Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Žilinský kraj

Vzácny mariánsky stĺp chce ružomberská radnica zrekonštruovať

Na archívnej snímke budova Mestského úradu v Ružomberku. Foto: TASR - Andrej Galica

Národnú kultúrnu pamiatku, ktorá stojí budovou Mestského úradu, zrekonštruovali naposledy začiatkom 90. rokov minulého storočia.



Ružomberok 6. mája (TASR) - Vzácny novobarokový mariánsky stĺp z 19. storočia stojaci pred budovou Mestského úradu v Ružomberku plánuje samospráva zrekonštruovať. Financie chcú získať formou dotácie z ministerstva kultúry.

Túto národnú kultúrnu pamiatku, vyhlásenú v roku 1963, zrekonštruovali naposledy začiatkom 90. rokov minulého storočia. "Mesto objedná reštaurátorský prieskum, ktorý odhalí stupeň poškodenia tohto diela," povedal Martin Hromada, vedúci oddelenia regionálneho rozvoja a kultúry ružomberskej radnice. Podľa jeho slov by mal prieskum stáť do 1000 eur. "Na základe jeho výsledku budeme vedieť sumu, ktorú investujeme do obnovy sochy. Financie na opravu by sme chceli získať ešte tento rok," doplnil.

Ružomberský mariánsky stĺp, na ktorom stojí socha Nepoškvrnenej Panny Márie, je jediným monumentálnym exteriérovým sochárskym dielom z 18. a 19. storočia v regióne. "Mariánske stĺpy boli v mestách stavané ako symbol ochrany pred epidémiami," vysvetlil Hromada. Pódium so štyrmi schodíkmi je oplotené železným tyčovým kovaným plotom. Na vrchole piliera je kamenná pozlátená socha Panny Márie, ktorá stojí na zemeguli ovinutej pozláteným hadom. Okolo hlavy má socha takzvanú gloriolu s 12 hviezdičkami.

"Oplotenie tohto diela malo význam pri konaní trhov v minulosti, bolo ochranou pred poškodením. Kým v ostatných mestách chýba, v Ružomberku sa plot zachoval. Aj tento fakt robí náš stĺp jedinečným,“ dodal vedúci oddelenia regionálneho rozvoja a kultúry. Autorstvo sochy Panny Márie sa podľa neho najčastejšie pripisuje ružomberskému rezbárovi Alexandrovi Belopotockému a datuje sa do roku 1856.