Google dostal od Európskej komisie rekordnú pokutu vyše 4 miliardy eur
TASR, 18. júla 2018 12:07, aktualizované 18. júla 15:06
"Google používal Android ako prostriedok na upevnenie dominancie svojho internetového vyhľadávača," uviedla komisárka EÚ pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerová. Ako dodala, praktiky firmy obmedzili možnosti konkurencie a znemožnili európskym spotrebiteľom využívať výhody efektívneho konkurenčného prostredia v dôležitej sfére mobilnej komunikácie. "To pravidlá EÚ nepovoľujú," dodala.
Európska komisia dala internetovej spoločnosti 90 dní na to, aby kritizované praktiky ukončila, inak bude čeliť pokutám do výšky 5 % priemerného denného celosvetového obratu materskej spoločnosti Alphabet.
Google na rozhodnutie Európskej komisie zareagoval, že sa voči nemu odvolá. Naopak, krok EÚ privítali zástupcovia spotrebiteľov. Ako uviedla Monique Goyensová z Európskeho združenia na ochranu spotrebiteľov, "Google zneužil svoje postavenie na trhu na presadzovanie si vlastných produktov. To jednoznačne znamená obmedzenie konkurencie, čo poškodzuje európskych spotrebiteľov".
Vestagerová oznámila rekordnú pokutu pre Google v kritickom období zhoršených obchodných vzťahov medzi USA a Európskou úniou. Od júna začali USA uplatňovať voči EÚ dovozné clá na oceľ a hliník, na čo Brusel reagoval odvetnými clami na americké výrobky. Americký prezident Donald Trump sa na to začal vyhrážať zvýšenými dovoznými clami na autá, čo by pre EÚ znamenalo omnoho väčšie škody, najmä pre nemecké automobilky. Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker by sa mal v stredu na budúci týždeň stretnúť s Trumpom vo Washingtone s cieľom zabrániť uvaleniu spomínaných ciel.
V tejto súvislosti Vestagerová po oznámení o pokute pre Google uviedla, že "má Spojené štáty veľmi rada, ale táto záležitosť nemá s jej pocitmi nič spoločné". Ako dodala, tu ide iba o otázku hospodárskej súťaže, a tú bude presadzovať aj naďalej.
Prečítajte si aj:
Auto Google Street View sa opäť vydáva na slovenské cesty
Street View je funkcia služby Mapy Google, ktorá je v súčasnosti k dispozícii vo viac ako 85 krajinách sveta, vrátane časti Arktídy a Antarktídy.
Najnovšie články v rubrike
Iránska rada pre kyberbezpečnosť zrušila zákaz aplikácií WhatsApp
Rozhodnutie zakázať aplikácie kritici označovali za zlé a poukazovali na to, že ich kontrola je pre štát nákladná.
Ceny ropy pred sviatkami vzrástli, cena Brentu sa vrátila nad 73 USD
Analytici očakávajú, že v nasledujúcich mesiacoch by mal dopyt po rope vzrásť, čo podľa nich signalizujú okrem iného plány Číny.
Maloobchodníci: Situácia vo svete znižuje nemeckému maloobchodu tržby
Aj keď vojnové konflikty mali vplyv na náladu Nemcov aj v minulom roku, tento rok je to ešte horšie, uviedlo združenie HDE.