Ekonomika

Export ocele z Číny by mohol tento rok vzrásť na sedemročné maximum

TASR, 1. júla 2023 12:12

V dôsledku prepadu trhu klesol dopyt po stavebných prácach a s nimi aj po stavebnej oceli.

Ilustračné foto Foto: TASR - Branislav Račko
Peking 1. júla (TASR) - Export ocele z Číny by mal v roku 2023 dosiahnuť najvyššiu úroveň od roku 2016. Predpokladajú to analytici, podľa ktorých najmä pokles kurzu jüana pomáha čínskym producentom zápasiacim so slabším dopytom na domácom trhu vyvážať nadbytočnú oceľ do zahraničia. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Obrovský čínsky oceliarsky priemysel poškodili otrasy na realitnom trhu. V dôsledku prepadu trhu klesol dopyt po stavebných prácach a s nimi aj po stavebnej oceli. Najväčšiemu producentovi ocele na svete teraz čiastočne pomáha zvýšený dopyt po surovine v ďalších ázijských krajinách a Afrike. To Číne umožňuje udržiavať zásoby ocele na prijateľnej úrovni a oceliarňam pokračovať v produkcii.

Údaje z čínskej colnej správy ukázali, že za päť mesiacov tohto roka vzrástol export ocele z Číny medziročne o 41 %. Analytici očakávajú, že za celý rok 2023 by vývoz ocele mohol bez problémov prekonať 67,32 milióna ton, čo je objem, ktorý Čína vyviezla v minulom roku. Analytici zároveň nevylučujú, že objem exportu dosiahne 77 miliónov ton.

"Najviac exportu nahráva slabší jüan," povedal Pchej Chao, analytik z maklérskej firmy FIS so sídlom v Šanghaji. Kurz jüanu klesol od začiatku roka oproti doláru takmer o 5 %.

Dopyt je vysoký najmä v juhovýchodnej Ázii, na Blízkom východe a v Afrike, uviedli zdroje z trhu. Dôvodom sú vysoké energetické náklady v mnohých krajinách, ktoré znižujú konkurencieschopnosť tamojšej produkcie v porovnaní s cenami čínskej ocele. Zvýšenému exportu okrem toho pomáha opätovná výstavba Čínou podporovaných projektov v zahraničí, ktoré počas pandémie stáli. Z tohto dôvodu sa napríklad výrazne zvýšil dopyt po čínskej oceli zo strany Indonézie, kde Čína realizuje niektoré svoje projekty.

Výrazný export za prvých päť mesiacov Číne pomáha zabrániť zvyšovaniu zásob na domácom trhu, napriek tamojšiemu slabému dopytu. Zásoby piatich kľúčových produktov z ocele dosiahli k 21. júnu 15,44 milióna ton. To je najnižší objem od polovice januára a o 30 % menej než pred rokom, uviedla analytická firma Mysteel. Analytici nevylučujú, že za jún môže export čínskej ocele o niečo klesnúť, v júli a auguste by sa však mal opäť zvýšiť.

Rastúci export z Číny je na druhej strane problémom pre zahraničných producentov, uviedol šéf dátovej divízie v poradenskej firme Kallanish Commodities Tomas Gutierrez. "Následky pre exportné trhy sú veľmi zlé. Trhy už aj bez toho zápasia s ťažkosťami a zvyšovanie dovozu ocele vedie v mnohých krajinách k redukcii domácej produkcie," dodal Gutierrez.





Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 18:33

Cena zlata klesla zhruba o 3 %
Zlato je považované za takzvaný bezpečný prístav, ku ktorému sa investori uchyľujú v období ekonomickej a geopolitickej neistoty, ako sú vojnové konflikty či obchodné vojny.

sk
dnes 18:15

Slovakia Travel: Zástupcovia SR si prezreli priestory areálu EXPO 2025
Národný deň SR v rámci výstavy EXPO 2025 sa bude konať 10. septembra.

sk
dnes 17:38

Ministerstvo: Slovensko prehlbuje spoluprácu s Francúzskom
Prioritou oboch krajín je podľa ministra ochrana domáceho trhu a kvalitnej poľnohospodárskej produkcie, najmä s ohľadom na dovoz agrokomodít a situáciu po možnom vstupe Ukrajiny do EÚ.

sk
http://www1.teraz.sk/usercontent/photos/3/0/1/3-301d62ed552a2cb89fc2630df5fc2310fa5131ad.jpg

Téma TASR





Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac