Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 20. november 2024Meniny má Félix
< sekcia SEKCIA: Zdravie

Po operácii sivého zákalu sa pacientom vracia chuť do života

Po operácii sivého zákalu sa pacientom vracia chuť do života. Zákrok sa však stáva pre mnohých nedostupným Foto: NeoVízia

Zákrok sa však stáva pre mnohých nedostupným.

Bratislava 20. novembra (OTS) - Vo veku nad 65 rokov je sivý zákal dôvodom zhoršeného zraku u každého druhého seniora. V úrovni nad 75 rokov dokonca postihuje viac ako 70 % populácie. Sivý zákal nielen znižuje kvalitu života pacientov, ale pomaly ich oberá aj o ich sebestačnosť. Mnohí, najmä starší pacienti túto zrak zachraňujúcu operáciu stále odkladajú kvôli strachu zo zákroku či pre nedostatok informácií. Navyše, v dôsledku obmedzení počtu operácií sivého zákalu, ktoré v októbri zaviedla Všeobecná zdravotná poisťovňa pre svojich pacientov, sa zásadne predĺži čakacia doba na operáciu. A to môže viesť k nezvratnému zhoršeniu zdravotného stavu niektorých pacientov.

Začiatkom septembra sa v Barcelone konalo výročné stretnutie Európskej spoločnosti katarakty a refrakčnej chirurgie (ESCRS), na ktorom sa zúčastnil aj popredný slovenský odborník v tejto oblasti, očný lekár a chirurg MUDr. Radovan Piovarči. Okrem najnovších postupov v oblasti liečby sivého zákalu, lekári na kongrese diskutovali aj na tému, prečo toľko pacientov odkladá svoju operáciu, čím riskujú poškodenie či stratu zraku. Operácia sivého zákalu, odborne katarakty, je pritom najčastejšie vykonávanou operáciou a je najefektívnejším chirurgickým zákrokom vôbec. „Ešte stále totiž medzi pacientami koluje niekoľko nebezpečných mýtov o operácii vyvolávajúcich neodôvodnený strach, kvôli ktorému tento zrak zachraňujúci zákrok odkladajú. Pritom však platí, že čím skôr pacient operáciu absolvuje, tým lepšie výsledky dosiahneme a rovnako mu hrozí aj menej rizík pri rekonvalescencii,“ upozorňuje očný lekár a chirurg MUDr. Radovan Piovarči, primár Očnej kliniky NeoVízia Bratislava.

Foto: MUDr. Radovan Piovarči, primár Očnej kliniky NeoVízia Bratislava

Ročne na Slovensku podstúpi tento zákrok 48 až 50-tisíc pacientov. Od októbra tohto roka sa však operácia sivého zákalu stala pre mnohých pacientov Všeobecnej zdravotnej poisťovne nedostupnou a musia na ňu namiesto dní, nanajvýš týždňov, čakať niekoľko mesiacov. Štátna zdravotná poisťovňa totiž od novembra vypovedala zmluvy o poskytovaní tohto typu zdravotnej starostlivosti až siedmim oftalmologickým pracoviskám. Tie spoločne vykonávali takmer štvrtinu operácií sivého zákalu ročne. Pacienti musia teraz hľadať iné zazmluvnené pracoviská, no voľné termíny sú dostupné až o niekoľko mesiacov neskôr. A to môže predstavovať najmä pre pacientov s pokročilým sivým zákalom vysoké zdravotné riziko. „Vzniknutá situácia nás veľmi mrzí, pretože na Slovensku bolo skvelé, že všetci pacienti a poistenci zdravotných poisťovní mali dostupnú starostlivosť v tom okamihu, kedy ju potrebovali a nemuseli dlho čakať na operáciu alebo objednanie. To sa so zavedením opatrení zo strany VšZP mení, a kvalitná, moderná zdravotná starostlivosť sa pre pacientov tejto poisťovne stáva menej dostupnou,“ hovorí Bc. Petr Kocian MHA, generálny riaditeľ NeoVize Group, ktorá prevádzkuje renomované očné kliniky na Slovensku aj v Českej republike.

