Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia ZOH 2022

Návrat do roku 2014: Prvotiny subtropického pásma a Nastinej obhajoby

Na snímke slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová pózuje so zlatou medailou, ktorú si vybojovala v šprinte žien na 7,5 km počas XXII. zimných olympijských hier v Soči 10. februára 2014. Foto: TASR - Michal Svítok

Hokejový turnaj sa skončil sklamaním aj pre domácich. Hviezdami nabitá "zborná" nepotvrdila svoj menoslov.

Soči 27. januára (TASR) - Najpamätnejším dňom zimnej olympiády v Soči bude pre Slovensko už naveky ten tretí - 9. február 2014. Anastasia Kuzminová sa postavila na štart šprintu s jasným cieľom zopakovať zlaté vystúpenie spred štyroch rokov vo Vancoveri. Po brilantnom výkone sa jej to aj podarilo a ako prvá žena v histórii olympijského biatlonu obhájila prvé miesto. Navyše ako reprezentantka inej krajiny v jej rodnej.

"Mal by ma niekto uštipnúť, aby som vedela, že je to realita. Dúfam, že nesnívam len nejaký sen, nechce sa mi veriť, že som opäť zlatá. V cieli som netrpezlivo čakala, čo bude ďalej a či ma niekto z medailového stupňa nevytlačí. Ani som sa neprezliekla a až keď som si bola istá, tak som radosť ukazovala aj navonok. No a ten výskok na najvyšší stupienok bol nesmierne krásny," povedala vtedy "Nasťa", ktorá tak v úvode hier otvorila medailový účet celej 62-člennej slovenskej ekipy.

Ako sa nakoniec ukázalo, aj uzavrela. Po neúčasti zranenej slalomárky Veroniky Velez-Zuzulovej bola Kuzminová jediná reálna nádej na cenné kovy. I keď bez druhej medaily, slovenskí športovci sa postarali aj o ďalšie cenné umiestnenia. Kazár skončil v pretekoch s hromadným štartom na 15. mieste, matador v behu na lyžiach Martin Bajčičák, ktorý piatou účasťou na ZOH vyrovnal slovenský historický rekord, bol štrnásty v najdlhšej disciplíne na 50 km, pričom od prvej desiatky ho delilo iba sedem sekúnd.

TASR však zdôrazňuje aj husársky kúsok lyžiara Adam Žampa ktorý vysokých favoritov na medaily poriadne popreháňal. Vtedy dvadsaťtriročný pretekár si do Soči načasoval naozaj životnú formu a dokázal ju pretaviť aj do výsledkov. Najprv šokoval piatym miesto v superkombinácii s jednokolovým slalomom a o deväť dní neskôr v husto naložených bránkach vybojoval šieste miesto. Aj keď sa nedostal na stupne víťazov, bol to pre slovenské lyžovanie nesmierny úspech. Adam Žampa sa navyše stal "olympijským víťazom" druhých kôl. Nad Červenou Poľanou pri Soči bol najrýchlejší v 2. kole superkombinačného slalomu i špeciálneho. "Je to neuveriteľný pocit. Keby mi niekto povedal pred olympiádou, že budem piaty v superkombinácii a šiesty v slalome, tak mu samozrejme neuverím. A veľmi si cením, že som vyhral druhé kolo. Je to ako zo sna a je to niečo, pre čo sa oplatí drieť," vyznal sa pre TASR v cieli.

