Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Žilinský kraj

V Liptovskom Hrádku si pripomínajú 700. výročie prvej písomnej zmienky

Ilustračná snímka Foto: TASR/Jozef Ďurník

Samospráva mesta pripravila pre obyvateľov, ako i návštevníkov program, ktorý ich prevedie históriou mesta a jeho súčasnosťou, tiež súťaže, výstavy, atrakcie či folklórne vystúpenia.

Liptovský Hrádok 10. septembra (TASR) - V Liptovskom Hrádku si počas týchto dní verejnosť pripomína 700. výročie prvej písomnej zmienky o meste. Samospráva pripravila pre obyvateľov, ako i návštevníkov Liptovského Hrádku program, ktorý ich prevedie históriou mesta a jeho súčasnosťou, tiež súťaže, výstavy, atrakcie či folklórne vystúpenia. Podujatie sa skončí v nedeľu 11. septembra.

Osláv výročia prvej písomnej zmienky sa v piatok (9.9.) zúčastnil aj predseda Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) Juraj Blanár, podľa ktorého si Hrádočania aj s vedením mesta veľmi ctia históriu, čo cítiť na všetkých podujatiach, ktoré usporadúvajú. To podľa neho nie je bežné, preto by chcel Hrádočanom popriať, aby si to zachovali. "Bohatú históriu Liptovského Hrádku, ktorá bola napríklad formovaná aj silným lesníctvom, chceme podporiť aj zrekonštruovaním historickej budovy lesníckej školy, prvej lesníckej školy v Rakúsko-Uhorsku, a to z vlastných peňazí, pretože sa nám na to nepodarilo získať zdroje z Európskej únie," konkretizoval.

"Liptovský Hrádok je síce najmenším liptovským mestom, ale má bohatú históriu aj atraktívnu súčasnosť," povedal primátor mesta Branislav Tréger. Čo sa mestu podarilo za uplynulé roky, musí podľa jeho slov hodnotiť niekto druhý, pretože uhol pohľadu samosprávy mesta a bežných občanov je iný. "V každom prípade treba skvalitňovať technickú a sociálnu vybavenosť, zlepšiť infraštruktúru, na budúci rok sa bude opravovať najhodnotnejšia budova z 19. storočia (Lesnícka škola, pozn. TASR), na budúci rok sa bude takisto opravovať Vitálišova vila a my by sme chceli zrealizovať materskú škôlku a ďalšie stavby hlavne v rámci dopravnej infraštruktúry, čo si myslím opäť prispeje ku kvalitnejšiemu životu občanov," priblížil.

Program osláv výročia prvej písomnej zmienky otvorila vo štvrtok 8. septembra výstava fotografií Hrádok včera a dnes, piatkový večer (9.9.) zase patril Bitke o Novum Castrum, historickej fikcii boja medzi kurucmi a labancami pri hradnom jazierku, tiež koncertu Zuzany Smatanovej. Dnešné ráno ponúklo športové aktivity, ale i prezentáciu činnosti Horskej záchrannej služby, popoludní sa na javisku predstavia hrádockí amatérski umelci všetkých vekových kategórií. Vo večerných hodinách vystúpia liptovskí chlapci z Ploštín Punku, Martin Harich a I.M.T. Smile. Počas celého dňa majú rodiny s deťmi k dispozícii tiež rôzne atrakcie. Nedeľa (11.9.) bude Za Skalkou na ľudovú nôtu s Valaskou parádou a Všetečníkmi. Celomestské oslavy uzavrie country kapela a koncert vážnej hudby na hrade v podaní Solamente Naturali.

Okrem programu mesto pri príležitosti osláv zrekonštruovalo pieskovcový kríž z roku 1807 v Lipovej aleji, kaplnku sv. Jána Nepomuckého v jazierku pri hrade, železnú gotickú katedrálu, ktorá bude osadená na novej konštrukcii v jazierku, a náhrobnú tabuľu Dr. Alberta Škarvana na miestnom cintoríne.

Prvá písomná zmienka o Liptovskom Hrádku pochádza z roku 1316, keď Magister Donč získal výmenou osadu Belsko. Magister Donč bol zároveň zvolenský veľžupan a iniciátor väčšiny kráľovských reforiem týkajúcich sa Slovenska. Podporoval rozvoj baníctva a miest. V roku 1341 v Liptovskom Hrádku postavil stredoveký hrad, v roku 1603 Mikuláš Šándorfy s manželkou Magdalénou Zai zase k nemu pristavili renesančný kaštieľ. Ďalším významným rokom v dejinách mesta bol rok 1805, kedy sa František Wisner z Morgenšternu zaslúžil o status mesta pre osadu Hrádok a založil tiež prvú lesnícku školu.