Odkladanie zákroku však môže pre pacienta znamenať nielen to, že ho jeho zdravotný problém bude ďalej obmedzovať v každodennom živote, ale riskuje aj, že sa jeho zdravotný stav zhorší natoľko, že o zrak príde úplne. „Pri degeneratívnych diagnózach ako sivý zákal nie je na čo čakať. Čím skôr pacient operáciu absolvuje, tým lepšie výsledky vieme dosiahnuť, tým lepšia a menej náročná je pre pacienta rekonvalescencia. V neposlednom rade, skorým zásahom šetríme verejné financie zo zdravotného poistenia – väčšie komplikácie a zložitejšia liečba kvôli odkladaniu zákroku znamenajú vyššie náklady na zdravotnú starostlivosť, a to už v blízkej budúcnosti,“ upozorňuje generálny riaditeľ P. Kocian.

Sivému zákalu nie je možné sa vyhnúť, časom sa vyskytne u každého. Kým však u niekoho postupuje len veľmi pomaly a vyvíja sa roky, u iného môže už v priebehu pár mesiacov dôjsť k strate videnia. Odborníci preto apelujú na seniorov, aby v žiadnom prípade nezanedbávali pravidelné návštevy očnej ambulancie aspoň jedenkrát do roka. „Už pri prvých náznakoch ochorenia, ako je dvojité, zhoršené či akoby zahmlené videnie, zhoršené rozoznávanie farieb či zjavovanie tmavých škvŕn, či tieňov, odporúčam bezodkladne navštíviť lekára, ktorý stanoví, v akom štádiu je sivý zákal a stanoví liečbu,“ radí MUDr. Piovarči.

Za sivý zákal môžu prirodzené metabolické procesy prebiehajúce v oku, vplyvom ktorých sa ľudská šošovka vekom postupne zakaľuje. „U väčšiny ľudí prichádza sivý zákal po šesťdesiatke, no v určitých prípadoch aj skôr. Môže za to zlá životospráva, fajčenie, autoimunitné ochorenie, predchádzajúci úraz alebo zápaly oka, genetická predispozícia či užívanie niektorých liekov,“ hovorí primár MUDr. Piovarči.

Oční lekári však varujú, že žiadne lieky či kvapky nedokážu sivý zákal vyliečiť. Jedinou, a to veľmi pohodlnou a bezpečnou možnosťou pre pacienta, je jednorazová laserová operácia. Avšak čím dlhšie pacient s operáciou váha, tým horšia je preňho prognóza liečby. „Operácia sivého zákalu je v súčasnosti najčastejšie realizovanou operáciou vôbec a nie je čoho sa obávať. Počas zákroku sa pacientova zakalená šošovka nahradí implantovanou, umelou šošovkou. Trvá to len niekoľko minút, zákrok je bezbolestný, bezpečný a počas neho je možné dokonca odstrániť okuliare na čítanie, do diaľky i oboje,“ vysvetľuje MUDr. Piovarči, ktorý je zároveň členom výboru pre refrakčnú a kataraktovú chirurgiu Slovenskej oftalmologickej spoločnosti.

Odborníci sa zhodujú, že u mnohých pacientov môže vyvolávať strach už samotný fakt, že na odstránenie sivého zákalu je potrebná operácia. Mnoho pacientov si totiž operáciu spája s úplnou anestézou, čiže uspaním. Sivý zákal sa však operuje len v lokálnej anestéze, a to nakvapkaním znecitlivujúcich kvapiek priamo do operovaného oka. „Pacient je počas celého zákroku pri vedomí, no nič necíti, pretože oko má znecitlivené. Chirurg počas celého zákroku s pacientom komunikuje a vysvetľuje mu, čo sa s ním práve deje. Operáciu sivého zákalu môže bez rizika absolvovať aj 90-ročný pacient,“ hovorí očný lekár a chirurg MUDr. Piovarči.

