Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia ZOH 2018

Organizátori ZOH potvrdili už 128 prípadov nákazy norovírusom

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Epidémia napadla prevažne členov organizačného výboru, športovcom sa vírus zatiaľ vyhýba.

Kangnung 8. februára (TASR) - Organizátori zimnej olympiády v Pjongčangu potvrdili už 128 prípadov nákazy tzv. norovírusom. V priebehu štvrtka vírus napadol 42 ľudí, prevažne členov organizačného výboru. Epidémia sa športovcom zatiaľ vyhýba.

"Organizátori kontrolujú vodu, prípravu jedla a samotné potraviny. Nakazených pracovníkov izolovali a na ich miesto povolali 900 vojakov, ktorí budú pracovať namiesto pôvodného personálu," vyhlásil podľa agentúry Yonhap organizačný výbor ZOH 2018.

Vírus "šarapatí" v širšom dejisku olympiády a spolu s ním sa množia aj obavy športovcov i ďalších účastníkov. Táto vírusová forma je totiž špecifická neodvratným nástupom i rýchlym a radikálnym priebehom. Prvé prípady so symptómami silnej bolesti hlavy, bolestí žalúdka a hnačiek zaznamenali ešte cez víkend, okamžite nasledovalo vyšetrenie 1023 rezidentov v danej lokalite (medzi horským dejiskom a prímorským Kangnungom).

Na prevenciu ďalšieho šírenia norovírusovej infekcie posilnilo kórejské Ministerstvo pre bezpečnosť potravín a liečiv hygienické kontroly v reštauráciách a všetkých zariadeniach s jedlom a nápojmi, ktoré majú súvis so zimnou olympiádou. Kórejské centrum pre kontrolu chorôb posilňuje monitorovanie pacientov s hnačkou a žiada všetkých, aby dodržiavali opatrenia na prevenciu norovírusov. Ide predovšetkým o umývanie rúk viac ako 30 sekúnd s tečúcou vodou a mydlom a prevarenie vody pred pitím. Reštauračné zariadenia dostali špeciálne usmernenia.

Ťažko sa však počas takej mamutej akcie robia opatrenia proti nakazeniu druhou osobou v priamom kontakte. Ľudia s norovírusom prenášajú nákazu od okamihu, keď začnú mať prvé prejavy nevoľnosti a ich "bacilonosičstvo" pretrváva aj nejaký ten deň po uzdravení. Na ochorenie neexistuje žiadna vakcína ani špecifická liečba, treba ho len pretrpieť a to sú fakty, ktoré v dejisku ZOH začínajú vyvolávať "norofóbiu" nielen u športovcov.