Export z Nemecka do Iránu po zrušení sankcií výrazne stúpol
TASR, 23. augusta 2016 14:06
Presnejšie, hodnota exportu z Nemecka do Iránu za šesť mesiacov do konca júna 2016 stúpla o 15 % na 1,14 miliardy eur, uviedol Destatis. Nemecké firmy do arabskej krajiny vyviezli najmä stroje a výrobné zariadenia.
Na porovnanie, celkový nemecký export do zahraničia sa v 1. polroku zvýšil len o 1,4 %. A vlaňajší vývoz z Nemecka do Iránu dokonca klesol o 14 %.
Michael Tockuss, šéf nemecko-iránskej obchodnej komory, v tejto súvislosti uviedol, že v Iráne je obrovský dopyt po výrobných zariadeniach a rastie aj dopyt po tzv. zelených technológiách pre energetický sektor, najmä po veterných turbínach. Dodal tiež, že neochota bánk financovať väčšie obchodné dohody medzi nemeckými a iránskymi firmami sa pomaly vytráca.
Tockuss predpovedá, že export do Iránu bude aj v nasledujúcich mesiacoch ďalej rásť a za celý rok 2016 očakáva jeho zvýšenie o 26 % a v roku 2017 o 30 %.
Sankcie proti Iránu za jeho nukleárny program trvali niekoľko rokov a teraz zase potrvá pár rokov, kým tamojšie firmy nadviažu nové vzťahy s podnikmi na Západe, pripomenul.
Destatis však dnes zároveň priniesol menej optimistický pohľad na nemecký export na kľúčové trhy. Konkrétne, vývoz z Nemecka do USA v 1. polroku klesol o 4 % na 53,4 miliardy eur, do Francúzska sa znížil o 2 % na 52,1 miliardy eur a do Británie stagnoval na úrovni 44,8 miliardy eur. Tieto krajiny sú pritom najväčšími obchodnými partnermi Nemecka.
Najnovšie články v rubrike
Ceny ropy klesajú ďalej, cena Brentu skĺzla pod 73 USD za barel
Cena americkej ľahkej ropy WTI dosiahla 68,88 USD/barel.
Farmárske organizácie chcú, aby Trump ich sektor vyňal z deportácií
Viacerí kritici Trumpových plánov poukázali aj na logistické problémy pri napĺňaní sľubov o masových deportáciách.
Cena zlata klesla zhruba o 3 %
Zlato je považované za takzvaný bezpečný prístav, ku ktorému sa investori uchyľujú v období ekonomickej a geopolitickej neistoty, ako sú vojnové konflikty či obchodné vojny.