Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 21. november 2024Meniny má Elvíra
< sekcia Žilinský kraj

Záchranné zložky nacvičili zásah pri narušení kritickej infraštruktúry

Ilustračná snímka. Foto: TASR – František Iván

Modelovú situáciu predstavovalo napadnutie teroristami, ktorí pod hrozbou použitia násilia a nástražného výbušného systému zadržiavali dispečerov spoločnosti SEPS.

Žilina 13. novembra (TASR) - Zásah pri teroristickom útoku na priestory Slovenského elektroenergetického dispečingu (SED) v Žiline si v stredu precvičili záchranné zložky. Policajti a hasiči boli zapojení do bezpečnostného cvičenia Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy (SEPS) na preverenie pripravenosti a funkčnosti prijatých bezpečnostných opatrení a koordinácie činnosti bezpečnostných zložiek. TASR o tom informovala hovorkyňa SEPS-u Sandra Čičová Kotzigová.

Modelovú situáciu predstavovalo napadnutie teroristami, ktorí pod hrozbou použitia násilia a nástražného výbušného systému zadržiavali dispečerov spoločnosti SEPS. "Precvičili sa činnosti od detekcie narušenia prvku kritickej infraštruktúry, cez vyrozumenie členov krízového štábu prevádzkovateľa až po nasadenie a koordináciu bezpečnostných a záchranných zložiek potrebných na zneškodnenie narušiteľa. Tiež zamedzenie páchania ďalšej nežiaducej činnosti a eliminovanie negatívnych dosahov na dostupnosť a integritu prvku kritickej infraštruktúry," priblížila hovorkyňa.

Zákon podľa jej slov ukladá prevádzkovateľovi prvkov kritickej infraštruktúry, medzi ktoré patrí aj SED, raz za tri roky precvičiť modelovú situáciu narušenia alebo zničenia prvku kritickej infraštruktúry. "V prvom rade verím, že skúsenosti z nácviku zneškodnenia útoku na SED nikdy nebudeme musieť využiť v reálnom živote. Cvičenie splnilo svoj cieľ. Získané poznatky budú pre nás prínosom pri optimalizácii našich interných procesov a bezpečnostných opatrení," poznamenal predseda Predstavenstva a generálny riaditeľ SEPS Martin Magáth.

Doplnil, že podobné modelové situácie im pomôžu lepšie zvládnuť prípadné narušenie bezpečnosti a minimalizovať dosahy mimoriadnych situácií na prevádzku prenosovej sústavy.