Google si pripomína 85. výročie narodenia básnika Milana Rúfusa
Teraz.sk, 10. decembra 2013 11:24
Google v ojedinelých prípadoch na príprave Doodlov spolupracuje aj s lokálnymi umelcami, čo je aj prípad Doodlu Rúfusa. Ten umelecky stvárnil Peter Uchnár, autor ilustrácií azda najznámejších Rúfusových zbierok básní Modlitbičky či Studničky. Základným motívom bola kniha, v rámci ktorej vyrástol fantazijný svet Rúfusovej poézie. Občas temnejší, ktorý znázorňuje nepriestupný hustý les, občas odľahčenejší, ktorý reprezentujú stromy napravo. Tým svetom prestupuje anjel, charakteristický pre dielo Modlitbičky, ktorý preletí lesom.
„Ide o úplne prvý Doodle v rámci Čiech i Slovenska, na ktorom sme spolupracovali s lokálnym umelcom. Podľa nás sa veľmi vydaril a tento rok zároveň symbolicky uzatvára kampaň Google na slovenskú nôtu,“ hovorí Janka Zichová, manažérka PR a komunikácie pre český a slovenský Google.
Graficky upravené logo Google oslavujúce výročie narodenia Milana Rúfusa bude možné vidieť na slovenskej doméne Vyhľadávača Google www.google.sk po celý deň (10. decembra 2013). Viac informácií o celoročnom programe Google na slovenskú nôtu je k dispozícií na stránke naslovenskunotu.sk.
Profil Milana Rúfusa
Milan Rúfus sa narodil 10. decembra 1928 v Závažnej Porube na Liptove v rodine murára. Vyštudoval slovenčinu a dejepis na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, kde v rokoch 1952-1989 prednášal dejiny slovenskej a českej literatúry. Od svojho vstupu do literatúry má zásadný podiel na formovaní modernej slovenskej poézie druhej polovice 20. storočia. Prvé básne publikoval v časopisoch Prameň, Nový rod, Mladá tvorba a Borba. Debutoval básnickou zbierkou Až dozrieme, odvtedy Rúfus vydal ďalších vyše 20 zbierok, z ktorých čitateľsky asi najpopulárnejšou je zbierka Modlitbičky.
Viac článkov na tému:
Najnovšie články v rubrike
Banášova Zóna nadšenia vyšla vo Fracúzsku
Francúzsko sa stalo trinástou krajinou, v ktorej najprekladanejší slovenský román Zóna nadšenia vychádza.
Tajovského manželka Gregorová si zakladala na tom, že je spisovateľka
Časť výstavného projektu predstavuje aj autentické predmety, nábytok i diela z osobnej pozostalosti Hany Gregorovej a jej manžela Jozefa Gregora Tajovského.
Nova Gorica a Gorizia získali titul Európske hlavné mesto kultúry
Nova Gorica a Gorizia sa tak pripojili k mestu Chemnitz, ďalšiemu zvolenému Európskemu hlavnému mestu kultúry na rok 2025.