Zástupkyňa riaditeľa Múzea Beskyd Frýdek-Místek Slavěna Jurčíková uviedla, že na hrade Hukvaldy sprístupnili verejnosti dlho uzavreté priestory renesančného paláca.
Doplnil, že rekonštrukcia podkrovia je súčasťou projektu cezhraničnej spolupráce Interreg s názvom Remeslá a priemysel v múzeu. "Cezhraničný partner Múzem Beskyd Místek-Frýdek v rámci projektu zrevitalizoval renesančný palác hradu Hukvaldy. Celkové náklady na projekt boli na úrovni 600.000 eur na oboch partnerských stranách," povedal.
Zástupkyňa riaditeľa Múzea Beskyd Frýdek-Místek Slavěna Jurčíková uviedla, že na hrade Hukvaldy sprístupnili verejnosti dlho uzavreté priestory renesančného paláca. "A podarilo sa nám zabezpečiť tieto priestory tiež z pamiatkového hľadiska. V rámci spolupráce múzeí vznikne aj mobilná aplikácia a digitálna platforma," dodala.
Žilinu a Frýdek-Místek spája podľa historičky PM Zuzany Kudzbelovej dedičstvo textilnej výroby. "V oboch regiónoch bolo najskôr silne zastúpené súkennícke remeslo. Neskôr v nich vznikli textilné fabriky, ktoré výrazným spôsobom ovplyvnili hospodársky a spoločenský život miestneho obyvateľstva. Preto sme sa rozhodli, že aj podujatia organizované PM v rámci projektu zameriame na tému textilnej výroby a na jej spoločenský dopad," priblížila.
Prvá nedeľa (29. 10.) v podkroví Budatínskeho hradu bude zameraná na textilnú výrobu. "Súčasťou budú prednášky a workshopy spracovania ľanu, modrotlače či plstenia. Pre najmladších je pripravené divadelné predstavenie a workshop maľovania na textil. Návštevníci si môžu v podkroví Budatínskeho hradu pozrieť zaujímavé zbierkové predmety PM, súvisiace s textilnými dejinami," uzavrela hovorkyňa múzea Magdaléna Lacková.