Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 28. apríl 2025Meniny má Jarmila
< sekcia

Kyslý dážď prispieva ku kyslosti riek, potokov a ničí stromy

Foto: Veronika Moncoľová/TASR

Prvý raz upozornil na kyslé dažde anglický chemik Smith v roku 1852. Prispievajú ku kyslosti riek, potokov a ničia stromy vo vyšších polohách.

Sereď 26. apríla (TASR) - Členovia klubu Strom života – Fándlyho stromáci sa zapojili do monitorovania kyslých dažďov. Keď sme sa konečne dočkali zrážok, mohli sme merať ich pH. A skutočne sme namerali kyslý dážď. Vzniká následkom úniku oxidu siričitého a oxidov dusíka do atmosféry, kde prejdú chemickými premenami a sú rozpustené v kvapkách vody v oblakoch. Kvapky padajú na zem vo forme dažďa, alebo snehu, čo môže zvýšiť kyslosť pôdy a ovplyvniť chemickú rovnováhu v jazerách a vodných tokoch.
Táto téma nás všetkých veľmi zaujala. Pani učiteľka priniesla aj pH papieriky, ktorými sme zistili presnú kyslosť dažďa. Z hodiny sme si odniesli veľa zaujímavých informácií.

Veronika Moncoľová, 11 rokov, Základná škola Juraja Fándlyho, Sereď

Začiatok týždňa prinesie slnečné počasie

Teploty sa budú pohybovať okolo 16 až 21 stupňov Celzia.

- Najmenej deväť vojakov zahynulo a desať ďalších uniesli pri zrážkach s predpokladanými povstalcami v juhozápadnej Kolumbii.

- Dnes bude slnečno. Teploty vystúpia na 16 až 21 stupňov Celzia.

- Na diaľnici D1 v smere do Bratislavy sa v nedeľu večer zrazilo šesť áut. V úseku je diaľnica prejazdná iba v pravom, odbočovacom jazdnom pruhu.

- Úsek diaľnice D1 za Bratislavou je aktuálne v oboch smeroch k dispozícii motoristom.

- Právnička Angela Kollerová sa v nedeľu stala vôbec prvou ženou, ktorá vyhrala komunálne voľby v konzervatívnom kantóne Appenzell Innerrhoden v severovýchodnom Švajčiarsku.

- Bratislavská krajská polícia bude začiatkom budúceho týždňa merať rýchlosť na jednotlivých úsekoch aj na základe podnetov od ľudí.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v nedeľu vyhlásil, že ukrajinská armáda v ruskej Kurskej oblasti pokračuje v bojoch s ruským protivníkom.

- Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) upozorňuje cestujúcich na zmeny v regionálnej vlakovej doprave medzi Košicami, Popradom, Spišskou Novou Vsou a Liptovským Mikulášom.

- Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa plánuje vo svojom návrhu rozpočtu na rok 2026 znížiť výdavky o miliardy dolárov na programy, ktoré podporujú starostlivosť o deti, zdravotný výskum, vzdelávanie a bývanie.

- Prezident SR Peter Pellegrini dosiaľ nepovolil službu Slovákov v ukrajinskej armáde.

- Koaličná SNS z témy úpravy transakčnej dane neustúpi.

- Novým nemeckým ministrom zahraničných vecí vo vláde dezignovaného kancelára Friedricha Merza by sa mohol stať konzervatívny politik Johann Wadephul z radov kresťanských demokratov (CDU).

- Medzi Veľkými Levármi a Malackami je aktuálne zastavená železničná doprava. Krátko po 12.00 h totiž v úseku došlo k zrážke vlaku so ženou.

- O riešeniach problémov treba diskutovať a nie si odkazovať cez médiá. V súvislosti s debatou o transakčnej dani to povedal líder Hlasu-SD a minister vnútra Matúš Šutaj Eštok v diskusii televízie TA3 V politike.

- Na hrobe pápeža Františka v rímskej Bazilike Panny Márie Väčšej ležala v nedeľu ráno biela ruža, ktorú je vidieť aj na fotografii zverejnenej Vatikánom.

- Predseda Národnej rady SR Richard Raši (Hlas-SD) vyzval splnomocnenca vlády pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie COVID-19 Petra Kotlára, aby zverejnil svoju analýzu o mRNA vakcínach proti koronavírusu.

- Dvaja ľudia prišli v nedeľu v ranných hodinách o život pri jazde na streche jedného z mestských vlakov v nemeckom hlavnom meste Berlín

- Dvojročné americké dievčatko deportovali spolu s jeho matkou, ktorá nemala doklady, do Hondurasu, uviedol v sobotu federálny sudca v americkom štáte Louisiana.

- Izrael v noci na nedeľu zneškodnil ďalšiu raketu, ktorou na jeho územie útočili jemenskí povstalci húsíovia.

- Transakčná daň je nezrušiteľná, pretože prináša taký objem peňazí, bez ktorého nie je možná konsolidácia. Na nedeľnej tlačovej konferencii to uviedol premiér Robert Fico (Smer-SD).