Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. november 2024
< sekcia Žilinský kraj

Liptovský Mikuláš chce na Háji postaviť vyhliadku

Na snímke zasnežený Kriváň a ďalšie štíty Vysokých Tatier z vojenského cintorína v lokalite Háj-Nicovô pri Liptovskom Mikuláši v nedeľu 5. apríla 2020. Foto: TASR - Oliver Ondráš

V architektonickom návrhu musí spracovateľ počítať s využitím kameňov, ktoré boli použité ako obruby hrobových miest a ktoré demontovali, keď sa rekonštruoval tamojší cintorín.

Liptovský Mikuláš 3. septembra (TASR) – Na vrchovine Háj Nicovô v Liptovskom Mikuláši plánujú postaviť vyhliadkový bod. Architektonickú súťaž na návrhy vyhlásilo mesto v spolupráci s Oblastnou organizáciou cestovného ruchu Región Liptov. TASR o tom informoval Ján Sokolský z kancelárie vedenia mesta Liptovský Mikuláš.

„Jednou z našich priorít je udržateľný rozvoj lokality Háj Nicovô ako prírodného priestoru na oddych a rekreáciu, ako ďalšej funkcie tohto areálu s bohatou vojenskou históriou. Pre potreby zvýšenia atraktivity je žiaduce vytvorenie vyhliadkového bodu v tejto lokalite,“ vysvetlil Sokolský.

Vyhlasovateľ má ambíciu, aby súťaž priniesla návrh kvalitného riešenia, ktorý bude adekvátny technickým, ekologickým a finančným možnostiam. Výsledok plánujú realizovať po častiach od roku 2023. Termín na zaslanie návrhov je do konca októbra 2021.

Víťaz súťaže okrem finančnej odmeny získa aj zákazku na vypracovanie projektovej štúdie. „Spracovávateľom nechávame voľné ruky, aby sa pohrali so zadaním. Nejde o súťaž, ktorá je prioritne zameraná na vyhliadkovú vežu. Preto sme ju nazvali vyhliadkový bod, ktorým môže byť aj terasa alebo iný priestor poskytujúci možnosť oddychu a relaxu,“ dodal Gabriel Lengyel z odboru dopravy liptovskomikulášskej radnice.

Lokalita umiestnenia vyhliadkového bodu je pri prvom parkovisku na svahu smerom na západ. „Tento priestor je už teraz veľmi obľúbený vďaka svojmu výhľadu, ale chýba tam miesto na takúto vyhliadku a oddych. Súťažná komisia zložená z architektov a odborníkov vyberie troch najlepších uchádzačov, ktorých odmenia,“ priblížil Lengyel.

Špecifikom súťaže je, že v architektonickom návrhu musí spracovateľ počítať s využitím kameňov, ktoré boli použité ako obruby hrobových miest a ktoré demontovali, keď sa rekonštruoval tamojší cintorín. Financie na architektonickú súťaž získalo mesto z dotácie liptovskej organizácie cestovného ruchu.