Kým na lyžiach to Slovákom poriadne "šmýkalo", horšie to bolo na korčuliach. Pred vrcholným podujatím mali fanúšikovia "veľké oči", trénerovi Vladimírovi Vůjtekovi síce krátko pred štartom vypadli obrancovia Višňovský, Sersen a Graňák, no v tíme figurovali Chára, Meszároš, Sekera, Handzuš, Marián Hossa, Kopecký, Tatar, či hviezdne trio brankárov Halák, Budaj, Laco. Hokejisti sa naladili na víťaznú vlnu paradoxne na strelnici, keď povzbudzovali Kuzminovú pri jej spanilej jazde za zlatom. "Stál som pri trati, kde bolo ostré stúpanie. Nasťa mala výbornú fazónu a sme všetci veľmi radi, že získala na ZOH ďalšie zlato," povedal Chára. Do zápasov si jej elán a chuť po víťazstvách však nedokázali preniesť. Po úvodnom debakli s USA 1:7 prišla šokujúca prehral 1:3 s Kopitarovým Slovinskom, ktorá máta fanúšikov dodnes. Pocit zo zbabranej olympiády nenapravili ani zlepšený výkon s Ruskom (0:1 pp a sn) a stíhanie štvorgólového náskoku s Českom (3:5). Bolo z toho len predposledné 11. miesto... A rozpaky nad kauzou nenominovania Miroslava Šatana, pričom ešte viac ako neúčasť charizmatickej legendy vyvolali kontroverzie prvotné dôvody a ich postupná konfúzna obhajoba. K tomu sa pridala aj "kauza Višňovský" a slovenská hokejová výprava sa domov vrátila s batohmi plnými otáznikov, ktoré rozmnožila čudesná tlačovka po vyradení z turnaja.

Hokejový turnaj sa skončil sklamaním aj pre domácich. Hviezdami nabitá "zborná" nepotvrdila svoj menoslov. Pamätný bol dramatický rozstrel fantastického duelu s USA v skupine, vo vypredanom ľadovom paláci Boľšoj nevídane zahviezdil T.J. Oshie. Rozhodol o triumfe 3:2, keď nastúpil na šesť z ôsmich nájazdov USA a premenil štyri. Ruská púť sa potom skončila vo štvrťfinále, keď bolo nad jeho sily Fínsko. Z triumfu sa nakoniec tešili obhajcovia trofeje z Kanady pred Švédmi a Fínmi. "Javorové listy" uspeli aj v ženskom turnaji.

Prvá zimná olympiáda v subtropickom pásme priniesla aj veľké veci na horských svahoch. Svoje budúce medailové žatvy predznamenala vtedy len osemnásťročná Američanka Mikaela Shiffrinová, ktorá získala zlato v slalome a stala sa najmladšou víťazkou histórie v tejto disciplíne. Soči sa vydarilo aj Slovinke Tine Mazeovej s dvoma zlatými. O tú druhú v zjazde sa podelila so Švajčiarkou Dominique Gisinovou, keďže mali na stotinu rovnaký čas. V histórii alpského lyžovania na ZOH sa to stalo vôbec prvýkrát.

Veľké dôkazy olympijského ducha a spolupatričnosti videli diváci na bežeckej trati. Rus Anton Gafarov spadol počas semifinále šprintu, s bolestivou grimasou a zlomenou bežkou vstal a s námahou sa snažil dokončiť olympijské preteky. Keď sa už zdalo, že to bude musieť vzdať, dobehol k nemu kanadský tréner Justin Wadsworth, pomohol mu a vymenil mu lyžu. "Proste som chcel, aby prešiel dôstojne cieľom," povedal nečakaný záchranca. Švajčiar Dario Cologna zase po tom, čo vyhral preteky na 15 km klasicky, neutekal oslavovať so zlatou medailou, ale počkal v cieli, kým prejde posledný pretekár. Bol ním Peruánec Roberto Carcelen, ktorý sa na štart postavil so zlomeným rebrami. Cologna neváhal počkať polhodinu, aby si s ním potriasol rukou.

Soči však zaujalo aj nešportovými príbehmi. Už dlho pred štartom sa veľa diskutovalo o nesmiernych nákladoch, ktoré krajina vynaložila na infraštruktúru a olympiáda v Rusku sa tak stala najdrahšou v histórii. Najčiernejší bod sa však vynoril na povrch až dlho po skončení hier a rezonuje aj po rokoch pred ZOH v Pekingu. Po tom, čo sa prevalil štátom organizovaný doping v Rusku a manipulácia vzoriek zo Soči, potrestal Medzinárodný olympijský výbor (MOV) doživotným zákazom 43 pretekárov z krajiny a rozdal aj ďalšie tresty. Tento verdikt krátko pred štartom hier v Pjongčangu 2018 zrušil Športový arbitrážny súd, ktorý potom pristupoval k prípadom jednotlivo a rozdával zákazy osobitne. Celý odkaz XXII. zimnej olympiády v Soči tak so sebou nesie veľkú škvrnu.