Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Žilinský kraj

Kostol svätého Petra z Alkantary sprístupnia verejnosti

Na archívnej snímke gotický Kostol sv. Petra z Alkantary v Okoličnom v mestskej časti Liptovského Mikuláša. Foto: TASR - Miroslava Siváková

Kostol sv. Petra z Alkantary desaťročia ukrýval maľby z 15. storočia či františkánsku kryptu z 18. storočia, uviedla hovorkyňa mesta Viktória Čapčíková.

Liptovský Mikuláš 12. júna (TASR) - Zoznam sakrálnych pamiatok, ktoré môže verejnosť spoznať v rámci turistických prehliadok v Liptovskom Mikuláši, rozšíri kostol svätého Petra z Alkantary. Najväčší gotický kostol na Liptove sa nachádza v časti Okoličné a je po rozsiahlej rekonštrukcii. Spolu s ním je možné navštíviť aj Múzeum Ladislava Mattyasovszkého, ktoré sa nachádza v bezprostrednej blízkosti. TASR o tom informovala hovorkyňa mesta Viktória Čapčíková.

"Kostol sv. Petra z Alkantary desaťročia ukrýval maľby z 15. storočia či františkánsku kryptu z 18. storočia. Objavili ich postupne v rámci archeologických výskumov, ktoré v kostole realizovali počas 13-ročnej rekonštrukcie. Neskorogotické fresky v hviezdicovej stropnej klenbe boli prekryté vrstvou omietky pri opravách kostola v minulom storočí," priblížila hovorkyňa s tým, že obrazce svätcov vznikli podľa odborníkov koncom 15. storočia, keď postavili aj kostol. Objavili ich v roku 2018. Dva roky predtým odhalili aj františkánsku kryptu. Podľa správcu farnosti v Okoličnom Jozefa Tomagu je kostol v súčasnosti zreštaurovaný do pôvodnej stredovekej podoby.

Františkánsky kláštor v Okoličnom je domovom múzea pomenovaného po biskupovi Ladislavovi Mattyasovszkom. Pri návšteve kostola môžu záujemcovia spoznať aj expozíciu zameranú na sakrálne umenie. "Možno tu nájsť plastiky od Majstra Pavla z Levoče či liturgické predmety z obdobia baroka," uviedla hovorkyňa. Prostredníctvom informačných panelov sa návštevník dozvie aj o dejinách kostola či osobnosti biskupa Mattyasovszkého.

Všetky chrámy sprístupnené na turistické prehliadky - kostol svätého Petra z Alkantary, kostol svätého Mikuláša, evanjelický kostol na Tranovského ulici či synagógu, spozná verejnosť prostredníctvom audiosprievodcu v slovenskom, anglickom a poľskom jazyku. Spustia si ho priamo z mestskej webovej stránky cez QR kód. "Komu by táto forma nevyhovovala, rovnaké informácie nájde na prezentačných stojanoch umiestnených v chrámoch spoločne s rôznymi zaujímavosťami, fotografiami a popisom," doplnila riaditeľka informačného centra v Liptovskom Mikuláši Jana Piatková.