Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia ZOH 2022

Návrat do roku 2010:Začalo sa tragédiou a finišovalo bujarými oslavami

Kanadský hokejista Sidney Crosby (87) so spoluhráčmi počúva kanadskú národnú hymnu po víťazstve nad USA vo finále na zimných olympiských hrách 28. februára 2010 vo Vancouveri. Foto: TASR/AP

Neopakovateľné chvíle zažívali od prvých dní súbojov pod piatimi kruhmi aj Slováci. O to, že vancouverské hry sa stali historicky najúspešnejšou slovenskou zimnou olympiádou, sa postarali biatlonisti.

Vancouver 27. januára (TASR) - Začali sa tragickou smrťou gruzínskeho sánkara a skončili sa bujarými oslavami domácej Kanady. XXI. zimné olympijské hry vo Vancouveri priniesli viaceré nezabudnuteľné momenty, explózie radosti, slzy sklamania, športové vrcholy i pády.

Neopakovateľné chvíle zažívali od prvých dní súbojov pod piatimi kruhmi aj Slováci. O to, že vancouverské hry sa stali historicky najúspešnejšou slovenskou zimnou olympiádou, sa postarali biatlonisti. Zlato a striebro získala Anastasia Kuzminová, bronzom skompletizoval medailovú zbierku Pavol Hurajt. Na hokejovom turnaji naplnila fanúšikov hrdosťou mužská reprezentácia, ktorá v skupine pokorila jedného z najväčších favoritov turnaja Rusov, vo štvrťfinále vyradila obhajcov zlata Švédov a len o chlp jej unikla medaila, keď v zápase o bronz proti Fínom prešustrovala v záverečnej tretine náskok 3:1.

TASR hyperbolicky rekapituluje, že domáca Kanada si vo Vancouveri urobila vlastnú olympiádu. Ziskom 14 zlatých medailí vytvorila krajina javorového listu nový olympijský rekord s najvyšším počtom triumfov na ZOH. Najviac medailí však získali Američania, s počtom 37 cenných kovov prekonali nemecký zápis s 36 medailami na ZOH 2002 v Salt Lake City. ZOH 2010 budú však navždy späté s tragickou smrťou gruzínskeho sánkara Nodara Kumaritašviliho, ktorý prišiel o život počas tréningu ešte pred otvorením hier. V zákrute číslo 16 v rýchlosti okolo 145 km/h vyletel z ľadového koryta a narazil zátylkom priamo do stĺpa. V nemocnici podľahol vážnym zraneniam.

O historický zápis sa v bežeckom lyžovaní mohla postarať Nórka Marit Björgenová. Od dosiahnutia míľnika v podobe štvrtého zlata na jednej olympiáde v bielej stope ju delili v záverečných pretekoch na 30 km klasicky len tri desatiny sekundy. Napriek tomu, že titul najúspešnej bežkyne na lyžiach nezískala, z Kanady odišla so zbierkou piatich kovov (3-1-1) a stala sa najúspešnejšou športovkyňou vancouversko-whistlerských zápolení. Spoločne s krajanom Petrom Northugom (2-1-1) sa stali hrdinami bežeckých disciplín. Trikrát zlato získala čínska šortrekárka Wang Meng.

Zaujal aj príbeh Švédky Anje Pärsonovej. Jedna z adeptiek na medailové umiestnenia v alpských lyžiarskych disciplínach útočila v zjazde na striebro, kúsok pred cieľom však nezvládla záverečný skok a po hrôzostrašne vyzerajúcom páde sa v prvej chvíli zdalo, že zimná olympiáda sa pre ňu skončila. Nakoniec odišla po vlastných a napriek bolestiam a podliatinám po celom tele sa na druhý deň postavila na štart superkombinácie, kde senzačne vybojovala bronz.

V krasokorčuliarskom svete sa dlho spomínalo na mužskú súťaž. Rus Jevgenij Pľuščenko, ktorý získal zlato na ZOH 2006 v Turíne, mal jedinečnú šancu zapísať sa do olympijskej histórie ako prvý úspešný obhajca titulu, no nakoniec skončil druhý, keď prvenstvo vybojoval Američan Evan Lysacek. Verdikt rozhodcov vzbudil búrku nevôle v ruskom tábore. Poukazovalo sa najmä na to, že Lysacek nemal vo svojom voľnom programe, na rozdiel od jeho najväčšieho rivala, zaradený ani jeden štvoritý skok.

Protestom musel čeliť aj švajčiarsky skokan na lyžiach Simon Ammann, ktorý na ZOH 2010 vyhral súťaže na oboch mostíkoch a so štyrmi najcennejšími kovmi vyrovnal olympijský medailový rekord legendárneho Fína Mattiho Nykänena. Vedenie rakúskeho tímu, ktoré verilo v triumf svojho reprezentanta Gregora Schlierenzauera, však Ammanna obvinilo, že používa viazanie, ktoré je v rozpore s pravidlami a pomáha mu k dlhším skokom. Ako sa ukázalo, viazanie bolo v súlade s normami, navyše Rakúšania asi zabudli, že ho sami pred dvoma rokmi testovali a rozhodli sa ho nepoužiť.

O zaujímavý zápis sa postaral Haralds Silovs z Lotyšska. Ten sa stal prvým športovcom v olympijskej histórii, ktorý súťažil v jeden deň v dvoch rozdielnych športových odvetviach. Najprv sa predstavil v rýchlokorčuliarskych pretekoch na 5000 m v Richmonde a potom sa rýchlo premiestnil do haly Pacific Coliseum, kde štartoval na 1500 m v šortreku.

Na záver vancouverských zápolení vytryskol gejzír radosti v hale Canada Hockey Place, kde vo finále mužského turnaja domáci Kanaďania vybojovali po triumfe 3:2 v predĺžení nad USA vytúžené hokejové zlato. Hrdinom sa stal Sidney Crosby, ten počas celej vyraďovačky tuho "spal", no zobudil sa v pravom momente a v 8. minúte predĺženia rozhodol napínavú zámorskú bitku. Hokejové finále pritiahlo k obrazovkám v Severnej Amerike obrovský počet divákov, v USA to bol najsledovanejší hokejový zápas za posledných 30 rokov, kým v Kanade dokonca najsledovanejší program zo všetkých v celej histórii. Zlatú bodku oslavovalo v uliciach Vancouveru viac než 150.000 ľudí, párty v centre mesta trvala do skorých ranných hodín.