Google chce spoplatniť aplikácie a účtovať licenčné poplatky
TASR, 19. októbra 2018 19:00
Koncern v reakcii na rekordnú pokutu od Európskej komisie okrem iného oznámil, že bude požadovať poplatky za doteraz bezplatné aplikácie, ako mapy či gmail. Konkrétne ceny za jednotlivé aplikácie neboli zverejnené a Google na informácie z The Verge nezareagoval.
Blog ďalej píše, že licenčné poplatky Google sa môžu spájať aj s hustotou pixelov na displeji. Okrem toho koncern rozdelil krajiny v EÚ na tri skupiny, pričom pre Nemecko, Veľkú Britániu, Švédsko, Nórsko a Holandsko zavedie najvyššie poplatky.
The Verge s odvolaním sa na cenovú tabuľku uviedol, že Google za smartfón s displejom s hustotou pixelov viac než 500 bodov na štvorcový palec (ppi) požadovať až 40 USD. Do tejto skupiny spadajú najmä drahé telefóny s vysokým rozlíšením displeja, napríklad, Samsung Galaxy S9 (570 ppi).
Za prístroje s rozlíšením 400 až 500 ppi sa bude účtovať licenčný poplatok 20 USD, pod 400 ppi sa bude platiť 10 USD. V niektorých krajinách sa za jednoduché prístroje bude platiť len 2,50 USD. Nový cenník by mal začať platiť 1. februára 2019.
Výrobcovia sa tak zrejme budú snažiť tieto poplatky alebo aspoň ich časť preniesť na spotrebiteľov, minimálne u drahých prístrojov. Proti tomu však hovorí tvrdý konkurenčný boj medzi výrobcami androidových zariadení.
Doterajší mechanizmus nútil výrobcov prevziať od Google všetky aplikácie vrátane internetových prehliadačov. Európska komisia v tom videla nečestnú hospodársku súťaž na úkor konkurentov Google. Koncern problém vyrieši tým, že chrome a prípadne iné prehliadacie nástroje vyradí z balíčka aplikácií. Výrobcovia, ktorí si zakúpia licenciu na ostatné aplikácie, však získajú prehliadače bezplatne.
Prečítajte si aj:
Na Slovensko prídu ďalší študenti IT z Ukrajiny
Spolupráca v rámci Digitálnej koalície medzi VŠEaMVS, ITAS a Veľvyslanectvom SR v Kyjeve s ukrajinskými univerzitami napreduje.
Techloop predstavuje inovatívne riešenie náboru IT odborníkov
Na slovenskom pracovnom trhu dlhodobo chýbajú tisícky odborníkov z oblasti informačných technológií a nezdá sa, že by sa situácia v dohľadnej dobe zlepšila.
Odborníci kritizujú IT projekty za viac ako 62 miliónov eur
V porovnaní so sadzbami, ktoré si dodávatelia štátu účtujú v Českej republike, sú slovenskí externisti o približne 20 % drahší.
Najnovšie články v rubrike
Nemecko zastavilo financovanie rozvojových projektov v Gruzínsku
Podpora občianskej spoločnosti a právneho štátu zostáva zachovaná.
Nemecký závod Tesly sa do budúcnosti pozerá optimisticky
Závod v súčasnosti zásobuje 37 trhov, väčšinou v Európe, ale aj na Blízkom východe a na Taiwane, uviedol v pondelok jeho riaditeľ André Thierig.
Výrobca tlačiarní a kopírovacích strojov Xerox kupuje Lexmark
Odhaduje sa, že zlúčený podnik bude poskytovať služby viac ako 200.000 klientom v 170 krajinách.