Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 17. máj 2025Meniny má Gizela
< sekcia SEKCIA: Zdravie

OMANÍK o KRYOANALGÉZII: Nervy hrudníka pri operácii zmrazíme na -90 °C

Na snímke MUDr. Pavol Omaník, chirurg NÚDCH Bratislava. Foto: TASR TV

V relácii TASR TV Zdravie diskutuje Lucia Illanitzová s detským chirurgom Pavlom Omaníkom.

Bratislava 17. novembra (TASR) – Pri operáciách deformít hrudníka používajú lekári novú metódu, pri ktorej zmrazia medzirebrové nervy až na mínus 90 stupňov, čo pomôže predísť veľkým bolestiam po zákroku. V relácii TASR TV to uviedol chirurg Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH) v Bratislave Pavol Omaník.

S deformitami hrudníka sa podľa neho najčastejšie stretávame u detského pacienta, respektíve u tinedžerov, ktorí rýchlo vyrastú. Riešením je operácia, po ktorej je potrebné aj tlmenie bolesti. „Kryoanalgézia sa vo svete používa asi tri-štyri roky,“ priblížil lekár s tým, že prednedávnom začali používať túto metódu aj v NÚDCH.

Pozrite si diskusiu s P. Omaníkom v televíznom formáte



Vysvetlil, že pacientovi pod prsnú kosť voperujú zahnutú kovovú dlahu, ktorá ho vystuží zvnútra a umožní mu znovu získať normálny tvar. „Počas operácie zmrazíme medzirebrové nervy na mínus 90 stupňov Celzia, dočasne ich vyradíme z funkcie, čo trvá asi 3 až 5 mesiacov,“ priblížil. S veľkou rezervou sa tak preklenie obdobie niekoľkých týždňov po operácii, počas ktorých museli pacienti užívať analgetiká. Vďaka kryoanalgézii sa tiež u pacienta skráti pobyt v nemocnici. Kým pri podávaní analgetík po operácii, odchádzajú pacienti z nemocnice na piaty až siedmy deň, v tomto prípade to môže byť už na tretí až štvrtý.

Vypočujte si rozhovor s P. Omaníkom vo forme PODCASTU


Deformovaný hrudník nie je problémom len z estetickej stránky, pacientom môže spôsobovať viaceré sekundárne zdravotné problémy. „Pacient má redukovanú kapacitu pľúc. Môže spôsobovať to, že nebude mať takú výkonnosť ako jeho rovesníci, bude zaostávať v športových aktivitách, bude mať ťažkosti zo strany dýchacieho alebo kardiovaskulárneho systému, lebo deformita častokrát stláča srdce,“ priblížil chirurg.
Pri deformitách hrudníka hovoríme podľa Omaníka buď o lievikovitom, vpáčenom hrudníku, keď prsná kosť zaostáva v raste a tlačí sa k chrbtici, alebo o vtáčom hrudníku, kedy hrudná kosť rastie viac dopredu. „Vtáčí hrudník u detí a dospievajúcich vieme riešiť bez použitia skalpela, čiže neoperačnou technikou, pomocou ortézy. S touto metódou sme začali na Slovensku v roku 2017,“
upozornil Omaník.

„Pokiaľ hovoríme o deformitách prednej hrudnej steny, tak u väčšiny pacientov sa tento problém prejaví už v najútlejšom veku, najčastejšie v novorodeneckom alebo batolivom období,“ uviedol odborník. Druhou skupinou pacientov sú podľa neho tinedžeri v období puberty. „Príde obdobie puberty a v priebehu pár týždňov, možno pár mesiacov sa zrazu z normálneho hrudníka u dospievajúceho mladého muža alebo slečny stáva deformita hrudníka,“ konštatoval.

Problémom u tinedžerov býva aj psychologický rozmer deformity. Keď si všimnú, že sa s ich hrudníkom niečo deje, hanbia sa za to a často to nepovedia ani rodičom. „Samotná podstata deformity nevyzerá kozmeticky vôbec dobre. Po psychickej stránke to na pacientov dosť zle vplýva. Majú úzkosti, depresívne stavy, stránia sa spoločnosti, aktivít, kde by museli odhaliť hrudník, častokrát bývajú terčom posmechu v škole,“ podotkol.

S deformovaným hrudníkom sa stretávame viac u chlapcov ako u dievčat. „Je to asi päť ku jednej v prospech chlapcov,“ zhodnotil odborník a dodal, že v približne 40 percentách ochorení ide o dedičnú záležitosť. „Deformita hrudníka je choroba detského veku, no pokiaľ nie je riešená v adolescentnom období, tak sa môžeme stretnúť aj s dospelými, ktorí majú vtáčí alebo vpadnutý hrudník,“ uzavrel lekár s tým, že v týchto prípadoch sa to tiež rieši operačne.

