Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Žilinský kraj

Na celoslovenskom stretnutí v Čičmanoch sa zíde vyše 60 fujaristov

Na snímke Trombitáši FSk Hájiček z Chrenovca -Brusna na Celoslovenskom stretnutí fujaristov v Čičmanoch 24. septembra 2017. Foto: TASR - Erika Ďurčová

Čestnými hosťami podujatia sú herec, režisér, scenárista a pedagóg Juraj Sarvaš a významný etnomuzikológ, hudobný vedec a univerzitný profesor Oskár Elsche

Čičmany 23. septembra (TASR) – Na celoslovenskom stretnutí fujaristov Dedičstvo otcov zachovaj nám, Pane! sa od 28. do 30. septembra stretne v Čičmanoch viac ako 60 fujaristov. TASR o tom informovala Daniela Srnanková z Krajského kultúrneho strediska (KKS) v Žiline.

"Slovensko je neodmysliteľne späté s pastierskou kultúrou, ktorej hudobnú zložku si nevieme a ani nemôžeme predstaviť bez fujary. Tento u nás azda najznámejší ľudový hudobný nástroj je právom od roku 2005 zapísaný do reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO," povedala Srnanková.

Návštevníkom sa podľa nej predstavia fujaristi z celého Slovenska. "Doplnia ich folklórne skupiny (FS) Podpoľanec z Detvy, Združenie autentického folklóru (ZAF) Pohronci, FS Priehyba z Heľpy, Mužská spevácka skupina Chlopi z Heľpy, Trombitáši Štefánikovci, Trombitáši FSk Hájiček z Chrenovca-Brusna, Jozef Pobočík z Brvnišťa, Klub autentického folklóru Hojana zo Žiliny spolu s ľudovou hudbou Štefana Belku, Súbor ľudových piesní a tancov Valašský Vojvoda z Kozlovíc z Českej republiky a domáca FSk Lastovienka z Čičmian," uviedla Srnanková.

Súčasťou podujatia bude výstava pastierskych hudobných nástrojov Odkazy majstrov. Vernisáž autorskej výstavy Tibora Mahúta sa uskutoční v piatok 28. septembra o 17. hodine v priestoroch Kaštieľa Čičmany. "Režisérom 12. ročníka celoslovenského stretnutia fujaristov v Čičmanoch je muzikant a výrobca hudobných nástrojov Michal Fiľo. Čestnými hosťami podujatia sú herec, režisér, scenárista a pedagóg Juraj Sarvaš a významný etnomuzikológ, hudobný vedec a univerzitný profesor Oskár Elschek," dodala Srnanková.

Barokovo-klasicistický Kaštieľ Čičmany sa opakovane stáva hostiteľom celoslovenského stretnutia fujaristov. "Pôvodne zemepanský kaštieľ postavili koncom 18. storočia a v roku 2015 prešiel kompletnou rekonštrukciou. Posledným vlastníkom bol gróf Leopold Berchtold, minister zahraničia Rakúsko-Uhorska. Milovníci folklóru sa tu stretávajú po celý rok počas viacerých podujatí plných slovenského folklóru. V tomto roku sa tu uskutoční ešte Škola plieskania bičom v nedeľu 7. októbra," uviedla riaditeľka Kaštieľa Čičmany Berta Piešová.

Hlavným organizátorom celoslovenského stretnutia fujaristov je KKS v Žiline v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK), spoluorganizátormi sú obec Čičmany, Kaštieľ Čičmany a ZAF Pohronci. Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a ŽSK.