Ďalším dôvodom odkladu operácie býva, že ľudia si pamätajú, že kedysi, pri zastaralých metódach liečby, sa vravelo, že sivý zákal musí najprv „dozrieť“. Primár MUDr. Piovarči však upozorňuje, že dnes, s pokročilými operačnými metódami, to už nie je pravda. Naopak, odkladanie operácie môže viesť ku komplikáciám, ktorých výsledkom môže byť až slepota. Navyše, človek sa trápi úplne zbytočne a uniká mu čas, ktorý by mohol tráviť plnohodnotne. „Z medicínskeho hľadiska dnes neexistuje žiadny dôvod odkladať operáciu sivého zákalu na neskôr. Naopak, čím skôr pacient zákrok podstúpi, tým lepšie preňho. Operácia v skoršom štádiu je pre pacienta šetrnejšia a rýchlejšia. Chirurg operáciu vykoná buď štandardným postupom alebo s pomocou femtosekundového lasera. Práve pri operácii femtosekundovým laserom LenSx je operácia pre pacienta bezbolestná a do života sa môže vrátiť už na druhý deň,“ vysvetľuje primár MUDr. Piovarči.

Operácia sivého zákalu má pre pacienta veľký prínos, a to vo viacerých oblastiach života. „Operácia katarakty je najefektívnejší chirurgický zákrok vôbec, pretože predlžuje život pacienta a až o tretinu zlepšuje jeho kvalitu. Pacient sa po operácii znovu vracia plnohodnotne do života. Je opäť sebestačný a nepotrebuje pomoc blízkych pri bežných činnostiach. Upravuje sa produkcia melatonínu, vďaka čomu sa zlepšuje spánok. V neposlednom rade, zlepší sa psychika a celková nálada pacienta, opäť nachádza stratenú energiu a chuť do života,“ vymenováva odbornými štúdiami doložené výhody operácie sivého zákalu MUDr. Piovarči.


Očné kliniky NeoVízia
Sieť očných kliník NeoVízia sa stará o zrak svojich pacientov od roku 2008, kedy bola založená prvá očná klinika v Brne. O rok neskôr bola otvorená pobočka v Prahe a v roku 2010 sa spoločnosť rozšírila na Slovensko, kde vznikla dcérska klinika NeoVízia v Bratislave. Neskôr sa sieť rozšírila o pobočky v Českom Těšíne a Poprade, očné kliniky v Újezdě u Brna, Trnave a Ružomberku a špecializované detské očné centrum Kukátko v Prahe. NeoVízia v súčasnosti predstavuje jednu z najväčších česko-slovenských sietí očných kliník. Poskytuje široké spektrum ambulantnej a chirurgickej očnej starostlivosti. NeoVízia má zároveň pre svojich pacientov k dispozícii aj sieť vlastných optík. Patrí tiež medzi priekopníkov v zavádzaní nových technológií. V roku 2022 ako prvá v krajine začala vykonávať operácie SMILE PRO® pomocou VisuMax 800, najrýchlejšieho femtosekundového lasera na svete. V roku 2023 ako prvá vykonala implantáciu vnútroočnej fakickej šošovky ICL EVO Viva. Dlhodobo je to najčastejšie implantovaná šošovka v Slovenskej republike. Spoločnosť získala aj množstvo ocenení v rôznych súťažiach. Opakovane získala titul Ordinácia roka a v rokoch 2022 a 2023 získala skupina NeoVízia ocenenie CZECH 100 BEST. NeoVízia je už viac ako 10 rokov hrdým držiteľom certifikátu kvality ISO 9001. Dokonca ako jediné zdravotnícke zariadenie už po 7.-krát získalo ocenenie Superbrands, čím si potvrdilo status najobľúbenejšej a najoceňovanejšej očnej kliniky na Slovensku.