Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia ZOH 2022

Návrat do roku 2018: Ledecká na lyžiach aj borde, triumfál Kuzminovej

Henrieta Farkašová nesie slovenskú vlajku počas otváracieho ceremoniálu zimných paralympijských hier v Pjongčangu 9. marca 2018. Foto: TASR/AP

Ledecká pred štyrmi rokmi vošla do histórie už len účasťou v dvoch športoch a potom šokovala najmä víťazstvom v superobrovskom slalome.

Pjongčang 27. januára (TASR) - Česká "obojživelníčka" Ester Ledecká sa postarala o najpamätnejší príbeh predchádzajúcich zimných olympijských hier. V Pjongčangu triumfovala na lyžiach v super-G aj na snouborde v paralelnom obrovskom slalome. O zopakovanie senzačných úspechov sa pokúsi v Pekingu a ako ukazujú výsledky v tejto sezóne Svetového pohára, predovšetkým v snoubordingu zďaleka nemusí ísť o utópiu. Svoju zbierku už nerozšíri biatlonistka Anastasia Kuzminová, ktorej tri medaily (1-2-0) a najmä triumfálny záver v pretekoch s hromadným štartom vyryli najhlbšiu slovenskú stopu na ZOH 2018.

Ledecká pred štyrmi rokmi vošla do histórie už len účasťou v dvoch športoch a potom šokovala najmä víťazstvom v superobrovskom slalome. Obhajkyňu zlata Annu Veithovú z Rakúska zdolala so štartovým číslom 26 o jedinú stotinku sekundy. V cieľových priestoroch dlho neveriacky krútila hlavou nad výsledným časom a pred novinárov predstúpila v lyžiarskych okuliaroch. TASR zachytila jej zábavné vyjadrenie na tlačovej konferencii: "Nebola som pripravená ako ostatné dievčatá, že budem na pódiu, takže nemám mejkap. Zakaždým chcem zvíťaziť, ale toto bolo prekvapenie. Myslela som si, že je to chyba, že to o chvíľu zmenia. Všetci však kričali a tak som si povedala: 'Toto je divné.'"

Kým vtedy mala Ledecká za sebou len niekoľko veľkých súťaží na lyžiach, na materskej "doske" splnila úlohu favoritky, hoci sa pred paralelkou musela nastaviť na jednu stopu. Momentálne má s "prepínaním" bohatšie skúsenosti a na oboch frontoch naďalej bojuje úspešne. Na podujatiach alpského SP má na konte šesť pódiových umiestnení vrátane dvoch víťazstiev, v tomto ročníku obsadila tretie miesto v januárovom zjazde v Cortine d´Ampezzo. V tom istom talianskom stredisku v decembri uspela v paralelnom "obráku". Víťazstvom si zabezpečila účasť na ZOH 2022 aj v snoubordingu.

Česká reprezentantka si unikátnym zápisom v Pjongčangu uzurpovala pozornosť od medailovo najovenčenejšej účastníčky hier Marit Björgenovej. Fenomenálna nórska bežkyňa na lyžiach pritom v Pjongčangu predviedla v plnej miere svoj hviezdny lesk. Získala päť cenných kovov - dve zlaté, jednu striebornú a dve bronzové medaily. Celkovo svoju olympijskú zbierku rozšírila na 15 medailí (8-4-3) a stala sa najúspešnejšou športovkyňou v histórii ZOH. Všeobecne sa Nórom v Kórejskej republike darilo, vybojovali 39 medailí, z toho 14 zlatých. Zažiarili bežci na lyžiach Johannes Hösflot Kläbo (3x zlato), Martin Johnsrud Sundby a Simen Hegstad Krüger, ktorí dali dokopy sedem zlatých a dve strieborné medaily. Nóri od Turína 2006, kde mali iba dvoch olympijských šampiónov, urobili obrovský krok a v biatlone, severských či zjazdárskych lyžiarskych disciplínach sa s nimi na najvyššie méty musí opäť rátať.

Kuzminová pricestovala na ZOH 2018 s medailovou bilanciou 2-1-0. V rýchlostných pretekoch, v ktorých sa radovala vo Vancouveri 2010 i Soči 2014, tentoraz skončila trinásta. V stíhačke sa vyšvihla za striebrom za Nemku Lauru Dahlmeierovú a aj vo vytrvalostných pretekoch ju zdolala jediná súperka - Švédka Hanna Öbergová. V "masse", vo svojom záverečnom individuálnom vystúpení pod piatimi kruhmi, však už nedala konkurentkám šancu a zvíťazila spôsobom štart-cieľ. "Je to neuveriteľné, z predchádzajúcich dvoch olympiád som mala tri medaily a teraz ich mám z jednej," jasala v cieľových priestoroch Kuzminová, ktorú najviac potešilo, že mohla finišovať so slovenskou vlajkou v náručí: "Nečakala som, že mi niekto dokáže podať vlajku. Toto bol môj sen, prísť na cieľovú čiaru so slovenskou vlajkou a konečne sa mi to podarilo."

Expres Kuzminovej za vytúženým tretím zlatom v kariére nabral zdržanie až na poslednej dvadsiatej zastávke. Už predtým odstavila všetky ďalšie biatlonistky na vedľajšiu koľaj a 150-metrová okružná jazda neprekazila spanilú cestu do cieľovej stanice. Hoci si to mohla dovoliť, chybička krásy ju predsa len mrzela. TASR z bezprostredných vyjadrení šampiónky vyberá: "Do poslednej chvíle som si nepripúšťala myšlienky na zlato, lebo v pretekoch sa môže stať hocičo. Trať bola ľadová, strelnica bola ťažká. Snažila som sa zastrieľať na nulu, ale snažila som sa až tak veľmi, že som to pokazila na poslednej rane. Nedala som ju hneď na prvý pokus, potom sa mi už nedalo vrátiť k terču a trápila som sa. Viem, že ľudia na tribúnach nedýchali, ani ja som nedýchala, až kým som nevystrelila. Mrzelo ma trestné kolo, chcela som ísť konečne v mojej kariére na nulu, aj s jedným trestným okruhom sa však dajú vyhrať ZOH."

Výraznou postavou v Pjongčangu bol tiež francúzsky biatlonista Martin Fourcade, ktorý pridal do vitríny tri zlaté medaily. Štyri cenné kovy získali v behu na lyžiach Švédky Charlotte Kallová (1-3-0), Stina Nilssonová (1-2-1) a Alexander Boľšunov z tímu Olympijských športovcov z Ruska (0-3-1). Björgenová i Fourcade už ukončili vrcholovú kariéru, Nilssonová presedlala na biatlon. V Číne sa preto otvára priestor písať vlastné príbehy ďalším hrdinom.