Pred cestou do zahraničia sa zaregistrujte, radí ministerstvo
TASR, 22. júla 2018 8:27
Väčšina cestujúcich zatiaľ registráciu nevyužíva. "Za minulý kalendárny rok sa cez formulár zaregistrovalo 72.000 občanov, čo je pre porovnanie len desať percent občanov cestujúcich do Grécka," poznamenal Bezák. Ministerstvo pritom informácie využíva len na kontaktovanie občanov v prípade krízovej situácie a automaticky ich vymaže najneskôr do 30 dní od plánovaného ukončenia cesty. Občan tiež môže kedykoľvek požiadať, aby boli vymazané okamžite.
Cestujúci si pri vypĺňaní formulára môže zvoliť, či ho má ministerstvo kontaktovať len v prípade krízovej situácie, alebo chce dostávať emaily o každej zmene cestovného odporúčania v krajine alebo krajinách, do ktorých cestuje. Vo formulári môže občan napísať kontakt na osobu na Slovensku, ktorú bude MZVaEZ v prípade mimoriadnej situácie kontaktovať a vyplniť údaje o svojich spolucestujúcich.
Najčastejšou formou kontaktu počas krízovej situácie je núdzová sms-ka. "Práve táto sms môže občana upovedomiť, aby sa či už vyhol tranzitnej krajine, špecifickému teritóriu krajiny, špecifickému mestu a podobne," priblížil riaditeľ odboru krízového manažmentu na MZVaEZ Vladimír Fraňo. Podľa neho ide o jeden z dvoch základných nástrojov prevencie, ktorá je v krízovom manažmente veľmi dôležitá. Druhým nástrojom je informovanosť.
Prečítajte si aj:
V zahraničí plaťte kreditnou kartou, ochránite tak svoje peniaze
Najčastejšia schéma zneužitia kreditnej karty je odpozorovanie čísla karty a následné zneužitie na internete.
Pri nehode v zahraničí je nutné spísať správu o nehode
V prípade cesty do zahraničia je dobré uzatvoriť aj havarijné poistenie, ktoré pokryje škody, ktoré si vodič spôsobí buď sám alebo iné vozidlo, vandali alebo zvieratá.
NEPOKAZTE SI DOVOLENKU: Na spálený chrbát sa radšej pripravte vopred
Pri mori je efekt odrazeného slnka od piesku a od vodnej hladiny niekoľkokrát silnejší než slnečné žiarenie na Slovensku.
Viac článkov na tému:
Najnovšie články v rubrike
Lipavský: Rokovanie českej a slovenskej vlády nie je na programe dňa
Spoločné zasadnutia českej a slovenskej vlády sa tento rok stali diskutovanou politickou témou.
Drucker: EÚ nechce regulovať mobilné telefóny v školách
Drucker zdôraznil, že Slovensko podporuje mobilitu študentov cez programy ako Erazmus+, ale nový návrh sa týka prípadnej dohody skupiny európskych škôl na vydávaní spoločného diplomu.
KDH odsudzuje násilie na ženách, domáce násilie je tichou epidémiou
Vláda podľa hnutia nedokáže zabezpečiť dostatočné a predvídateľné financovanie organizácií, ktoré obetiam násilia pomáhajú.