Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 10. január 2025Meniny má Dáša
< sekcia SEKCIA: Zdravie

Každý štvrtý človek nevie, akú vzdialenosť denne prejde

Foto: Sanofi

Viac ako polovica tých, ktorí vedia, koľko denne prejdú, sa chôdzi venuje menej ako 30 minút, čo je odporúčané minimum.

Ženeva, Švajčiarsko 26. septembra (OTS) – Viac ako štvrtina ľudí, ktorí sa zúčastnili na novom medzinárodnom prieskume, nevie, koľko času denne strávi svižnou chôdzou (t. j. chôdzou rýchlejšou, ako je obvyklé).

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) informovala o celosvetovom poklese objemu fyzickej aktivity a prieskum, ktorý prebehol v šiestich krajinách, tento trend potvrdil: približne 14 až 37 percent dospelých nevenuje vôbec žiadnu pozornosť jednej z najjednoduchších aktivít, ktorú väčšina z nás môže pre svoje zdravie robiť – chôdzi.

Svetová federácia srdca (WHF) bude vo Svetový deň srdca, 29. septembra, apelovať na mužov, ženy a deti všetkých vekových skupín, aby zvýšili frekvenciu svojich pohybových aktivít, aby chránili zdravie svojho srdca a znížili riziko vzniku kardiovaskulárneho ochorenia (KVO) vrátane ochorenia srdca a mozgovej mŕtvice.
Doktorka Kathryn Taubert, hlavná vedecká pracovníčka (CSO) Svetovej federácie srdca, uviedla: „Prvým krokom k zdravému srdcu je informovanosť. Venovať pozornosť tomu, koľko prejdeme, by malo byť také ľahké ako sledovať si jedálny lístok. Počas Svetového dňa srdca nabádame ľudí, aby začali niečo robiť pre zdravie svojho srdca. Mnohým predčasným úmrtiam je možné totiž predísť dodržaním odporúčanej minimálnej hranice 30 minút bežnej fyzickej aktivity, napríklad svižnej chôdze, najmenej päťkrát za týždeň.“
Nový medzinárodný prieskum Svetovej federácie srdca, ktorý sa konal v Brazílii, Číne, Indii, Španielsku, Británii a USA, ukázal, že:
- Približne každý tretí dospelý človek v USA a Británii nesleduje, akú vzdialenosť denne prejde. V Indii je to iba každý šiesty človek.
- Vo všetkých šiestich krajinách, v ktorých sa prieskum konal, sa celkovo 55 percent respondentov udávajúcich každodennú fyzickú aktivitu pohybuje nedostatočne: V bežný deň prejdú rýchlou chôdzou menej ako 30 minút.
- V USA a v Británii sa ľudia pohybujú svižnou chôdzou menej ako obyvatelia rozvojových krajín. Dve tretiny respondentov z USA a Británie odpovedalo, že v bežný deň chodia rýchlou chôdzou menej ako 30 minút, pričom v Brazílii a Indii to bola menej ako polovica dospelých respondentov.

V čase smartfónov a pomôcok na sledovanie športových výkonov je pritom sledovanie fyzickej kondície ľahšie ako kedykoľvek predtým. Štúdie preukázali, že ľudia používajúci krokomery zvýšia svoju fyzickú aktivitu o takmer 27 percent.

Svetová federácia srdca a spoločnosť Bupa, globálny poskytovateľ zdravotníckych služieb, predstaví pri príležitosti oslavy tohtoročného Svetového dňa srdca (29. septembra) novú globálnu iniciatívu – bezplatnú aplikáciu na chodenie, ktorá má ľudí povzbudiť, aby začali a neprestali chodiť. Projekt bol nazvaný Ground Miles (Zemské míle) a má pomôcť motivovať ľudí, aby sa starali o zdravie svojho srdca. Aplikácia slúži ako nástroj počítajúci prejdenú vzdialenosť a zároveň používateľom pomáha sledovať plnenie cieľov, ktoré si v súvislosti s pohybom vytýčili.

