Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Žilinský kraj

Slovenskí a českí drotárski majstri tvoria architektonické pamiatky

Na snímke drotári počas stretnutia umeleckých remeselníkov zo Slovenska a Čiech na podujatí Stretnutie drotárskych majstrov v Považskom múzeu 21. septembra 2018 v Žiline. Foto: TASR - Erika Ďurčová

Účastníci dvojdňovej tvorivej dielne zručnosť a znalosť tradičných remeselných techník.

Žilina 21. septembra (TASR) – Architektonické pamiatky a turistické zaujímavosti Slovenska sú témou 27. Stretnutia drotárskych majstrov, na ktorom sa slovenskí a českí drotári zišli v piatok v areáli Budatínskeho hradu v Žiline.

Účastníci dvojdňovej tvorivej dielne predvedú podľa historičky Považského múzea v Žiline Kataríny Hallonovej, ktorá je autorkou a odbornou garantkou projektu, zručnosť a znalosť tradičných remeselných techník. "Odštartujú prvú etapu prípravy výstavného projektu, ktorým by sme chceli prestaviť Slovensko neobvyklým spôsobom cez historické pamiatky či zaujímavé moderné objekty zhotovené z drôtu, odkazujúce na históriu, kultúru i turistické zaujímavosti krajiny," uviedla Hallonová.

"Ide o mimoriadne technicky a výtvarne náročnú tému, na spracovanie ktorej je potrebný dlhší čas, ako umožňuje rámec podujatia. Výsledky tvorivej dielne preto predstavíme ešte raz, na konci roka v priestoroch múzea," doplnila Hallonová.

Tradičnou účastníčkou stretnutí je žilinská výtvarníčka a architektka Mária Krajčová. "Tému som sa dozvedela veľmi neskoro a bolo to pre mňa ťažké. Lebo ja, architektka, mám architektonickú tému. Ale, keďže som urbanista, tak ma lákalo nie urobiť z drôtu nejakú stavbu, ale urobiť Mariánske námestie v Žiline, ktoré mám už rozpracované na papieri asi päť rokov. A stále som sa k tomu z časového hľadiska nemohla dostať. Toto je pre mňa výzva, že to, čo mám naprojektované na papieri, nejako zhmotním. Uvidíme, ako to dopadne. Lebo drôt niekedy neposlúcha a robí si čo chce. A  musím návrh meniť podľa toho, ako sa drôt správa a čo mi dovolí," povedala Krajčová.

Podotkla, že na drotárske stretnutia stále prichádzajú noví ľudia a remeslo má pokračovateľov. "Zaspomínala som si, ako som prišla ešte v roku 1997. A práve tí, čo tu vtedy boli, už tu dnes nie sú a chýbajú mi. Som ale veľmi potešená, že remeslo naozaj má pokračovateľov a odovzdáva sa z generácie na generáciu. Noví ľudia tu môžu načerpať od starších nejaké finty a grify. Niečo, čo bežne človek nemá šancu dozvedieť sa. Jedine, ak chodí na špeciálny kurz. Keď som začínala, bolo to veľmi obohacujúce, lebo každé stretnutie drotárov ma posunulo. Starší mali chuť sa podeliť a to bolo krásne, že sme sa spoznávali nielen cez remeslo, ale aj ako ľudia," vysvetlila Krajčová.

"Drotári sa v Budatínskom zámku stretávajú už od roku 1991. Sme hrdí na to, že nám po celé tie roky zachovali priazeň. Stretnutie drotárskych majstrov je podujatie, ktoré remeselníkov inšpiruje a posúva dopredu a nám múzejníkom pomáha udržiavať s nimi výbornú spoluprácu a úzke osobné kontakty. Tak vieme realizovať výnimočné projekty, akým je aj pripravovaná výstava. Spoločne tak úspešne reprezentujeme a propagujeme Slovensko i drotárstvo, ktoré bolo minulý rok zapísané do národného Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva," dodal riaditeľ Považského múzea Michal Jurecký.