Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Žilinský kraj

Žilinčania si dnes pripomenuli 71. výročie oslobodenia mesta

Žilinský primátor Igor Choma na archívnej snímke. Foto: TASR/archív

Spomienka prebehla v Sade SNP a na Vojenskom cintoríne.

Žilina 29. apríla (TASR) - Pietnym aktom kladenia vencov k pamätníku vojakov 1. československého armádneho zboru v Sade SNP a na Vojenskom cintoríne na Bôriku v Žiline si dnes pripomenuli 71. výročie oslobodenia Žiliny za účasti predstaviteľov Ruskej federácie, Bieloruskej republiky a Českej republiky.

"Na týchto pietnych miestach si pripomíname všetkých, ktorí v boji za slobodu položili svoje životy a hlboko sa skláňame pred obeťami najkrvavejšej vojny v dejinách ľudstva,"
povedal v príhovore primátor Žiliny Igor Choma.

Podľa podpredsedu Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov (SZPB) Juraja Drotára žije na Slovensku okolo 1200 priamych účastníkov boja za slobodu. "Tých, ktorí bojovali v 1. československom armádnom zbore, v Červenej armáde, v zahraničných armádach, na západe, povstaleckí vojaci, partizáni, ilegálni pracovníci a pomocníci partizánov. Vojnových veteránov, ktorí bojovali so zbraňou, už je len okolo 300. Bohužiaľ, všetci majú viac ako 90 rokov. Aj zdravotný stav je taký, že na takýchto aktivitách sa už nezúčastňujú," podotkol Drotár.

Pripomenul, že Pamätník osloboditeľov v Sade SNP v Žiline postavili po druhej svetovej vojne na znak vďaky, že vojská 1. československého armádneho zboru a 17. gardového zboru oslobodili žilinskú kotlinu a celé severozápadné Slovensko. "Na Vojenskom cintoríne na Bôriku je pochovaných 1987 vojakov a dôstojníkov Sovietskej armády z oblasti Oravy, Liptova, Kysúc, Bytčianska, Terchovej a Žiliny. Cintorín Červenej armády na Bôriku otvorili 30. apríla 1946 a od roku 1981 je národnou kultúrnou pamiatkou," dodal podpredseda SZPB.