli byť v kontakte s pôdou, kde sa vajíčka pásomnice nachádzajú najčastejšie,“ uviedla.

Z komína stúpa čierny dym, konkláve nezvolilo pápeža

V nasledujúce dni budú kardináli takýmto spôsobom výsledky voľby oznamovať dopoludnia a podvečer po každých dvoch kolách voľby. Očakáva sa, že konkláve bude krátke, trvajúce len niekoľko dní.

,aktualizované 

- Futbalisti Paríža St. Germain budú 31. mája v Mníchove súpermi Interu Miláno vo finále Ligy majstrov. Hráči francúzskeho šampióna po minulotýždňovom víťazstve 1:0 na pôde FC Arsenal zvládli aj stredajšiu domácu odvetu, v ktorej zdolali anglického súpera 2:1.

- Rusko v stredu údajne zostrelilo niekoľko ukrajinských dronov smerujúcich na Moskvu. Stalo sa to v čase, keď do krajiny pricestovali viacero zahraničných predstaviteľov pri príležitosti 80. výročia konca druhej svetovej vojny, oznámil primátor Moskvy Sobjanin.

- Komínom Sixtínskej kaplnky vyšiel čierny dym. Pápeža nateraz teda nezvolili.

- Polícia vykonala nočnú raziu na klinike Los Olivos v Buenos Aires s cieľom získať kompletnú zdravotnú dokumentáciu zosnulého legendárneho futbalistu Diega Maradonu. Stalo sa tak na základe súdneho príkazu.

- Estónsko nedovolí slovenskému vládnemu špeciálu s premiérom Robertom Ficom (Smer-SD) prelet cez svoje územie. Premiér to označil za úmyselný pokus zmariť jeho návštevu Moskvy. Informoval o tom na sociálnej sieti.

- Platforma pre demokraciu apeluje na poslancov Národnej rady SR, aby novelu zákona o neziskových organizáciách napadli na Ústavnom súde (ÚS) SR. TASR o tom informovali predstavitelia platformy.

- Kardináli katolíckej cirkvi z celého sveta sa v stredu popoludní zhromaždili v Sixtínskej kaplnke vo Vatikáne, kde sa oficiálne začalo konkláve. Zvolia na ňom nástupcu zosnulého pápeža Františka, informuje TASR.

- Cieľom Slovenska je, aby sa obnovili medzivládne konzultácie s Českou republikou, ktoré sú prejavom nadštandardných vzťahov krajín. Počas návštevy Prahy to uviedol predseda Národnej rady SR Richard Raši s tým, že spolupráca krajín naplno funguje.

- Novou generálnou riaditeľkou Slovenského národného múzea (SNM) sa stala Andrea Predajňová. Do funkcie ju v stredu vymenovala ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová (nominantka SNS) na základe výsledkov výberového konania.

- Prezident Peter Pellegrini vymenoval v stredu päť nových sudcov všeobecných súdov. Vo svojom príhovore v Prezidentskom paláci podčiarkol, že funkcia sudcu nie je iba prácou, ale celoživotným poslaním spojeným s veľkou cťou i zodpovednosťou.

- Útoky na sudcov sú aj útokmi na spravodlivosť a nezávislosť justície. Povedal to prezident SR Peter Pellegrini v súvislosti so stredajším ozbrojeným prepadnutím martinskej sudkyne vo svojom príhovore k vymenovaniu nových sudcov všeobecných súdov.

- Snahy premiéra Roberta Fica (Smer-SD) o návrat k energetickej závislosti Slovenska od Ruskej federácie opozičná SaS dôrazne odmieta.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR majú v roku 2025 zarábať takmer 6900 eur. Poslanci, ktorí žijú mimo Bratislavského kraja, majú dostávať celkovo vyše 7300 eur.

- Estónsko, Lotyšsko a Litva údajne svetovým lídrom zakázali prelet cez svoj vzdušný priestor pri ich ceste do Moskvy na oslavy Dňa víťazstva 9. mája.

- Opozícia vyzýva predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD), aby v záujme Slovenska zrušil svoju plánovanú cestu na oslavy 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny v Moskve.

- Plánovaná návšteva Moskvy slovenským premiérom Robertom Ficom je jeho suverénnym rozhodnutím. Je to vizitka jeho osoby. Uviedla to predsedníčka Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Markéta Pekarová Adamová po stretnutí s predsedom Národnej rady SR Richardom Rašim v Prahe.

- Informačný systém Agis na Pôdohospodárskej platobnej agentúre funguje, jeho dodávateľ si však neplní zmluvné povinnosti. PPA však plní akreditačné kritériá. Uviedol to v stredu na tlačovej konferencii minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč.

- Úrad na ochranu ústavy v nemeckej spolkovej krajine Brandenbursko klasifikoval tamojšiu organizáciu strany Alternatíva pre Nemecko (AfD) ako preukázateľne pravicovo-extrémistickú.

- Dlh v zdravotníctve vlani predstavoval 810,03 milióna eur, medziročne poklesol o sedem miliónov eur. Podobne ako v predchádzajúcom období aj v minulom roku vývoj dlhu ovplyvnilo oddlžovanie.