Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 4. december 2024Meniny má Barbora a Barbara
< sekcia SEKCIA: Zdravie

Pupočníkovú krv podali doteraz 39 slovenským pacientom

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Martin Baumann

Slovenský register placentárnych krvotvorných buniek zároveň víta posilnenie kontroly zo strany dozorného orgánu a verí, že sa takto zvýši dôvera a transparentnosť odvetvia.

Bratislava 24. októbra (TASR) - Vlastná alebo súrodenecká pupočníková krv bola pre slovenských pacientov použitá 39-krát. Informoval o tom Slovenský register placentárnych krvotvorných buniek (SRPKB), ktorý aktuálne údaje zverejnil v súvislosti s diskusiou o fungovaní registra.

"Pupočníková krv bola väčšinou využitá na regeneratívnu liečbu, ktorá sa objavila až okolo roku 2013, keď boli dokončené prvé klinické štúdie u pacientov s detskou mozgovou obrnou a autizmom," uviedol riaditeľ registra Zohdy Hamid. "Vôbec prvýkrát bola pupočníková krv použitá v roku 2004 v Bratislave na úspešnú liečbu zhubného nádoru mozgu meduloblastómu u polročného chlapca," dodal.

Upozornil tiež, že register nie je jedinou organizáciou na Slovensku, ktorá sa zaoberá darovanými odbermi pupočníkovej krvi. "V každom prípade, trend je jasný, počet žiadostí na Slovensku, ako aj počet žiadostí o uvoľnenie jednotiek na liečbu v iných krajinách každoročne stúpa," skonštatoval, pričom trend dal do priamej súvislosti s vývojom v oblasti medicíny.

SRPKB zároveň víta posilnenie kontroly zo strany dozorného orgánu a verí, že sa takto zvýši dôvera a transparentnosť odvetvia. "Sme presvedčení, že vďaka zvýšenej kontrole bude možné vyvrátiť nepravdivé a zavádzajúce tvrdenia, ktoré sa objavujú vo verejnom priestore v súvislosti s činnosťou registra. Naša činnosť je transparentná a v súlade so všetkými právnymi ustanoveniami už od roku 1997. Zásady fungovania registrov sú rovnaké všade na svete," uzatvoril Hamid.

Na problém s darovaním pupočníkovej krvi, ktorá sa mala stať predmetom biznisu, upozornila poslankyňa za SaS Vladimíra Marcinková. Minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD) dal situáciu preveriť. Potvrdil, že dozor v tejto oblasti nebol vykonaný veľmi dlho. Slovenská hematologická a transfúziologická spoločnosť víta otvorenie diskusie o téme pupočníkovej krvi. Na začiatku novembra sa má konať poslanecký prieskum v Národnej transplantačnej organizácii.