Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Žilinský kraj

Festival Hory a mesto sa venuje aj environmentálnej problematike

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Erika Ďurčová

Nové filmy si na festivale s 18-ročnou tradíciou vždy so záujmom pozrie aj filmár Pavol Barabáš.

Martin 24. októbra (TASR) – Filmy známych tvorcov Pavla Barabáša, Miroslava Peťa a Erika Baláža či prezentácia o extrémnom skalnom horolezectve a veľkých stenách predstavuje trojdňový medzinárodný festival horského filmu a dobrodružstva Hory a mesto Martin, ktorý sa v Turci koná prvýkrát.

Nové filmy si na festivale s 18-ročnou tradíciou vždy so záujmom pozrie aj filmár Pavol Barabáš. "Dôležité je, aby ľudia nesedeli doma. Aby nesedeli za multimediálnymi prostriedkami a neprežívali radosť z filmu osamote. Vždy je dôležité, aby sa ľudia konfrontovali. Čo je zaujímavé, čo tú horskú spoločnosť drží pokope. Myslím si, že to stretávanie je veľmi dôležité," zdôraznil Barabáš.

Podľa riaditeľa festivalu Jozefa Krištoffyho pripravili okrem vystúpení zaujímavých hostí aj prienik do environmentálnej problematiky. "Pripravili sme aj ranný blok pre študentov. V horách sa pohybujem už dlho, vo svete som toho zažil a videl naozaj veľa. Práve preto podporujem a propagujem, aby hlavne deti aktívne športovali a pohybovali sa v prírode. Zároveň, aby si vážili to, čo je okolo nich, aby nebrali prírodu ako samozrejmosť. Ale ako citlivý ekosystém, ktorý by sme mali zachovať aj pre budúce generácie," povedal riaditeľ festivalu.

Súčasťou sprievodného programu festivalu budú v stredu (25.10.) prezentácie programov nadnárodnej spolupráce, ktorých národným kontaktným bodom je Úrad vlády SR. Programy nadnárodnej spolupráce Stredná Európa 2014 - 2020, ako aj Dunajský nadnárodný program 2014 - 2020 ponúkajú veľa možností, ako zlepšiť život občanov v strednej Európe či krajinách, ktoré spája rieka Dunaj. Výška financií určených na projekty v oboch programoch pre všetky členské krajiny je 520 miliónov eur.

"Tieto programy poskytujú ďalšie možnosti na zveľadenie Slovenska aj v životnom prostredí, napríklad v oblastiach, akými sú inovácie, znižovanie emisií, podpora regionálneho rozvoja v oblasti environmentálneho podnikania, infraštruktúry a skvalitnenia životného prostredia, ale aj zachovania a rozvoja prírodných či kultúrnych zdrojov. Sme veľmi radi, že máme možnosť zúčastniť sa na festivale a prispieť svojím dielom k jeho ušľachtilému cieľu," podotkol riaditeľ odboru programov nadnárodnej spolupráce Úradu vlády SR Michal Blaško.

Doplnil, že na základe doposiaľ vyhlásených výziev sa v Slovenskej republike do realizácie rôznych projektov zapojilo v oboch programoch 99 subjektov. "V rámci tretej výzvy programu Interreg Stredná Európa je možné predkladať projekty do 25. januára 2018. Na predkladanie projektov je alokovaných 60 miliónov eur. V rámci výzvy budú podporené napríklad nové mechanizmy zavádzania inovácií na trh, zlepšenie regionálnych systémov verejnej dopravy, logistika šetrná k životnému prostrediu, udržateľné využívanie prírodných a kultúrnych zdrojov alebo kultúrny a kreatívny priemysel," dodal Blaško.