Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 21. november 2024Meniny má Elvíra
< sekcia SEKCIA: Zdravie

ŠÚKL: Nahlasovanie nežiadúcich účinkov liekov zvyšuje ich bezpečnosť

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Elena Halačová

Povinnosť hlásiť takéto podozrenia majú všetci zdravotnícki pracovníci a držitelia rozhodnutí o registrácii lieku.

Bratislava 4. novembra (TASR) - Hlásenie podozrení na vedľajšie účinky liekov je nesmierne dôležité. Každým nahlásením sa lieky stávajú bezpečnejšími pre užívateľov. Pripomína to Štátny ústav na kontrolu liečiv (ŠÚKL) v rámci globálnej kampane #MedSafetyWeek, ktorá každoročne poukazuje na dôležitosť nahlasovania nežiaducich účinkov a zvýšenie povedomia o bezpečnom užívaní liekov.

ŠÚKL vysvetlil, že každý liek môže mať vedľajšie účinky, ktoré sa však nemusia prejaviť u každého. "Vedľajší účinok vzniká po užití lieku a ide o reakciu, ktorá je nechcená, prípadne škodlivá. Správnym užívaním liekov môžeme výrazne znížiť riziko závažných poškodení zdravia pacientov," ozrejmil.

Riaditeľ ústavu Roman Dorčík podotkol, že každé jedno hlásenie podozrenia na vedľajšie účinky lieku je neoceniteľné a prispieva k zlepšeniu liečebných postupov a ochrane zdravia všetkých pacientov. "Hlásenia sa vyhodnocujú a v prípade nových zistení sa prijmú potrebné opatrenia. Môže tak dôjsť napríklad k zmene v predpisovaní lieku, v dávkovaní lieku, k pridaniu nových vedľajších účinkov alebo interakcií. Práve hlásenia pacientov, ktorí užívajú viacero liekov súčasne, môžu prispieť najmä k získavaniu nových údajov o interakciách," dodal ŠÚKL.

Povinnosť hlásiť takéto podozrenia majú všetci zdravotnícki pracovníci a držitelia rozhodnutí o registrácii lieku. Môžu ich nahlasovať i samotní pacienti, respektíve ich rodinní príslušníci či opatrovatelia. Urobiť tak môžu prostredníctvom elektronického formulára na webe ústavu, e-mailom či poštou. Rovnako tak na telefónnom čísle +421250701206.