Google: Android rozširuje možnosti voľby, nie naopak
TASR, 19. júla 2018 7:46
"Google používal Android ako prostriedok na upevnenie dominancie svojho internetového vyhľadávača. Praktiky firmy obmedzili možnosti konkurencie a znemožnili európskym spotrebiteľom využívať výhody efektívneho konkurenčného prostredia v dôležitej sfére mobilnej komunikácie, čo pravidlá EÚ nepovoľujú," uviedla komisárka EÚ pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerová.
"Mobilné technológie zásadne zmenili spôsob, akým pristupujeme k informáciám. Prostredníctvom mobilných zariadení sme zvyknutí platiť účty, čítať správy, hľadať reštaurácie, či vyhnúť sa dopravnej nehode cestou na dovolenku. Práve vďaka aplikáciám sa prístup k týmto a mnohým iným úkonom stal doslova otázkou jedného kliku. Užívateľská a zákaznícka skúsenosť sama diktuje trendy v oblasti mobilných technológií, ktoré kladú stále väčší dôraz na aplikácie na úkor tradičných webových prehliadačov, ktoré užívatelia v telefónoch len zriedka využívajú," píše sa v stanovisku Slovenskej aliancie pre inovatívnu ekonomiku (SAPIE) k rozhodnutiu EK.
Ako sa v ňom ďalej uvádza, veľa argumentov EK je v skutočnosti v rozpore s hlavným záujmom vývojárov z každodennej práce s Androidom.
"SAPIE ako aliancia zastupujúca digitálne a inovatívne spoločnosti na Slovensku plne rešpektuje mandát Európskej komisie a jej rozhodnutie. Ak však má Európa uspieť v globálnej konkurencii na trhu mobilných aplikácií, je kľúčové brať do úvahy nielen postavenie Androidu, ale taktiež preferencie a bežnú prax medzi vývojármi aplikácií. Množstvo z nich sa totiž orientuje práve na vývoj na otvorenej platforme Android, ktorá na rozdiel od uzavretého iOS, poskytuje možnosť väčšieho dosahu ich produktov. Odvetvie digitálnej ekonomiky predstavuje jeden z pilierov inovácií v Európe. Ak európska politika a regulácia neúmyselne zbrzdí či zastaví ďalší vývoj a inovácie operačných systémov ako je Android, môže tým ohroziť nielen ceny smartfónov pre spotrebiteľov, ale hlavne tempo rastu a vývoja inovatívnej ekonomiky EÚ," zdôrazňuje sa v stanovisku.
"Android rozširuje možnosti voľby, nie naopak. Živý ekosystém, rýchle tempo inovácií a klesajúce ceny sú typickými znakmi silného konkurenčného prostredia. Proti rozhodnutiu Európskej komisie sa preto odvoláme," uviedla pre TASR Alžbeta Houzarová, komunikačná manažérka Googlu pre Českú republiku a Slovensko.
Prečítajte si aj:
Google dostal od Európskej komisie rekordnú pokutu vyše 4 miliardy eur
Dôvodom je zneužívanie dominantnej pozície operačného systému Android pre mobily.
Najnovšie články v rubrike
Cestovateľským hitom spomedzi exotických krajín bola v roku 2024 Ázia
Ceny leteniek v tomto roku klesli aj pri Austrálii a Oceánii o 13 %, lacnejšie o 18 % boli tiež letenky do Južnej Ameriky.
Eset: Najrozšírenejším kyberpodvodom roka bol phishingový pokus
Výskumníci spoločnosti zaznamenali výrazný nárast v prípade detekcie, ktorej v rebríčku najčastejšie zachytávaných hrozieb patrí s viac ako piatimi percentami štvrté miesto.
Saxo Bank:Na akciových trhoch môže dôjsť v roku 2025 k prudkým výkyvom
Experti zostávajú optimistickí.