Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Žilinský kraj

Slováci si kraslicami zdobia príbytky i námestia

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

V Oravskom kultúrnom stredisku v Dolnom Kubíne pripravili pre verejnosť výstavu veľkonočných vajíčok z celého Slovenska.

Liptovský Mikuláš 15. apríla (TASR) – Voskové, farbené, batikované či gravírované veľkonočné kraslice všetkých veľkostí i farieb predstavujú jeden z tradičných symbolov Veľkej noci. Slováci si nimi zdobia nielen svoje domácnosti, ale aj celé námestia. Ako pre TASR povedala Katarína Verešová z Múzea Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši, vajíčko je symbolom zrodu nového života. Tie najoriginálnejšie kraslice vystavujú vo viacerých mestách.

V Oravskom kultúrnom stredisku v Dolnom Kubíne pripravili pre verejnosť výstavu veľkonočných vajíčok z celého Slovenska. Viac ako 700 kraslíc zdobených rôznymi technikami predstavuje výstava v trebišovskom kaštieli. Na Námestí osloboditeľov a Námestí mieru v Liptovskom Mikuláši sa vynímajú nadrozmerné veľkonočné vajíčka zdobené modrotlačou.

"Motív sme si zapožičali z formy liptovského modrotlačiara a farbiara Jána Scholza. Ten žil v našom meste ešte v polovici 19. storočia. Keď sa mu prestalo dariť, formy predal podnikateľovi do Banskej Bystrice, ktorý vo svojej dielni vyrábal modrotlač s charakteristickými veľkoplošnými regionálnymi vzormi. Tie mali vo svojom pôvodnom prostredí veľmi dobrý odbyt a zákazníci ich vyhľadávali," priblížila Verešová.

Autorom výslednej podoby ornamentu, ktorý je natlačený na šiestich veľkorozmerných krasliciach, je výtvarník Michael Beyer. Okrem toho pracovníci Múzea Janka Kráľa rozvešali na stromoch na námestí v Liptovskom Mikuláši vyše 600 kusov veľkonočných vajíčok.

Viac ako 300 kraslíc od vyše 30 autorov predstaví výstava Krása veľkonočnej škrupinky v Zemplínskom múzeu v Michalovciach. Na námestí v Bardejove zas nainštalovali megakraslicu, ktorú ozdobili žiaci a učitelia zo Základnej školy Vinbarg.