Johanna Ralston, výkonná riaditeľka Svetovej federácie srdca, uviedla: „Chceme presvedčiť ľudí z celého sveta, aby začali chodiť, a znížili tak riziko ochorenia na kardiovaskulárne choroby vrátane ochorenia srdca a mozgovej mŕtvice. Naším cieľom je motivovať ľudí k tomu, aby do konca tohto roku spoločne prešli 5 miliónov míľ (8 miliónov kilometrov).“

Prvou fázou prevencie rizika ochorenia srdca alebo vzniku mozgovej mŕtvice je zvýšiť povedomie o rizikových faktoroch KVO, ako je napr. nedostatok pohybu, nezdravé stravovanie, nadváha/obezita a fajčenie. Pravidelná fyzická aktivita strednej intenzity, ako je napr. chôdza, jazda na bicykli alebo prevádzkovanie rôznych športových aktivít, má veľký zdravotný prínos pre srdce. Predovšetkým chôdza je jednou z najlacnejších a najdostupnejších fyzických aktivít na svete. Ľudia, ktorí dodržia odporúčané denné minimum 30 minút stredne náročnej fyzickej aktivity päťkrát za týždeň, môžu podľa Svetovej federácie srdca:
- predĺžiť dĺžku svojho života – aj 15 minút stredne náročnej fyzickej aktivity denne (vrátane svižnej chôdze) môže mať podstatný zdravotný prínos a predĺžiť dĺžku života až o tri roky,
- výrazne znížiť riziko KVO – štúdie preukázali zníženie až o 11 percent,
- spáliť viac tuku ako pri džogingu – behanie denne jednu hodinu znižuje riziko srdcového ochorenia o takmer päť percent. Ľudia, ktorí rovnakú energiu denne vydajú chôdzou, však môžu znížiť riziko srdcového ochorenia o viac ako deväť percent.
Vaše srdce to vďaka vašim nohám môže v živote dotiahnuť ďaleko,“ hovorí na záver doktor Srinath Reddy, prezident Svetovej federácie srdca.

O prieskume

Prieskum pre Svetovú federáciu srdca uskutočnila agentúra YouGov. Prebiehal on-line v auguste roku 2013 a zúčastnilo sa na ňom celkovo 7 367 dospelých starších ako 18 rokov z Brazílie, Číny, Indie, Španielska, Británie a USA, považovaných v rámci jednotlivých národných trhov za reprezentatívnu vzorku. Účastníci prieskumu odpovedali na dve otázky: 1) Koľko času odhadom denne strávite bežnou chôdzou (pomalou alebo normálnou rýchlosťou)? a 2) Koľko času približne v bežný deň strávite svižnou chôdzou, t. j. chôdzou vyššou ako normálnou rýchlosťou? Odpovede respondentov na druhú otázku potom boli použité na výpočty.

O Svetovom dni srdca
Svetový deň srdca vytvorila Svetová federácia srdca (WHF) v roku 2000, aby celý svet informovala o tom, že srdcové ochorenia a mozgová mŕtvica sú najčastejšou príčinou smrti na svete – každý rok si vyžiadajú 17,3 milióna životov. 29. septembra sa pri príležitosti Svetového dňa srdca Svetová federácia srdca a jej členovia snažia podporiť informovanosť obyvateľstva o tom, že je možné predísť najmenej 80 percentám predčasných úmrtí v dôsledku srdcových ochorení a mozgovej mŕtvice, a to obmedzením rizikových faktorov, medzi ktoré patrí konzumácia tabakových výrobkov, nezdravé stravovanie a nedostatok pohybu. Svetový deň srdca spája ľudí všetkých krajín a všetkých možných prostredí v boji proti KVO. Je inšpiráciou a hnacím motorom pre celosvetové úsilie podporovať životný štýl prispievajúci k zdraviu srdca. Téma tohtoročného Svetového dňa srdca je: „Vydajte sa na cestu za zdravým srdcom.“ Zameria sa na tzv. „celoživotný prístup“ k prevencii a obmedzeniu rizika KVO vo všetkých vekových skupinách, pretože zo zdravých detí vyrastú zdraví dospelí a zdraví dospelí zas vytvárajú zdravé rodiny a komunity. Hlavným cieľom je informovať ľudí o tom, že srdcové ochorenie sa môže objaviť v akomkoľvek veku a že riziko vzniku KVO sa zvyšuje u jedincov vystavených rizikovým faktorom, ako je napr. nezdravé stravovanie alebo zafajčené prostredie. Kým si toto ľudia neuvedomia a nepodniknú kroky na to, aby ich životný štýl prispieval k zdraviu srdca, kardiovaskulárne ochorenia si naďalej zachovajú svoje jedinečné prvenstvo ako hlavná príčina úmrtia po celom svete a do roku 2030 si každoročne vyžiadajú 23,6 milióna životov . Viac informácií o Svetovom dni srdca nájdete na www.worldheartday.org; www.facebook.com/worldheartday a worldheartday.

Svetový deň srdca sa organizuje s finančnou podporou neobmedzených vzdelávacích grantov spoločností: Astra Zeneca, Bayer HealthCare, Bristol-Myers Squibb, Bupa, Pfizer, Schiller.

