Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Žilinský kraj

Zrekonštruovaný Rosenfeldov palác v Žiline je novým centrom kultúry v

V pondelok 12. septembra 2016 sa Rosenfeldovom paláci v Žiline uskutočnila záverečná konferencia pri príležitosti ukončenia projektu: Rosenfeldov palác - nové centrum kultúry v Žiline v programe Zachovanie a revitalizácia kultúrneho a prírodného dedičstva a Podpora rozmanitosti v kultúre a umení v rámci európskeho kultúrneho dedičstva, ktorého správcom je Úrad vlády Slovenskej republiky. Mestský palác pomenovaný podľa jeho majiteľa, žilinského bankára Ignáca Rosenfelda, bol postavený v roku 1907 ako zmenšená napodobenina viedenského zámku Belveder podľa architekta M. Rautera. Na snímke záhrada Rosenfeldového paláca v Žiline počas jeho slávnostného otvorenia. Foto: TASR - Erika Ďurčová

Rosenfeldov palác v Žiline postavili v roku 1907 ako zmenšenú napodobeninu viedenského zámku Belveder.

Žilina 12. septembra (TASR) – Národná kultúrna pamiatka Rosenfeldov palác, ktorú dnes otvorili po dvojročnej rekonštrukcii, je novým centrom kultúry v Žiline. Po otvorení to povedal žilinský primátor Igor Choma.

"Celá rekonštrukcia objektu stála zhruba 2,7 milióna eur. Peniaze išli čiastočne z Regionálneho operačného programu, čiastočne z nórskych fondov a veľká časť išla z mestských peňazí. Tieto tri zdroje financovania tvorili sumu, za ktorú sa podarilo objekt zrekonštruovať," doplnil žilinský primátor.

VIDEO: Rosenfeldov palác bude novým centrom kultúry v meste


V Rosenfeldovom paláci bude podľa neho stála výstava bábok Bábkového divadla Žilina a expozícia výroby kníh. "Okrem toho budeme všetky priestory využívať na výstavy, konferencie, budeme tu organizovať rôzne podujatia, prijatia vzácnych hostí. Chceme tu robiť aj svadobné obrady, pokiaľ bude zo strany Žilinčanov o ne záujem," dodal Choma.

Historik, archivár a čestný občan Žiliny Peter Štanský podotkol, že obnovená národná kultúrna pamiatka je najkrajšou secesnou stavbou mesta. "Je súčasťou genia loci, ktorý v tomto priestore vznikol. Treba povedať, že tu bývali po Rosenfeldovcoch významní Žilinčania. Tento priestor bol potom priestorom vzdelávania, kultúry. Žiaľ, stavba bola v minulosti veľmi zanedbaná a až dnešnou obnovou sa to podarilo napraviť. Ide o to, aby tu po krásnej obnove koloval život. Všetci dúfame, že tu budú výstavy, rôzne akcie, ktoré by istým spôsobom naplnili životom tento priestor," povedal Štanský.

V pondelok 12. septembra 2016 sa Rosenfeldovom paláci v Žiline uskutočnila záverečná konferencia pri príležitosti ukončenia projektu: Rosenfeldov palác - nové centrum kultúry v Žiline v programe Zachovanie a revitalizácia kultúrneho a prírodného dedičstva a Podpora rozmanitosti v kultúre a umení v rámci európskeho kultúrneho dedičstva, ktorého správcom je Úrad vlády Slovenskej republiky. Mestský palác pomenovaný podľa jeho majiteľa, žilinského bankára Ignáca Rosenfelda, bol postavený v roku 1907 ako zmenšená napodobenina viedenského zámku Belveder podľa architekta M. Rautera. Na snímke záhrada Rosenfeldového paláca v Žiline počas jeho slávnostného otvorenia.
Foto: TASR - Erika Ďurčová


Podľa riaditeľa Krajského pamiatkového úradu v Žiline Miloša Dudáša sa v objekte Rosenfeldovho paláca, významnej eklekticko-secesnej budove, podarila komplexná obnova. "Nielen stavebná obnova, ale veľké množstvo prác sa realizovalo reštaurátorským spôsobom. Celému palácu sa vrátila pôvodná podoba a podarilo sa revitalizovať celú architektúru. A dnes sa stáva tento objekt významným kultúrnym centrom pre Žilinčanov, ale aj pre odborníkov a laikov z celého širokého okolia. Obnovu Rosenfeldovho paláca možno hodnotiť veľmi kladne. Spolupráca investora, mesta ako vlastníka s pamiatkarmi bola veľmi dobrá. Z pamiatkového hľadiska to považujem za vysoko vydarenú obnovu, hodnú národnej kultúrnej pamiatky," zdôraznil Dudáš.

Rosenfeldov palác je významnou architektonickou pamiatkou v Žiline, postavili ho v roku 1907 ako zmenšenú napodobeninu viedenského zámku Belveder. V roku 2009 bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. V minulosti tu sídlila Žilinská obchodná banka, neskôr slúžil ako Pioniersky dom, Okresný dom pionierov a mládeže a naposledy ho využívalo Centrum voľného času Spektrum. Od roku 2011 bol pre verejnosť zatvorený pre nevyhovujúci technický stav budovy.