Export ropy z Ruska v závere minulého roka klesol v dôsledku sankcií
TASR, 3. januára 2023 15:03
Celkové ruské dodávky komodity po mori sa za posledné štyri týždne 2022 znížili o 117.000 barelov (1 barel = 159 litrov) denne na 2,615 milióna barelov/deň.
Prispeli k tomu sankcie skupiny G7 a EÚ, ktorých cieľom je znížiť príjmy Moskvy na financovanie konfliktu.
Sankcie EÚ vstúpili do platnosti 5. decembra, čím sa pre Rusko zavrel najbližší trh s ropou, ktorý začiatkom minulého roka odoberal zhruba polovicu jej exportu po mori. S výnimkou malého objemu dodaného do Bulharska sa preprava ruskej ropy po mori do európskeho bloku úplne zastavila tak, ako sa plánovalo.
Rusko musí preto hľadať nové trhy a výsledkom sú oveľa dlhšie plavby, pričom cesta z pobaltských prístavov do Indie teraz trvá v priemere 31 dní v porovnaní s iba siedmimi dňami z tých istých terminálov do Rotterdamu. Sankcie tiež zvýšili tlak na zmenšujúcu sa flotilu lodí, ktoré sú ochotné prepravovať náklady z Ruska.
Krajina sa tak musí čoraz viac spoliehať na vlastné lode a tzv. tieňovú flotilu zvyčajne starších plavidiel, ktoré vlastnia malé, často neznáme spoločnosti založené iba v predchádzajúcich mesiacoch. Tankery vo vlastníctve firiem z EÚ môžu síce stále prepravovať ruskú ropu, ale len ak jej predajná cena neprekročila 60 USD (56,16 eura) za barel. Tento cenový strop bol zavedený v rovnakom čase ako zákaz dovozu do EÚ.
Aj objemy ropy na plavidlách smerujúcich do Číny, Indie a Turecka, troch krajín, ktoré sa ukázali ako jediní významní nákupcovia komodity z Ruska, plus množstvá na lodiach, ktoré ešte nezverejnili konečné miesto určenia, klesli za štyri týždne do 30. decembra v priemere o 2,42 milióna barelov denne.
Tankery prevážajúce ruskú ropu sú čoraz ostražitejšie, pokiaľ ide o ich konečné destinácie. Je pravdepodobné, že mnohé z nich začnú uvádzať indické prístavy, keď prejdú cez Suezský prieplav. Čoraz bežnejšie sú aj dodávky do Spojených arabských emirátov.
(1 EUR = 1,0683 USD)
Prečítajte si aj:
Príjmy Iraku z ropy za rok 2022 presiahli 115 miliárd USD
Ťažba ropy sa podieľa približne 90 % na príjmoch Bagdadu. Irak je druhým najväčším producentom takzvaného čierneho zlata v rámci Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC).
Ceny ropy mierne vzrástli, cena Brentu prekročila 86 dolárov za barel
Náladu na trhoch ovplyvnili najmä správy z Číny o ďalšom poklese aktivity vo výrobnom sektore, keďže Čína je najväčším dovozcom ropy na svete.
Slabá ekonomika bude mať v budúcom roku negatívny vplyv na ceny ropy
Podľa aktuálnych prognóz by priemerná cena americkej ropy WTI mala v roku 2023 dosiahnuť 85,94 USD za barel. Ekonómovia ešte v novembri predpovedali 87,80 USD za barel.
Najnovšie články v rubrike
Eurokomisár Jörgensen ocenil otvorenú diskusiu s premiérom Ficom
Jörgensen vo svojom vyhlásení zdôraznil, že zatiaľ čo pre EÚ neexistuje problém s bezpečnosťou dodávok plynu, s Ficom na bilaterálnom stretnutí diskutoval práve o ekonomických obavách Slovenska.
EDA: Prístup občanov EÚ k digitálnym platbám je bezpečný i lacnejší
Hodnota digitálnych platieb za maloobchodný predaj v EÚ sa v rokoch 2017 až 2023 viac ako zdvojnásobila a v roku 2023 presiahla jeden bilión eur.
KDH: Situácia s plynom je dôsledkom zahraničnej politiky vlády
Vláda podľa kresťanských demokratov takto len zakrýva problémy, ktoré má doma.