O Svetovej federácii srdca (WHF)
Svetová federácia srdca stojí na čele celosvetového boja proti srdcovým ochoreniam a mozgovej mŕtvici. Zameriava sa na krajiny s nižšími a strednými príjmami. Tvorí ju spoločenstvo viac ako 200 členských organizácií, v ktorom svoje sily spájajú kardiologické spoločnosti a nadačné fondy pre srdce z viac ako 100 krajín sveta. Úsilie Svetovej federácie srdca sa odvíja od cieľa Svetovej zdravotníckej organizácie, ktorým je znížiť do roku 2025 počet predčasných úmrtí v dôsledku KVO o 25 percent. V snahe zastaviť KVO, najväčšieho svetového zabijaka, pracuje Federácia spolu so svojimi členmi na tom, aby celý svet prijal záväzok riešiť kardiovaskulárne zdravie na politickej úrovni. Federácia ďalej podporuje vytváranie a výmenu myšlienok a nápadov, zdieľanie osvedčených postupov, vedecký pokrok a odovzdávanie znalostí. Vďaka tomuto kolektívnemu úsiliu je možné pomáhať ľuďom z celého sveta žiť dlhší a z hľadiska srdcového zdravia kvalitnejší život. Viac informácií nájdete na adresách: www.worldheart.org; www.facebook.com/worldheartfederation a twitter.com/worldheartfed.

O iniciatíve Ground Miles (Zemské míle)
Svetová federácia srdca vytvorila globálne partnerstvo so spoločnosťou Bupa, ktorej cieľom je presvedčiť svetovú populáciu chodiť, pomáhať znižovať riziko kardiovaskulárnych ochorení (vrátane srdcových ochorení a mozgovej mŕtvice). Vo Svetový deň srdca predstaví Svetová federácia srdca globálnu iniciatívu zameranú na chôdzu s názvom Ground Miles (Zemské míle). Celosvetovým cieľom tejto iniciatívy je dosiahnuť 5 miliónov prejdených míľ (8 miliónov kilometrov). Svetová federácia srdca a Bupa vyzývajú ľudí, aby si zadarmo prevzali novú aplikáciu Ground Miles (Zemské míle), ktorá ich bude povzbudzovať a bude im merať prejdenú vzdialenosť. Ľudia, ktorí si aplikáciu prevezmú, budú mať možnosť vyhrať rôzne ceny. Ak si chcete aplikáciu prevziať, vyhľadajte v obchode s aplikáciami pre Apple alebo Android heslo „Ground Miles“. Viac informácií nájdete na adresách: www.worldheart.org/groundmiles alebo www.bupa.com/heart.

Na iniciatíve sa zúčastní viac ako 200 členských organizácií Svetovej federácie srdca a vyše 62 000 zamestnancov spoločnosti Bupa po celom svete, ktorí budú chodiť a podporovať svojich priateľov, rodiny, kolegov a spoločenstvá, aby im pomohli splniť tento cieľ. Až bude dosiahnutých 5 miliónov prejdených kilometrov, spoločnosť Bupa poskytne Svetovej federácii srdca finančné prostriedky na podporu programov chrániacich tisíce detí v Afrike a južnej Ázii pred srdcovým zlyhaním a predčasným úmrtím v dôsledku reumatického postihnutia srdca.

O spoločnosti Bupa
Cieľom spoločnosti Bupa sú dlhšie, zdravšie a šťastnejšie životy ľudí. Skupina Bupa je poprednou medzinárodnou zdravotníckou organizáciou poskytujúcou služby viac ako 14 miliónom zákazníkov z viac ako 190 krajín sveta. Ponúka zdravotné poistenie pre súkromné osoby i pre zamestnancov a produkty predplatených zdravotníckych služieb (subskripcia), prevádzkuje nemocnice, poskytuje zdravotnícke služby na pracoviskách, domácu zdravotnú starostlivosť, lekárske hodnotenia a služby súvisiace s liečbou chronických ochorení. Bupa je tiež významným medzinárodným poskytovateľom ošetrovateľských služieb a sociálnej starostlivosti pre seniorov. Spoločnosť nemá žiadnych akcionárov a svoje zisky investuje do rozširovania a zlepšovania poskytovanej zdravotnej starostlivosti a uskutočňovania svojich cieľov. Zamestnáva viac ako 62 000 ľudí, a to predovšetkým v Británii, Austrálii, Španielsku, Poľsku, na Novom Zélande a v USA, ale tiež v Saudskej Arábii, Hongkongu, Indii, Thajsku, Číne a v celej Latinskej Amerike.
Viac informácií nájdete na adrese: www.bupa.com.