HRABKO: Rozhodnutie súdu o atentáte budú musieť všetci rešpektovať

Verbálne násilie podľa Hrabka môže v konečnom dôsledku viesť aj k násiliu fyzickému, silnejšie nástroje na prekonávanie polarizácie spoločnosti však má podľa neho koalícia. (správa, PODCAST, VIDEO)

- Irán neobdržal žiadny písomný návrh od Spojených štátov v súvislosti s rokovaniami o jadrovom programe Teheránu.

- Rada štátov Baltského mora (CBSS) zastupujúca demokratické krajiny s prístupom k Baltskému moru v piatok žiadala nové prepravné pravidlá, ktoré umožnia dôraznejší spoločný postup proti ruskej tieňovej flotile.

- Medzinárodná agentúra Fitch Ratings potvrdila Slovensku doterajší rating A- so stabilným výhľadom.

- Americký prezident Donald Trump sa počas spiatočného letu z oblasti Perzského zálivu nevyjadril k rokovaniam zástupcov Ruska a Ukrajiny v Istanbule.

- Francúzsky prezident Emmanuel Macron uviedol, že Európska únia v koordinácii so Spojenými štátmi pokračuje v prípravách nových sankcií proti Rusku, ak Moskva bude naďalej odmietať bezpodmienečné prímerie s Ukrajinou, píše TASR.

- Vysoký komisár OSN pre ľudské práva Volker Türk odsúdil eskaláciu izraelských útokov v Pásme Gazy ako zjavné úsilie o trvalé vysídlenie tamojších obyvateľov a označil to za etnické čistky.

- Novým predsedom nemeckej Slobodnej demokratickej strany (FDP) sa v piatok stal 48-ročný Christian Dürr.

- Železničná doprava medzi Popradom a Spišskou Novou Vsou je plne obnovená. Vlaky už jazdia po oboch koľajach. Železničná spoločnosť Slovensko o tom informovala na sociálnej sieti.

- Mierové rokovania medzi Ruskom a Ukrajinou by sa mohli konať vo Vatikáne, oznámil v piatok vatikánsky štátny tajomník kardinál Pietro Parolin, podľa ktorého pápež Lev XIV. v prípade potreby poskytne Vatikán ako miesto na takého rozhovory.

- Na väčšine územia SR treba počítať z piatka na sobotu (17. 5.) s prízemným mrazom. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informuje na svojom webe. Vydal výstrahu prvého stupňa.

- Ukrajinský minister obrany Rustem Umerov po rokovaniach s Ruskom v Istanbule uviedol, že ďalším krokom by malo byť stretnutie ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a šéfa Kremľa Vladimira Putina.

- Hasiči aktuálne zasahujú pri tragickej nehode na Jazdeckej ulici v Prešove, kde došlo k zrážke vlaku s človekom. Osoba utrpela zranenia nezlúčiteľné so životom.

- Vláda SR v piatok rozhodovala per rollam o postoji Slovenska k tzv. pandemickej dohode. Vyplýva to z informácií zverejnených na webe Úradu vlády SR.

- Medzi Popradom a Vydrníkom obnovili vlakovú dopravu po jednej koľaji. Plná prevádzka, po oboch koľajach, by mala byť obnovená v piatok približne o 23.00 h. Železničná spoločnosť Slovensko o tom informovala na sociálnej sieti.

- Hasiči v piatok zasahovali pri horiacom autobuse na D1 v katastri obce Závažná Poruba. Z dôvodu silného zadymenia bola diaľnica uzavretá v celej šírke.

- Polícia v Banskej Bystrici pátra po dvoch sestrách, sedemročnej Sadie Izabele a štvorročnej Ivy Anabele, ktoré sú nezvestné. Informovala o tom v piatok na sociálnej sieti banskobystrická krajská polícia.

- Vysoký krvný tlak môže zvýšiť riziko demencie, je však nutné merať si ho správne. Aspoň hodinu pred meraním nie je vhodné piť alkohol, kávu a fajčiť. Upozornil na to Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ).

- Ukrajinsko-ruské rokovania v Istanbule sa v piatok po asi dvoch hodinách skončili. S odvolaním sa na zdroj z tureckého ministerstva zahraničných vecí o tom informovala agentúra AFP, píše TASR. O skončení rokovaní priniesla správu aj ruská tlačová agentúra TASS.

- V prípade niekoľkomiliónového podvodu, ktorý odhalili na miestnom úrade (MiÚ) v bratislavskej Petržalke, vedie polícia trestné stíhanie vo veci zločinu sprenevery. Obvineniu čelí 27-ročný René H.

- Sudkyňa Joanne Hirstová v meste Manchester v Spojenom kráľovstve v piatok poslala do väzby americkeho speváka Chrisa Browna v súvislosti s napadnutím v londýnskom nočnom klube z roku 2023.