Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 13. október 2024
< sekcia SEKCIA: Zdravie

SKSaPA: Pôrodné asistentky zmizli z terénu, vykonávajú pokyny lekárov

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Legislatívne rámce výkonu povolania pôrodnej asistencie nie sú na Slovensku voči pôrodným asistentkám ústretové, samostatná prax v pôrodnej asistencii v reálnej praxi neexistuje v plnom rozsahu.

Bratislava 2. septembra (TASR) - Slovenské ženy si stále nemôžu vybrať pôrodnú asistentku, ktorá by ich sprevádzala v tehotenstve, počas pôrodu či šestonedelí tak, ako je to v iných krajinách Európy a sveta. Upozorňuje na to Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA).

"Pôrodná asistentka bola kedysi vo svojich činnostiach samostatná, v 50. rokoch minulého storočia však prevzali celú túto starostlivosť lekári a postavenie týchto žien sa radikálne zmenilo, dnes sú iba vykonávateľky lekárových pokynov," vysvetlila prezidentka sesterskej komory Iveta Lazorová. Ich práca podľa nej kedysi spočívala v podpore a pomoci zdravým tehotným a rodiacim ženám, ako aj v starostlivosti o novorodenca a v podpore dojčenia a to najmä v domácom prostredí ženy.

Pôrodné asistentky v súčasnosti vykonávajú svoje povolanie v nemocniciach a v ambulanciách gynekológov, kde je ich samostatnosť v rozhodovaní a uplatňovaní kompetencií na základe ich odborných vedomostí značne obmedzená. "Z terénu sa vytratili, pritom sú schopné samostatnej činnosti," poukázala Lazorová. Napríklad Švédsko je jednou z krajín, kde majú tehotné ženy na starosti pôrodné asistentky. O možnej autonómii tohto povolania diskutovala komora s ministerstvom zdravotníctva, či rokovala so zdravotnými poisťovňami a lekárskymi združeniami.

Legislatívne rámce výkonu povolania pôrodnej asistencie nie sú podľa Lazorovej na Slovensku voči pôrodným asistentkám ústretové, samostatná prax v pôrodnej asistencii v reálnej praxi neexistuje v plnom rozsahu. Poukázala tiež, že matky majú právo vybrať si miesto pôrodu (nemocnica, pôrodný dom, ambulantný pôrod, domáce prostredie), spôsob pôrodu (poloha, prirodzený či programovaný pôrod, operačný pôrod), pôrodníka, pôrodnú asistentku, sprevádzajúce osoby (manžela, inú blízku osobu, ktorej žena dôveruje), a to sa v slovenských pôrodniciach mnohokrát nedeje.