Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. november 2024
< sekcia Zimné športy

Staňu nadchli Rybár aj Slafkovský, Gáborík tušil Cehlárikov gól

Na snímke brankár Rastislav Staňa. Foto: TASR/Milan Kapusta

Majstra sveta z roku 2002 opäť potešil Juraj Slafkovský. Ten je vo veku 17 rokov s 5 gólmi najlepší strelec turnaja.

Bratislava 16. februára (TASR) - Víťazstvo Slovenska nad USA 3:2 po samostatných nájazdoch nieslo výrazný rukopis brankára Patrika Rybára. Pre TASR to uviedli bývalí reprezentanti brankár Rastislav Staňa a útočník Marián Gáborík. Staňu aj proti USA nadchol aj 17-ročný útočník Juraj Slafkovský. Spolu s Gáboríkom slovenskému tímu veria aj v ďalšom priebehu turnaja, bývalý kanonier Minnesoty Wild si želá, aby Slováci skončili lepšie, než pred 12 rokmi vo Vancouveri.

Slovenskí hráči neboli proti USA v pozícii favorita. V jeho úvode čelili snahe súpera o rýchly gól. "Dôležité bolo, že sme ustáli tlak Američanov, ktorý bol intenzívny najmä v prvej desaťminútovke. Dávali nám málo času na rozohrávku, dobre korčuľovali a vtedy nás výrazne podržal brankár Patrik Rybár. Slovenskému tímu sa potom podarilo streliť gól z prvej vážnejšej šance. Mrzieť nás mohol iba záver prvej tretiny, v ktorom sme inkasovali gól," povedal Staňa pre TASR.

Majstra sveta z roku 2002 opäť potešil Juraj Slafkovský. Ten je vo veku 17 rokov s 5 gólmi najlepší strelec turnaja. Výbornú fazónu potvrdil aj proti Američanom, keď poslal slovenský tím do vedenia 1:0. Na ľade bol aj v záverečnej snahe o vyrovnanie, ktorá vyústila do gólu Mareka Hrivíka. "Gól do šatne náš tím však nepoložil. V druhej tretine predvádzal lepší výkon, Američanov dostával pod tlak. Veľmi sa mi páčil najmä Juraj Slafkovský, ktorý vynikal. Bol silný s pukom a veľmi dobre riešil herné situácie. Tréneri spravili dobré rozhodnutie, že využili jeho formu a hernú pohodu a posunuli ho do 1. útoku. V závere to bol vabank, ktorý vyšiel. Takisto aj v predĺžení a nájazdoch. Tieto situácie sú o brankároch ešte viac než riadna hracia doba," poznamenal Staňa.

Na snímke zľava hráč Slovenska Juraj Slafkovský a brankár USA Strauss Mann vo štvrťfinále olympijského turnaja v hokeji mužov USA - Slovensko na ZOH 2022 v Pekingu v stredu 16. februára 2022.
Foto: TASR - Jaroslav Novák


Bývalý brankár zostal pri hokeji aj po aktívnej kariére a v súčasnosti sa venuje nielen svojej brankárskej škole, ale aj slovenským reprezentačným brankárom v mládežníckych tímoch. Výkon Patrika Rybára, ktorý Slovensku pomohol k tretiemu víťazstvu na turnaji, pozorne sledoval. "Každé mužstvo potrebuje pre veľký úspech kvalitného brankára. Paťo vytiahol veľké zákroky presne vtedy, keď to mužstvo najviac potrebovalo. Kľúčové bolo, že mu vyšiel úvod zápasu, keď sa rozchytal a zmaril nebezpečné pokusy súpera. Neinkasoval v predĺžení ani v nájazdoch a mužstvo mu aj vďaka tomu bude ešte viac veriť. V takom prípade sa hrá lepšie všetkým hráčom. Musím sa priznať, že som v samostatných nájazdoch čakal iné mená, resp. poradie. Prekvapila ma nominácia Michala Čajkovského a aj Michala Krištofa. Očakával som, že Peter Cehlárik či Marek Hrivík pôjdu skôr. Ale napokon to vyústilo do víťazstva, takže všetky rozhodnutia sa ukázali ako správne," poznamenal Staňa.

Zápas, ktorý sa na Slovensku vysielal v skorých ranných hodinách, pozorne sledoval aj čerstvý štyridsiatnik Marián Gáborík. Dvojnásobný účastník olympijského turnaja takisto vyzdvihol úspešný úvod zápasu, ale aj bojovnosť s vyrovnávajúcim gólom slovenského kapitána. "Dôležitý bol začiatok, keď sme zvládli tlak amerického tímu. Celkovo to bol veľmi pekný hokej. Paťo to ´vyčapal´ a výborným výkonom podržal svoj tím. V závere sa ukázala veľká bojovnosť, ktorá vyústila do gólu Mareka Hrivíka."



Gáborík zdieľal radosť zo slovenského víťazstva aj na sociálnych sieťach. Správne tušenie predviedol pred rozhodujúcim samostatným nájazdom Petra Cehlárika, pred ktorým odhadol spôsob zakončenia. "Myslel som si, že v predĺžení bude počas hry troch proti trom viac šancí na oboch stranách. Nájazdy už boli vabank. Ľad v nich nebol dobrý a Američania si zbytočne komplikovali svoje zakončenia. Pred nájazdom Peťa Cehlárika som mal tušenie, čo chce spraviť a vyšlo mi to," povedal Gáborík pre TASR.

Slovenský tím sa po 12 rokoch prebojoval do olympijského semifinále. Predtým sa mu to podarilo v roku 2010, no z boja o medaily napokon vyšiel bez cenného kovu. Bol pri tom aj Gáborík, ktorý považuje prehru v zápase o 3. miesto s Fínskom (3:5) za jedno z najväčších sklamaní v kariére. O to viac verí, že Slováci v Pekingu dosiahnu na "placku." "Spomenul som si aj na samostatné nájazdy proti USA z MS. Vtedy Američania predviedli niekoľko highlightov, po ktorých získali bronz. Ale slovenský postup do semifinále mi vynoril aj spomienky na Vancouver 2010. Vtedy sme sa takisto dostali medzi štyri najlepšie tímy turnaja. My sme napokon skončili bez medaily, preto verím, že tentoraz to Slováci nezbabrú tak ako my. Je to na tréneroch, ale aj skúsených hráčov. Skúsenosti na striedačke máme a myslím si, že teraz to bude aj o tom, aby tréneri aj tímoví lídri nachystali mužstvo na ďalšie zápasy," uviedol Gáborík pre TASR.